Zdrowie

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka, zwłaszcza jeśli robimy to po raz pierwszy, stanowi dla rodzica ogromne wyzwanie. Do dyspozycji mamy rożne, mniej i bardziej zaawansowane techniczne modele. Czym kierować się, kupując inwalidzki wózek dziecięcy? Jakie rodzaje pojazdów mamy do wyboru?

Wózek inwalidzki dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Problemy z samodzielnym poruszaniem się dziecka – powstałe czy to z powodu choroby, czy na skutek urazu – często wymagają korzystania z wózka inwalidzkiego. Dobór odpowiedniego sprzętu ma kolosalne znaczenie zarówno dla kondycji fizycznej, jak i psychicznej naszego podopiecznego. Zwłaszcza jeśli pojazd będzie mu służył przez długi czas. Wózek powinien maksymalnie zwiększać poczucie swobody dziecka, wspomagać proces rehabilitacji, ułatwiać codzienne funkcjonowanie oraz cechować się wygodą użytkowania.

Wybierając konkretny model dziecięcego wózka inwalidzkiego, powinniśmy kierować się przede wszystkim rodzajem niepełnosprawności, która determinuje specyficzne potrzeby malucha. Zależnie od tego, czy dziecko ma trudności z wykonywaniem skoordynowanych ruchów, czy występuje problem z napięciem mięśniowym, utrzymaniem prawidłowej postawy, czy tez zmaga się z innymi zaburzeniami psychoruchowymi – wózek powinien być wyposażony w odpowiednie funkcjonalności. W przypadku niektórych chorób, np. dziecięcego porażenia mózgowego, konieczne jest zastosowanie pojazdu wielofunkcyjnego, odpowiadającego zróżnicowanym dysfunkcjom.

Szukasz bezpiecznego, wielofunkcyjnego wózka inwalidzkiego dla dziecka? Sprawdź produkty renomowanych marek w atrakcyjnych cenach na https://esklep.brandvital.eu/

Rodzaje wózków inwalidzkich dla dziecka

Przed zakupem wózka warto skorzystać z porad innych rodziców, których dzieci zmagają się z podobnym problemem. Nieocenione są także wskazówki wykwalifikowanych pracowników sklepów z zaopatrzeniem medycznym. Bazując na wiedzy i doświadczeniu, z pewnością podpowiedzą, które parametry trzeba wziąć pod uwagę, a które – w danym przypadku – nie mają większego znaczenia. To ogromne wsparcie, zwłaszcza w sytuacji, kiedy wózek tego typu kupujemy po raz pierwszy.

Do dyspozycji mamy różne rodzaje pojazdów. Najbardziej ogólny podział wyróżnia 3 typy: wózki specjalistyczne, wózki aktywne oraz inwalidzkie wózki elektryczne

  • Wózki specjalistyczne przeznaczone są dla dzieci o zaawansowanych problemach z poruszaniem się. Są wyposażone w szereg rozwiązań wspomagających codzienne funkcjonowanie. Ich podstawową zaletą jest obecność zagłówka, a także możliwość regulacji siedziska i oparcia oraz podłokietników i podnóżków, co znacznie ułatwia karmienie, pielęgnację dziecka, a dodatkowo wspiera profilaktykę odleżyn.
  • Wózki aktywne – przeznaczone dla pacjentów, którzy są w stanie przemieszczać się na urządzeniu samodzielnie. Tego typu sprzęt wyróżnia przede wszystkim stosunkowo niska waga i kompaktowe rozmiary. Wózki aktywne są zwrotne, a dzięki specyficznemu ustawieniu kół świetnie trzymają się podłoża.
  • Elektryczne wózki inwalidzkie – odpowiednie dla dzieci z poważnymi deficytami, ale także dla tych, które chcą pokonywać bezwysiłkowo większe odległości. Wózki elektryczne poruszają się znacznie szybciej niż te z napędem ręcznym, mają wydajne baterie i są łatwe w sterowaniu. Należy pamiętać jednak, że pojazdy te są zwykle bardziej masywne niż tradycyjne, mogą nie sprawdzić się w niewielkim mieszkaniu.

Inwalidzki wózek dla dziecka – kupić, czy wypożyczyć?

W przypadku, kiedy mamy pewność, że dziecko będzie korzystało z wózka inwalidzkiego na stałe lub przez długi czas, najlepszą opcją jest, oczywiście, zakup nowego sprzętu. Koszty są zróżnicowane, zależenie od rodzaju i ilości funkcji dodatkowych – ceny wahają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że na zakup wózka przysługuje nam dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wynajem wózka warto rozważyć, jeśli niesprawność dziecka jest czasowa. Z wypożyczenia można skorzystać także wtedy, gdy potrzebujemy urządzenia na dłużej, jednak ze względów finansowych nie możemy pozwolić sobie na zakup nowego. W takiej sytuacji warto jednak udać się do zaufanej wypożyczalni oferującej renomowany i regularnie serwisowany sprzęt.

Pamiętajmy, że rozmiar wózka inwalidzkiego musi być dostosowany do wieku dziecka. Kupowanie większego sprzętu z myślą o tym, że maluch do niego dorośnie, jest jednym z często popełnianych błędów. Korzystanie z niedopasowanego pojazdu może doprowadzić do pogłębienia się problemów rozwojowych. Co więcej dziecko może z niego wypaść, doznając bolesnych urazów.

Zdrowie

Wszawica w przedszkolu: jakie kroki podejmować?

W jakich miejscach może pojawić się wszawica? Okazuje się, że na tej płaszczyźnie chodzi zasadniczo o rozmaite przedszkola. Nie tylko te...

Czy szczoteczki do fluoryzacji sprawdzają się w praktyce?

Czy wiesz, jak ważna jest profilaktyka fluorkowa? Ma ona ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci, które są szczególnie narażone na ub...

Ciemieniucha u niemowląt

Ciemieniucha występuje nawet u ponad połowy niemowląt. Nie jest przypadłością stanowiącą poważny problem zdrowotny, ale u wielu rodziców wzbudza niepokój. Dl...

Co warto wiedzieć o koszulkach z filtrem UV?

Sezon wiosenno-letni to niewątpliwie ulubiony czas wielu osób. To właśnie w tym okresie spędzamy najwięcej czasu na świeżym powietrzu i ch....