Zdrowie

Obecnie na rynku jest duży wybór termometrów, a każdy z nich różni się dokładnością pomiaru, szybkością, miejscem pomiaru i materiałem, z którego został wykonany. Jak wybrać najbardziej odpowiedni dla dziecka w zależności od wieku?

Termometr szklany

W 2009 r. termometry rtęciowe zostały wycofane ze sprzedaży z powodu zagrożenia dla zdrowia człowieka i środowiska. Związek ten zastąpiono innymi cieczami (m.in. alkoholem i galem). Zaletą szklanych termometrów jest ich cena (bardzo niska) i brak potrzeby wymiany baterii, co może być istotne w przypadku nagłych sytuacji. Wadą jest długi czas pomiaru (najdłuższy wśród wszystkich dostępnych na rynku termometrów) i niedokładność.

Termometr elektroniczny

Najpopularniejsza obecnie metoda sprawdzania temperatury ciała. Nadaje się do pomiaru w różnych miejscach (czoło, w ustach, w obszarze rektalnym). Na rynku występują modele z różnymi końcówkami. Z racji niewysokiej ceny często bywa wykonany niejakościowo i szybko traci dokładność. Szybkość pomiaru ok. pół minuty.

Termometr paskowy

Przyklejany jest na czoło dziecka, czas pomiaru ok. 10 sekund. Nie jest przeznaczony do określenia dokładnej temperatury ciała, ale do sprawdzenia, czy temperatura jest podniesiona. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że termometr paskowy nie stanowi zagrożenia dla dziecka (nic się nie może pobić). Dodatkowo, zajmuje mało miejsca i można go nosić zawsze ze sobą.

Termometr w smoczku

Opcja dla najmniejszych maluchów. Czas pomiaru: ok. 2 minut. Cena: ok. 40 zł.

Smoczki z termometrami są zwłaszcza przydatne w przypadku chorób. Zostawiając dziecko z smoczkiem na noc, możemy ciągle obserwować temperaturę ciała. Najważniejsze w tym przypadku jest zaakceptowanie smoczka przez dziecko, w przeciwnym przypadku maluch będzie wypluwał smoczek i pomiar nie uda się. Najlepszym sposobem na to jest podstępna zamiana smoczka w trakcie snu dziecka.

Niestety smoczki z termometrem są bardzo nieekologiczne: nie istnieje możliwość wymiany baterii.

Termometr elektroniczny na podczerwień

Najbardziej innowacyjne termometry na rynku. Do pomiaru potrzebne jest tylko kilka sekund. Jest też najbardziej dokładny (granica błędu ± 0,1°C). Pomiar można wykonywać w wielu miejscach: w uchu, za uchem, na czole, przykładając urządzenie do ciała. Istnieją też modele bezdotykowe.

Wadą jest cena: od 80 zł.

Podsumowanie

Najlepszym rozwiązaniem dla dzieci są termometry na podczerwień. Ich dokładność i szybkość działania sprawiają, że ruchliwe dziecko nawet nie zdąży zrozumieć, co się stało. Są odpowiednie dla dzieci w każdym wieku: od niemowląt do nastolatków (i dorosłych). Jeżeli szukamy czegoś tańszego, warto sprawdzić smoczki z termometrem w przypadku najmniejszych. Jeżeli dziecko jest już starsze i spokojniejsze, można wyposażyć się w klasyczny termometr elektroniczny. Termometry paskowe i szklane nie są odpowiednie dla maluchów i są najmniej dokładne z wszystkich. Warto jednak posiadać jeden z nich jako wariant B w przypadku rozładowania się baterii termometrów elektronicznych.

 

https://www.medycznyplus.pl/content/47-lozko-rehabilitacyjne-dla-kogo

Zdrowie

Najlepsza dieta dla ucznia – w czym tkwi sekret?

Po wielu miesiącach nauki zdalnej uczniowie wrócili do szkół. Powrót z zajęć w trybie zdalnym do stacjonarnej formy nauczania dla ni...

Jak wybrać wózek inwalidzki dla dziecka?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka, zwłaszcza jeśli robimy to po raz pierwszy, stanowi dla rodzica ogromne wyzwanie. Do dyspozycji mamy ro...

Test alergiczny z krwi - bezpieczna diagnostyka małych alergików

Alergie to niezwykle powszechny problem wśród dzieci. Znacznie częściej występują właśnie u niemowląt i małych dzieci niż u osób d...

Jak dbać o zęby dzieci w wieku szkolnym?

Kształtowanie odpowiednich nawyków związanych z higieną u dzieci to niezwykle ważna kwestia. Maluchy często uważają takie czynności jak na przykład my....