Zdrowie

Zdrowie dziecka - Dlaczego dieta bogata w zioła jest ważna?

Okazuje się, że dla rozwoju i zdrowia dziecka ogromne znaczenie ma odpowiednia dieta. Powinna ona składać się z naturalnych i jak najmniej przetworzonych składników. Co ciekawe, warto włączać w nią ...

Małe dziecko

Jak ubrać dziecko zimą?

Niezależnie od tego jaka jest pora roku dzieci powinny być ubrane stosownie do panującej na dworze pogody. Wiele mam jednak uważa, że zimą dzieci należy ubierać bardzo grubo. Są przekonane, ...

Rodzina

Zdjęcia do rodzinnego albumu - profesjonalna sesja

Zdjęcia towarzyszą nam praktycznie w każdej chwili naszego życia. Tam, gdzie nie mamy akurat pod ręką aparatu, wykorzystujemy telefon komórkowy, ...

Zdrowie

Rehabilitacja metodą Vojty to skuteczna pomoc w terapii wielu schorzeń, w których występują problemy z układem ruchu. Zazwyczaj wykorzystywana jest ona w leczeniu najmłodszych, nawet już od pierwszych dni życia, ale zdarza się, że i dorośli czerpią korzyści z zabiegów proponowanych przez tę metodę.

 

Skuteczność podejścia Vojty potwierdza nie tylko praktyka, ale także badania naukowe. Sam autor metody był lekarzem praktykiem, profesorem neurologii dziecięcej i rehabilitacji i w swojej wieloletniej pracy klinicznej obserwował jej korzystne efekty.

 

Na czym polega metoda Vojty?

W dużym uproszczeniu metoda Vojty polega na regularnym wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń – stymulacji, które mają wywołać określone odpowiedzi ruchowe u osoby rehabilitowanej. Koncepcja terapii Vojty zakłada istnienie prawidłowych wzorców ruchowych identycznych dla wszystkich ludzi, których rozwój pojawia się spontanicznie w określonych etapach życia. Niestety z powodu choroby te prawidłowe wzorce nie mogą niekiedy zostać zrealizowane i zastępowane są schematami patologicznymi, które następnie stopniowo się utrwalają i pogłębiają. Zewnętrzna stymulacja ma za zadanie przerwać ten niekorzystny ciąg i niejako zmusić organizm do rozwoju we właściwym kierunku. Z tego też powodu w metodzie Vojty bardzo ważne są dwa elementy: jak najwcześniejsze podjęcie terapii, najlepiej zanim wytworzą się patologiczne wzorce ruchowe, a także prawidłowe, regularne wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń.

 

W praktyce ten ostatni element osiąga się poprzez fakt, że głównymi terapeutami dziecka stają się jego rodzice lub opiekunowie. To oni konsekwentnie przeprowadzają kilku-, a z upływem czasu nawet kilkunastominutowe serie terapii, 4 razy dziennie. Aby jednak było to możliwe, wcześniej konieczne jest skorzystanie z pomocy certyfikowanego i doświadczonego terapeuty metody Vojty, który zbada dziecko, zakwalifikuje je do terapii, dobierze odpowiednie ćwiczenia i nauczy wszystkiego rodziców. Na początku terapii bardzo ważne jest także regularne i częste odwiedzanie terapeuty w celu sprawdzenia poprawności wykonywania zabiegów i ewentualnej korekcji błędów, by mieć pewność, że terapia przebiega prawidłowo.

 

Dla kogo jest terapia metodą Vojty?

Najogólniej mówiąc, terapia Vojty jest przeznaczona dla wszystkich, którzy mają problem z funkcjami motorycznymi własnego ciała. W literaturze fachowej wymienia się cały szereg wskazań do rehabilitacji metodą Vojty, z których historycznie pierwszym jest mózgowe porażenie dziecięce. To właśnie ta jednostka chorobowa stała się przedmiotem badań Vaclava Vojty i doprowadziła ostatecznie do powstania omawianej metody rehabilitacji.

 

Schorzenia neurologiczne

Poza mózgowym porażeniem dziecięcym wymienia się także inne neurologiczne schorzenia, w których może pomóc rehabilitacja metodą Vojty, a wśród nich: zaburzenia ośrodkowej koordynacji nerwowej, wodogłowie, przepuklinę oponowo-rdzeniową, kręcz szyi, czy uszkodzenia splotów nerwowych i pojedynczych nerwów (także te okołoporodowe). Ponadto pierwotne choroby mięśni, dystrofie i miopatie wrodzone, objawiające się zazwyczaj osłabieniem, czy to wszystkich mięśni, czy jedynie poszczególnych ich grup sprawiają, że rozwój ruchowy dzieci nie może przebiegać prawidłowo. W takich schorzeniach zastosowanie metody Vojty nie spowoduje oczywiście wyleczenia czy całkowitego usprawnienia dziecka, jednak sprawi, że rozwój ruchowy będzie właściwie nakierowany. Taki efekt jest nie do przecenienia, jeśli porówna się później możliwości motoryczne dzieci, które zostały poddane terapii metodą Vojty z takimi, które z rehabilitacji nie korzystały.

 

Choroby ortopedyczne

Jak się okazuje, nie tylko choroby neurologiczne, ale właściwie wszystkie schorzenia powodujące zaburzenia poruszania się i postawy, mogą stanowić wskazanie do podjęcia rehabilitacji metodą Vojty. Szczególnie ważne są tutaj choroby zaliczane do ortopedycznych: dysplazja stawu biodrowego, wady postawy ze skrzywieniami kręgosłupa – skoliozą, lordozą lędźwiową, kifozą piersiową, czy artrogrypoza, objawiającą się wrodzonym występowaniem przykurczy w wielu stawach.

 

Dzieci starsze i dorośli

W wieku późniejszym, a czasem i dorosłym, z metody Vojty korzystają niekiedy osoby ze stwardnieniem rozsianym czy nabytymi uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego, a także cierpiący z powodu zespołów bólowych kręgosłupa. Im większe jest jednak dziecko, a także w przypadku dorosłych, metoda Vojty jest trudniejsza technicznie do zastosowania, a odwracanie już utrwalonych patologicznych wzorców ruchowych jest mniej skuteczne niż zapobieganie ich wytworzeniu się.

 

Decydując się na rehabilitację metodą Vojty trzeba pamiętać, że jest to zobowiązanie do regularnej pracy trwającej miesiące, a nawet lata. Z racji jednak na naprawdę dobre efekty takiej rehabilitacji, warto ją podjąć i wytrwale realizować.

 

 

 

 

.

Reklama
Reklama

Zabawki

Co warto wiedzieć kupując krótkofalówki dla dzieci?

Krótkofalówki to niezbędny sprzęt dla zawodowców różnych branż wykonujących zadania na dużym terenie – na przykład pracowników budowlanych czy pracowników ochrony. Jednakże mogą one mieć również szersze zastosowania – używane ...

Ksiązki dla Rodziców

Dieta ketogenna w leczeniu padaczki. Poradnik. Monika Jaromin

W Polsce na padaczkę choruje około 1% populacji. U większości udaje się opanować napady padaczkowe, stosując leki. Niestety około 30% chorych to pacjenci z rozpoznaniem padaczki lekoopornej, których leczenie farmakologiczne ni...

Polecany Sklep

Reklama

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama


.