Zdrowie

Każdy człowiek posiada na swojej skórze przynajmniej jedno znamię. Mimo, że większość z nich jest niegroźna, to bywają takie, z którymi warto jest udać się do specjalisty, który oceni, czy wymagana jest reakcja w postaci np. usunięcia znamienia.

 

Do najbardziej powszechnych i typowych znamion należą pieprzyki, czyli znamiona barwnikowe. Są to skupiska komórek barwnikowych – melanocytów. Z reguły mają one podłoże genetyczne, zdarza się jednak, że powstają wskutek wirusów.

 

Należy jednak pamiętać, że nie warto ignorować pieprzyków. W zależności od ich rodzaju mogą być one łagodne, ale mogą też być podatne na rozwój nowotworu.

 

Jak rozpoznać, czy pieprzyk się zmienia?

Podstawową metodą do samodzielnej, wstępnej oceny, czy w znamionach zachodzą atypowe zmiany, jest „metoda ABCDE”. Na jej podstawie możemy określić stan pieprzyków oraz zdecydować o konsultacji z dermatologiem.

 

Podstawa metody „ABCDE” jest obserwacja:

A – asymetrii (im mniej symetryczne znamię, tym większe ryzyko czerniaka),

B – brzegów (zmiana atypowa ma brzegi nieregularne),

C – koloru (nierównomierny rozkład barwnika w obrębie pieprzyka),

D – wielkości (powyżej 5 mm średnicy)

E – ewolucji (czyli jakichkolwiek zmian wyglądu znamienia w ciągu ostatnich 3 miesięcy).

 

Pojawienie się jednego z wymienionych objawów jest sygnałem, że należy udać się do specjalisty. Zdecydowanie alarmującym symptomem są sytuacje, gdy znamię zaczyna swędzieć, łuszczyć się, krwawić lub sączyć.

 

Czy warto zapobiegawczo usuwać pieprzyki?

Jeżeli zmiany zostają zgłoszone lekarzowi odpowiednio wcześnie, wycięcie znamienia w całości nie powoduje skutków ubocznych w postaci przemiany nowotworowej i powstawania przerzutów.

 

Do zabiegów usuwania znamion kwalifikują się:

  • Podrażnione przez pasek od spodni lub ramiączka od biustonosza
  • Odsłonięte i narażone na działanie promieni słonecznych
  • Wykazujące niepokojące symptomy

Niekiedy pieprzyki usuwane są także ze względów estetycznych.

 

Diagnostyka i kwalifikacja

Jeżeli mamy dużo pieprzyków lub zaobserwowaliśmy jakieś zmiany, konieczna jest wizyta u dermatologa. Lekarz na podstawie wywiadu oraz obejrzenia niepokojących nas symptomów odróżnia „bezpieczne” znamiona od tych, w których istnieje ryzyko przekształcenia się w nowotwór. Niekiedy jednak same obejrzenie pieprzyków nie wystarczy i dodatkowo do diagnozy wykorzystywany jest dermatoskop. Jest to urządzenie, które przykłada się do znamion i ogląda je w powiększeniu. Badanie dermatoskopem jest bezbolesne i nieinwazyjne.

 

Nie jest to jednak badanie dające 100% pewność. Taką da nam dopiero badanie histopatologiczne – czyli badanie laboratoryjne. Jest ono przeprowadzane po  zabiegu chirurgicznym usunięcia znamienia za pomocą skalpela. Wycinanie pieprzyków zawsze powinno się odbyć z zachowaniem marginesu zdrowych tkanek, co służy wycinaniu ich w całości. Badanie histopatologiczne daje także możliwość potwierdzenia, czy zabieg został wykonany prawidłowo.

 

Źródło: Centrum medyczne Macromedica

 

 

 

.

 

Zdrowie

Najlepsza dieta dla ucznia – w czym tkwi sekret?

Po wielu miesiącach nauki zdalnej uczniowie wrócili do szkół. Powrót z zajęć w trybie zdalnym do stacjonarnej formy nauczania dla ni...

Jak wybrać wózek inwalidzki dla dziecka?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka, zwłaszcza jeśli robimy to po raz pierwszy, stanowi dla rodzica ogromne wyzwanie. Do dyspozycji mamy ro...

Test alergiczny z krwi - bezpieczna diagnostyka małych alergików

Alergie to niezwykle powszechny problem wśród dzieci. Znacznie częściej występują właśnie u niemowląt i małych dzieci niż u osób d...

Jak dbać o zęby dzieci w wieku szkolnym?

Kształtowanie odpowiednich nawyków związanych z higieną u dzieci to niezwykle ważna kwestia. Maluchy często uważają takie czynności jak na przykład my....