Najbliższe miesiące będą poważną próbą dla systemu odpornościowego dziecka. Jesień i zima to okres wzrostu zachorowań wśród najmłodszych. Jedną z najczęstszych infekcji jest zapalenie gardła. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak rozpoznawać jego podstawowe rodzaje: wirusowe i bakteryjne u Twojej pociechy.
Czym jest zapalenie gardła?
Stan zapalny gardła to częsta przypadłość nękająca dzieci i dorosłych. Zazwyczaj występuje w duecie z innymi dolegliwościami, np. kaszlem, katarem, bólem głowy, gorączką. Zapalenie objawia się bólem gardła o różnym stopniu nasilenia oraz dyskomfortem podczas przełykania i oddychania. Uczucie pieczenia i drapania, suchość w gardle, chrypka, obrzęk w gardle, ból w trakcie mówienia - to wszystko symptomy charakterystyczne dla stanu zapalnego. W przypadku dzieci do zestawu objawów dochodzą jeszcze: ogólne zmęczenie i roztargnienie, płaczliwość, brak apetytu, drapanie po szyi, a czasami również stan gorączkowy.
Zacznijmy od tego, że większość przypadków zapalenia gardła ma właśnie podłoże wirusowe. Statystyki podają, że wśród dzieci ok. 70% wszystkich problemów z gardłem jest spowodowana właśnie przez wirusy. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że zapalenie wirusowe generalnie ma lżejszy przebieg od jego bakteryjnego odpowiednika. Dzieci najczęściej zarażają się nim drogą kropelkową. Jego pojawienie się zwiastuje zaczerwieniona śluzówka gardła i rozpulchnione migdałki, a w niektórych przypadkach także drobne pęcherzyki na tylnej ścianie gardła. Infekcja wirusowa trwa zwykle 4-7 dni i często łączy się z przeziębieniem.
Zwalczanie zapalenia wirusowego gardła polega na leczeniu objawowym z wykorzystaniem leków dostępnych w aptece bez recepty, jak i tych przepisanych przez medyka. W terapii zapalenia wirusowego gardła u dzieci poleca się przede wszystkim tabletki i leki w aerozolu dostosowane smakiem i wielkością dawki do potrzeb najmłodszych. Kurację można urozmaicić ziołowymi suplementami diety w formie pastylek i syropów dla dzieci oraz płukanek, okładów lub inhalacji.
Infekcja bakteryjna przybiera nieco inną formę niż zapalenie wirusowe. Przede wszystkim jej objawy są bardziej dokuczliwe niż w przypadku ataku wirusów. Dla zapalenia bakteryjnego charakterystyczna jest gorączka, powyżej 38,5ºC, brak kaszlu, szarawy nalot na języku i powiększone węzły chłonne. Ból gardła jest intensywny, a na migdałkach może pojawić się nalot ropny. Infekcja bakteryjna może trwać 10-15 dni, a nawet dłużej.
Zapalenie bakteryjne gardła zazwyczaj przyjmuje postać wywołanej przez paciorkowce anginy. W tym przypadku nie obejdzie się bez podania antybiotyku i leków osłonowych. Podczas terapii antybiotykowej warto aplikować dziecku leki i suplementy diety niwelujące ból gardła.
Skoro zapalenie bakteryjne wiąże się koniecznością podania antybiotyku, to w tym przypadku nie objedzie się bez uprzedniej konsultacji lekarskiej. Zaleca się, by dziecko przechodzące bakteryjne zapalenie gardła było pod opieką pediatry aż do momentu zakończenia leczenia. Niewyleczona angina może bowiem skutkować groźnymi nawrotami lub powikłaniami. Niezależnie od rodzaju objawów, wizyta u lekarza jest konieczna jeśli mowa o bardzo małych dzieciach - do 2. roku życia. O ile w przypadku wystąpienia objawów zapalenia bakteryjnego sprawa jest jednoznaczna, o tyle przy zapaleniu wirusowym dużo zależy od rodziców. Jeśli opiekunowie będą mieli pewność, że objawy wskazują wyłącznie na działanie wirusów, mogą spróbować leczyć dziecko własnymi metodami. Jeśli te okażą się bezskuteczne, wtedy konieczna będzie wizyta u specjalisty. Taki sposób terapii jest jednak obarczony ryzykiem. By go uniknąć, zaleca się konsultowanie wszystkich problemów gardłowych dziecka z lekarzem. Zdrowie dziecka to przestrzeń, w której nie ma miejsca na kompromisy i domysły, a tych najłatwiej pozbyć się w gabinecie lekarskim.
Wszawica w przedszkolu: jakie kroki podejmować?W jakich miejscach może pojawić się wszawica? Okazuje się, że na tej płaszczyźnie chodzi zasadniczo o rozmaite przedszkola. Nie tylko te... |
Czy szczoteczki do fluoryzacji sprawdzają się w praktyce?Czy wiesz, jak ważna jest profilaktyka fluorkowa? Ma ona ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci, które są szczególnie narażone na ub... |
Ciemieniucha u niemowlątCiemieniucha występuje nawet u ponad połowy niemowląt. Nie jest przypadłością stanowiącą poważny problem zdrowotny, ale u wielu rodziców wzbudza niepokój. Dl... |
Co warto wiedzieć o koszulkach z filtrem UV?Sezon wiosenno-letni to niewątpliwie ulubiony czas wielu osób. To właśnie w tym okresie spędzamy najwięcej czasu na świeżym powietrzu i ch... |