Zdrowie

Wielu infekcjom, zarówno bakteryjnym, jak i wirusowym oraz alergiom może towarzyszyć kaszel. Mali pacjenci często go miewają, choć może mieć on różny charakter. Jak rozpoznać i odróżnić od siebie kaszel suchy i mokry? W jaki sposób należy leczyć kaszel u dziecka?

 

Dlaczego dziecko kaszle?

Jednym z powodów, dla których mamy kaszel, jest konieczność odkrztuszenia zalegającej w oskrzelach czy płucach wydzieliny. Odruch kaszlu według serwisu medycznego MedMe jest reakcją obronną organizmu, pozwalającą na oczyszczenie górnych dróg oddechowych z wydzieliny, zanieczyszczeń, potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów oraz z ciał obcych. Kaszel u dziecka wywołują podrażnione receptory znajdujące się w błonie śluzowej:

 

  • gardła,
  • oskrzeli,
  • płuc,
  • opłucnej,
  • tchawicy.

 

Już przy nadmiernym wysuszeniu śluzówki, np. wtedy, gdy w domu jest zbyt niski poziom wilgotności powietrza, dziecko może zacząć kaszleć, ale najczęściej kaszel spowodowany jest przez infekcję lub alergię. Może być jednym z pierwszych objawów astmy, zapalenia krtani, tchawicy, oskrzeli czy płuc, a nawet kokluszu i gruźlicy. Co ciekawe, niektóre dzieci cierpią na uciążliwy, przewlekły kaszel z uwagi na refluks żołądkowo-przełykowy, w którym treść żołądkowa cofa się do przełyku.

 

Suchy czy mokry?

Dwa najczęściej występujące typy kaszlu u dziecka to kaszel mokry i suchy.  W przebiegu infekcji kaszel mokry charakteryzuje się tym, że pozwala na ewakuację wydzieliny zgromadzonej w drogach oddechowych Jest to kaszel produktywny, w wyniku którego wydzielina jest odkrztuszana. Najbardziej intensywnie daje on o sobie znać w nad ranem, kiedy w drogach oddechowych dziecka gromadzi się duża ilość wydzieliny i trzeba ją „wykaszleć”.

 

Z kolei kaszel suchy ma charakter napadowy i najczęściej jest zwiastunem infekcji wirusowej. Może mu towarzyszyć gorączka i katar. Kaszel suchy męczy dziecko, ponieważ odkrztuszanie nie przynosi ulgi. Często z kaszlem suchym będziemy mieli również do czynienia w przypadku stresujących sytuacji, nagłych zmian temperatur oraz przy wysiłku. Kaszel suchy męczy małego pacjenta w szczególności w godzinach nocnych, ponieważ może go budzić nawet kilka razy.

 

Kaszel suchy leczy się, podając przed snem leki hamujące odruch kaszlu. W ciągu dnia należy podawać dziecku jak najwięcej wody, aby nawadniać w ten sposób śluzówkę. Z kolei kaszel mokry wymaga podawania dziecku leków rozrzedzających wydzielinę, czyli mukolitycznych oraz ułatwiających jej odkrztuszanie.

 

Charakterystyczny szczekający kaszel u dziecka

Prócz kaszlu mokrego i suchego, wiele dzieci cierpi z powodu tzw. szczekającego kaszlu, który pojawia się nagle w nocy. Jest to sygnał tego, że w organizmie naszego dziecka rozwija się podgłośniowe zapalenie krtani. Najczęściej dotyczy ono maluchów w wieku od 6. miesiąca życia do 3. roku życia i z reguły wywołane jest ono działalnością chorobotwórczych wirusów. Obrzęk tkanki łącznej krtani wiąże się ze zwężeniem dróg oddechowych, co utrudnia oddychanie.

 

.

 

Zdrowie

Najlepsza dieta dla ucznia – w czym tkwi sekret?

Po wielu miesiącach nauki zdalnej uczniowie wrócili do szkół. Powrót z zajęć w trybie zdalnym do stacjonarnej formy nauczania dla ni...

Jak wybrać wózek inwalidzki dla dziecka?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka, zwłaszcza jeśli robimy to po raz pierwszy, stanowi dla rodzica ogromne wyzwanie. Do dyspozycji mamy ro...

Test alergiczny z krwi - bezpieczna diagnostyka małych alergików

Alergie to niezwykle powszechny problem wśród dzieci. Znacznie częściej występują właśnie u niemowląt i małych dzieci niż u osób d...

Jak dbać o zęby dzieci w wieku szkolnym?

Kształtowanie odpowiednich nawyków związanych z higieną u dzieci to niezwykle ważna kwestia. Maluchy często uważają takie czynności jak na przykład my....