Zdrowie

Angina to jedna z najgroźniejszych chorób gardła, którą zagrożony jest każdy z nas. W jaki sposób szybko rozpoznać objawy, by uchronić się przed jej nieprzyjemnymi konsekwencjami?

 

Zapewne każdy z nas przynajmniej raz miał nieprzyjemność zachorowania na anginę. Częściej zapadają na nią dzieci, ale i dorośli nie są od niej wolni. Chorobą można się zarazić drogą kropelkową. Przenoszą ja głównie bakterie i rzadziej wirusy. Angina jest domeną jesieni i zimy, choć i w lecie może okazać się groźna, szczególnie dla osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach.

 

Objawy i ich intensyfikacja zależą od tego, co było przyczyną zarażenia. Angina wirusowa jest lżejszą postacią tej choroby, a jej symptomy są podobne do oznak stanu zapalnego: podrażniona błona śluzowa, powiększone migdałki, ogóle zmęczenie, stan podgorączkowy. Ten rodzaj anginy można leczyć za pomocą inhalacji, tabletek do ssania, płukanek, preparatów w sprayu lub innych metod rodem z domowej apteczki. Poważniejsze konsekwencje, a co za tym idzie inne metody leczenia, pociąga za sobą angina paciorkowcowa wywołana przez bakterie, na której skupimy swoją uwagę w dzisiejszym wpisie.

 

Pierwszym i najbardziej wyrazistym symptomem tego rodzaju anginy jest ostry ból gardła sprawiający problemy podczas mówienia i przełykania. Towarzyszy mu również powiększenie węzłów chłonnych w okolicach żuchwy. Wtórują im wysoka gorączka (ok. 39 st. C), ogólne zmęczenie, bóle głowy, a czasem także nudności. Ponadto, anginie bakteryjnej towarzyszy zaczerwienienie i rozpulchnienie błony śluzowej, migdałków i podniebienia. Niekiedy zakażenie bakteryjne przyjmuje formę anginy ropnej, o czym świadczy biały nalot na migdałkach.

 

Przy wystąpieniu zestawu powyższych objawów należy bezwzględnie udać się do lekarza, szczególnie jeśli mowa o chorym dziecku. Lekarz rodzinny lub laryngolog powinien ocenić przyczynę, etap choroby i wskazać środki jej przeciwdziałania. Zazwyczaj leczenie anginy polega terapii antybiotykami. Ta powinna być uzupełniona o leki łagodzące objawy bólu gardła, czyli tabletki do ssania, aerozole lub płukanki. Można też próbować pomóc sobie przez przyjmowanie suplementów diety w postaci syropów lub pastylek. Wśród metod szukania ulgi w przypadku zachorowania na anginę mogą sprawdzić się również domowe sposoby leczenia stosowane w przypadku bólu gardła (okłady, inhalacje, płukanie, picie naparów ziołowych). Podczas anginy zalecana jest również lekkostrawna dieta, która nie podrażnia dodatkowo gardła oraz przyjmowanie dużej ilości przestudzonych płynów. Należy pamiętać, że jest to choroba zakaźna, dlatego warto, by osoba chora przebywała, szczególnie w czasie pierwszego stadium, w odosobnieniu.

 

Wyleczenie anginy u osoby dorosłej może potrwać nawet do 14 dni. Niektórzy z nas w swojej zagonionej codzienności wręcz nie wyobrażają sobie wyłączenia się na tak długi okres z powodu choroby. W przypadku anginy zdecydowanie warto jednak zadbać o powrót do pełni sił i pewność, że bakterie nie są już dłużej zagrożeniem dla naszego organizmu. Niedoleczona angina grozi bowiem groźnymi konsekwencjami w postaci nawrotów objawów lub powikłań. Pierwsze z nich zdarzają się głównie wśród dzieci i młodzieży, a powikłania w postaci ropienia okołomigdałkowego, zapalenia ropnego ucha, zapalenia nerek, chorób serca i stawów są groźne niezależnie od wieku.

 

 

 

Zdrowie

Najlepsza dieta dla ucznia – w czym tkwi sekret?

Po wielu miesiącach nauki zdalnej uczniowie wrócili do szkół. Powrót z zajęć w trybie zdalnym do stacjonarnej formy nauczania dla ni...

Jak wybrać wózek inwalidzki dla dziecka?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka, zwłaszcza jeśli robimy to po raz pierwszy, stanowi dla rodzica ogromne wyzwanie. Do dyspozycji mamy ro...

Test alergiczny z krwi - bezpieczna diagnostyka małych alergików

Alergie to niezwykle powszechny problem wśród dzieci. Znacznie częściej występują właśnie u niemowląt i małych dzieci niż u osób d...

Jak dbać o zęby dzieci w wieku szkolnym?

Kształtowanie odpowiednich nawyków związanych z higieną u dzieci to niezwykle ważna kwestia. Maluchy często uważają takie czynności jak na przykład my....