Wydawałoby się, że dla dziecka nie może być nic lepszego niż pożywienie, które dostaje przy codziennym karmieniu piersią. Tymczasem okazuje się, że u niektórych dzieci pojawia się problem nadwrażliwości na składniki znajdujące się w mleku matki. Jest to coraz częściej występujący rodzaj alergii pokarmowej, który wymaga od karmiącej piersią kobiety ścisłego przestrzegania odpowiedniej diety. Jak zatem powinien wyglądać codzienny jadłospis matki, u której dziecko wykazuje alergię na pokarm?
Każda matka wie, że karmienie piersią jest najlepszą rzeczą, jaką może podarować swojemu dziecku - im dłużej będziemy karmić go w naturalny sposób, tym większą więź wytworzymy z maluchem, a przy tym wzmocnimy naturalną odporność jego organizmu. Pokarm z piersi matki spełnia wszystkie jego potrzeby żywieniowe, dostarcza niezbędne przeciwciała i chroni go przed typowymi chorobami dla wieku dziecięcego. Dla niemowlaka jest to najbezpieczniejszy sposób żywienia, jednak nie zawsze - coraz więcej noworodków zmaga się z problemem nadwrażliwości na naturalny pokarm pochodzący od matki, który może wywołać u niego objawy choroby alergicznej.
Alergeny pokarmowe z przewodu pokarmowego i naczyń krwionośnych matki przedostają się do gruczołów piersiowych, a stąd droga do jelit niemowlęcia jest bardzo krótka. Układ pokarmowy tak małego dziecka jest na tyle niedojrzały, że alergeny te bez problemu przenikają z jelit do krwi malucha, wywołując u niego objawy alergii pokarmowej.
Alergia na pokarm matki może przebiegać u każdego dziecka w inny sposób, jednak zazwyczaj objawia się ona wysypką na skórze malucha. Drobne grudki o rumieniowej i chropowatej powierzchni mogą pojawić się zarówno na policzkach, jak i płatkach uszu, czy tułowiu. W wielu przypadkach alergicznym zmianom skórnym towarzyszy świąd, który dla niemowlęcia pozostaje wyjątkowo uporczywy. Uczulenie na pokarm matki może ujawnić się u dziecka między drugim tygodniem a trzecim miesiącem życia, nierzadko już po kilku dniach lub godzinach po urodzeniu - alergeny są w stanie przenikać przez łożysko już w trakcie trwania ciąży. W skrajnych przypadkach, alergia pokarmowa u dziecka może nawet objawiać się: bólami brzucha, niechęcią do jedzenia, wymiotami, obfitym ulewaniem, kolką, biegunką, wzdęciami, zaparciami, a nawet napadami duszności, wysoką temperaturą ciała czy nawracającymi chorobami oskrzeli lub płuc.
● W przypadku podejrzenia alergii pokarmowej u dziecka należy wykonać badania diagnostyczne, które wykażą, na jakie składniki ma uczulenie nasze dziecko. Najmniej bolesne jest badanie na występowanie przeciwciał przeciwko pokarmom z krwi pępowinowej w trakcie porodu lub wykonanie badania, np. panelu alergicznego karmiącej matce. Jeżeli ona jest uczulona przykładowo na białko mleka, dziecko również nie będzie ich tolerowało. Jeżeli wyniki potwierdzą alergię na substancje, które zawiera mleko matki, wcale nie oznacza to konieczności zrezygnowania z karmienia piersią. Należy jednak wprowadzić zmiany do swojej diety, wykluczając z niej produkty, zawierające składniki uczulające, a także opóźnić nieco moment wprowadzenia do menu niemowlaka produktów stałych.
● W takiej sytuacji warto ograniczać kontakt malucha nie tylko z alergenami pokarmowymi, ale też szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi np. dymem tytoniowym, kurzem, sierścią zwierząt czy zanieczyszczeniami środowiska - mogą one wzmagać uczulenia u dziecka.
● Dieta mamy, której dziecko wykazuje alergię na pokarm, powinna być przede wszystkim hipoalergiczna - to znaczy pozbawiona wszelkich sztucznych składników i konserwantów, zaś obfita w naturalne produkty, bogate w różnorodne wartości odżywcze i witaminy.
● Przy uczuleniu niemowlaka na mleko matki należy zacząć stosować dietę bezmleczną, jednak w jego miejsce warto wprowadzić jego hipoalergiczną wersję.
● W ostateczności wdraża się leki przeciwalergiczne, jeśli jednak leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów, może okazać się, że konieczne stanie się zrezygnowanie z karmienia piersią.
● Jak postępować z alergią na pokarm matki, możemy się dowiedzieć z programu Sześć kroków wyjścia z alergii Bożeny Kropki - dyplomowanego dietetyka. Dzięki poradnikowi, uczestnictwie w warsztatach lub wizycie w gabinecie, nauczymy się właściwie odżywiać siebie, a tym samym swoje dziecko.
Więcej informacji o alergiach pokarmowych oraz programie Sześciu kroków wyjścia z alergii na stronie: http://www.wydawnictworodzina.pl/
Jak wybrać aparat słuchowy dla dziecka?Wybór odpowiedniego aparatu słuchowego dla dziecka to jedna z kluczowych decyzji, która może znacząco wpłynąć na rozwój dziecka oraz jego zd... |
Wszawica w przedszkolu: jakie kroki podejmować?W jakich miejscach może pojawić się wszawica? Okazuje się, że na tej płaszczyźnie chodzi zasadniczo o rozmaite przedszkola. Nie tylko te... |
Czy szczoteczki do fluoryzacji sprawdzają się w praktyce?Czy wiesz, jak ważna jest profilaktyka fluorkowa? Ma ona ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci, które są szczególnie narażone na ub... |
Ciemieniucha u niemowlątCiemieniucha występuje nawet u ponad połowy niemowląt. Nie jest przypadłością stanowiącą poważny problem zdrowotny, ale u wielu rodziców wzbudza niepokój. Dl... |