Zdrowie

dzieckoStatystyki medyczne podają, że w ostatnich latach znacznie zwiększyła się liczba pacjentów cierpiących na różnego rodzaju choroby alergiczne. Jednym z tego typu schorzeń jest atopowe zapalenie skóry (AZS), które szacunkowo może dotyczyć aż 24% całej populacji Europy. Atopowe zapalenie skóry najczęściej pojawia się u niemowląt, a jego objawy utrzymują się na skórze dziecka nawet przez kilka lat. AZS jest chorobą dosyć uciążliwą, ponieważ jej głównym symptomem są wysypka i świąd skóry, które niestety są przyczyną rozdrażnienia i złego samopoczucia niemowlęcia. Co należy wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry niemowląt?

 

Atopowe zapalenie skóry jest zaliczane do chorób alergicznych, ponieważ powstaje jako uczulenie w reakcji na substancje znajdujące się w środowisku zewnętrznym. Do alergenów wywołujących AZS zalicza się:

 

Alergeny pokarmowe:

  • białko mleka krowiego,

  • produkty mleczne, jajka, sery,

  • produkty glutenowe,

  • soja,

  • orzechy,

  • ryby i owoce morza,

  • owoce cytrusowe, truskawki, brzoskwinie, morele, śliwki, banany, wiśnie,

  • pomidory, seler, szpinak, papryka, kapusta,

  • czekolada, kakao,

  • miód,

  • mięso.

 

Alergeny z powietrza:

  • pyłki roślin,

  • pleśń,

  • sierść zwierząt,

  • roztocza kurzu domowego.

 

Alergeny kontaktowe:

  • metale ciężkie,

  • kosmetyki i detergenty,

  • barwniki tkanin.

 

U chorych na AZS stwierdza się podwyższony poziom immunoglobiny E (przeciwciała IgE), czyli białka biorącego udział w procesach alergicznych.

 

Atopowe zapalenie skóry rozpoczyna się zazwyczaj już w okresie niemowlęctwa. Bardzo często jego leczenie jest długotrwałe, a objawy mogą powracać nawet po dłuższym czasie bezobjawowym.

 

Naukowcy wskazują, że jest to schorzenie bez wątpienia o podłożu genetycznym, które ma bezpośredni związek z zaburzeniami układu immunologicznego. Jeśli ktoś z rodziny borykał się z AZS, ryzyko wystąpienia tej choroby u dziecka wynosi od 20 do nawet 40%.

 

Najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry niemowląt

Głównym symptomem AZS jest uporczywy i bardzo nieprzyjemny świąd skóry. Ponadto, atopowe zapalenie skóry u niemowląt objawia się także bardzo suchą i wrażliwą skórą, która w dużym stopniu narażona jest na podrażnienia. Należy uważać, aby ograniczać kontakt chorej skóry dziecka z różnego typu czynnikami drażniącymi, takimi jak detergenty, czy szorstkie i nieprzyjemne w dotyku materiały, mogącymi tylko wzmożyć przykre dolegliwości.

 

Ostatnia faza choroby cechuje się typowym rumieńcem z drobnymi pęcherzykami, a także mocno złuszczonym naskórkiem.

 

Atopowe zapalenie skóry może mieć różny przebieg, a jego objawy mogą mieć różną intensywność w zależności od przypadku. Bywa, że u niektórych dzieci zmiany skórne występują nieregularnie i pojawiają się zazwyczaj w różnych partiach twarzy. Bywa także, że przebieg choroby jest uciążliwy do tego stopnia, że wymaga hospitalizacji.

 

Zauważywszy swędzącą wysypkę u dziecka, należy jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem, który postawi właściwą diagnozę i zaproponuje odpowiednią ścieżkę leczenia.

 

Leczenie atopowego zapalenia skóry u niemowląt

Nie ma jednego sposobu na leczenie atopowego zapalenia skóry u niemowląt. Kuracja zwalczająca AZS różni się w zależności od wieku dziecka oraz intensywności objawów. Pierwszym krokiem, który zazwyczaj zlecają lekarze jest rozpoznanie alergenów, co pozwoli na wyeliminowanie czynników uczulających. W następnej kolejności dermatolodzy przepisują środki farmakologiczne, mające pokonać stany zapalne. Wśród leków przeciwzapalnych przepisywanych na AZS u dzieci wymienia się medykamenty dwojga typu. Po pierwsze, są to lekarstwa zawierające sterydy, które co prawda działają silnie, ale mogą powodować różnego typu niepożądane skutki uboczne. Po drugie, są to nieco bezpieczniejsze preparaty przeznaczone do stosowania zewnętrznego, czyli inhibitory kalcyneuryny. W najcięższych przypadkach stosuje się fototerapię - naświetlanie promieniowaniem ultrafioletowym lub immunoterapię, potocznie zwaną odczulaniem.

 

Pielęgnacja atopowej skóry niemowląt

Poza ograniczeniem kontaktu z alergenami oraz zastosowania kuracji farmakologicznej w leczeniu AZS u dzieci bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja chorej skóry. Ponieważ skóra dziecka z AZS jest bardzo wysuszona, konieczne jest częste nawilżanie jej i natłuszczanie specjalnymi emolienami - oliwkami, maściami, czy emulsjami do kąpieli o pH 5,5. Przykładowym kosmetykiem tego typu może być Lipidowy żel marki Mixa Baby przeznaczony do pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka, który zawiera nawilżający wyciąg ze słodkich migdałów (http://www.mixa.com.pl/produkty/dziecko/6-lipidowy-zel-do-ciala-i%25c2%25a0wlosow-bez-mydla-250-ml). Ważne jest także, aby kilka razy dziennie smarować uczulone miejsca kremem z gliceryną lub alantoiną, które wzmocnią barierę hydrolipidową skóry, a także wspomogą walkę z łuszczeniem. Specjaliści często polecają Lipidowy krem nawilżający Mixa Baby, którego chłodna formuła neutralizuje uczucie świądu i przyspiesza gojenie się ran (http://www.mixa.com.pl/produkty/dziecko/3-lipidowy-krem-nawilzajacy-do-twarzy-i%25c2%25a0ciala-100-ml).

 

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, która może nawracać nawet po długim okresie bezobjawowym. Zdarza się, że uporczywe dolegliwości mogą powrócić po wielu latach, kiedy dzieciństwo pozostanie jedynie wspomnieniem. Mimo wszystko, nawet po wyleczeniu wszystkich zamian skórnych osoby w grupie ryzyka zachorowań (czy nawrotów) AZS powinny profilaktycznie przestrzegać diety oraz używać kosmetyków przeznaczonych do skóry wrażliwej.

Zdrowie

Wszawica w przedszkolu: jakie kroki podejmować?

W jakich miejscach może pojawić się wszawica? Okazuje się, że na tej płaszczyźnie chodzi zasadniczo o rozmaite przedszkola. Nie tylko te...

Czy szczoteczki do fluoryzacji sprawdzają się w praktyce?

Czy wiesz, jak ważna jest profilaktyka fluorkowa? Ma ona ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci, które są szczególnie narażone na ub...

Ciemieniucha u niemowląt

Ciemieniucha występuje nawet u ponad połowy niemowląt. Nie jest przypadłością stanowiącą poważny problem zdrowotny, ale u wielu rodziców wzbudza niepokój. Dl...

Co warto wiedzieć o koszulkach z filtrem UV?

Sezon wiosenno-letni to niewątpliwie ulubiony czas wielu osób. To właśnie w tym okresie spędzamy najwięcej czasu na świeżym powietrzu i ch...



.