Zdrowie

rezonansBadanie rezonansem magnetycznym jest jedną z najdokładniejszych metod diagnostyki wielu chorób. To bardzo dokładna metoda obrazowania narządów i tkanek ciała ludzkiego. Obrazy, które powstają w trakcie badania dostarczają precyzyjnych informacji dotyczących zmian chorobowych zachodzących w organizmie człowieka.

 

 

Do badania nie wykorzystuje się szkodliwych promieni rentgenowskich. Wykorzystuje się natomiast silne pole magnetyczne. Badanie jest bezpieczne i bezbolesne. Rezonansem magnetycznym wykonuje się badania diagnostyczne:

  • chorób układu nerwowego
  • chorób układu kostno-mięśniowego
  • chorób klatki piersiowej, śródpiersia
  • chorób jamy brzusznej i miednicy

 

Rezonans magnetyczny to metoda, która pozwala najlepiej ocenić struktury anatomiczne oraz ewentualną patologię z dużą dokładnością nawet do kilku milimetrów. Największa zaleta tego badania to szczegółowy obraz badanych narządów i tkanek, dzięki czemu można wykryć patologie trudne do wykrycia za pomocą innych metod i badań.

 

Przygotowanie dziecka do badania rezonansem magnetycznym

Badanie rezonansem magnetycznym można wykonywać nie tylko u osób dorosłych, ale również u dzieci. Dziecko badane rezonansem magnetycznym musi być zdrowe, nie może gorączkować, ponieważ gorączka zaburza pracę urządzenia. Dziecko musi posiadać też aktualne, wykonane kilka dni przed badaniem wyniki badań laboratoryjnych.

 

W przypadku małych dzieci konieczna jest pomoc anestezjologa. Pacjent podczas badania musi leżeć nieruchomo, co u małych dzieci zazwyczaj nie jest możliwe, dlatego często z uwagi na konieczność pozostawania w bezruchu oraz z uwagi na hałas niezbędne jest znieczulenie ogólne w trakcie rezonansu magnetycznego. Przed znieczuleniem konieczne jest uzyskanie zgody rodziców lub prawnych opiekunów dziecka. Zgoda na podanie znieczulenia jest podpisywana w obecności anestezjologa.

 

Dziecka, u którego konieczne jest zastosowanie znieczulenia nie powinno się karmić przez około 6 godzin przed badaniem. Ubranie dziecka nie może zawierać elementów metalowych, z włosów należy usunąć metalowe spinki, dziecko nie może mieć przy sobie zegarka ani żadnych metalowych ozdób. Badanie nie daje żadnych skutków ubocznych, ewentualne powikłania mogą być efektem podania znieczulenia lub środka kontrastowego.

 

Rezonans magnetyczny u dzieci można wykonać w wielu placówkach na terenie Polski. Niektóre placówki, wykonujące rezonans magnetyczny np. multimed.pl w Warszawie oferują też specjalny pakiet profilaktyczny dla dzieci w wieku 0-18 lat. W ramach pakietu można wykonać szereg badań diagnostycznych i sprawdzić czy dziecko prawidłowo się rozwija.

 

W ramach pakietu profilaktycznego w multimed.pl w Warszawie można wykonać morfologię z rozmazem, OB, badanie ogólne moczu, USG jamy brzusznej, HCV, HBS, zbadać bilirubinę, glukozę, mocznik, kreatyninę, transaminazy. Warto skorzystać z takich badań. Regularne badania pozwalają wykryć chorobę w jej wczesnym stadium rozwoju i rozpocząć jej leczenie. Im wcześniej wykryta choroba, tym większe szanse na jej całkowite wyleczenie.

Zdrowie

Najlepsza dieta dla ucznia – w czym tkwi sekret?

Po wielu miesiącach nauki zdalnej uczniowie wrócili do szkół. Powrót z zajęć w trybie zdalnym do stacjonarnej formy nauczania dla ni...

Jak wybrać wózek inwalidzki dla dziecka?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka, zwłaszcza jeśli robimy to po raz pierwszy, stanowi dla rodzica ogromne wyzwanie. Do dyspozycji mamy ro...

Test alergiczny z krwi - bezpieczna diagnostyka małych alergików

Alergie to niezwykle powszechny problem wśród dzieci. Znacznie częściej występują właśnie u niemowląt i małych dzieci niż u osób d...

Jak dbać o zęby dzieci w wieku szkolnym?

Kształtowanie odpowiednich nawyków związanych z higieną u dzieci to niezwykle ważna kwestia. Maluchy często uważają takie czynności jak na przykład my....