Uczeń, nastolatek

Okres wakacyjny pozwala uczniom zregenerować siły oraz złapać równowagę po wymagającym czasie spędzonym w ciągu roku szkolnego. Jednak czy zupełne odcięcie się od nauki na dwa miesiące ma dobry wpływ na rozwój psychiczny dzieci? Zdecydowanie lepiej jest wtedy zdobywać (lub usystematyzować) wiedzę poprzez zabawę – dzięki ciekawym aktywnościom, spotkaniom z innymi ludźmi, podróżowanie czy zwiedzanie. Wszystko to znaleźć można na obozie językowym Angloville z native speakerami języka angielskiego. Kim są native speakerzy? To rodzimi użytkownicy danego języka. Co umożliwia dzieciom udział w programie językowym z takimi osobami?

Otwartość na świat wokół nas i poszerzenie horyzontów

Żyjemy w wielokulturowym świecie. Obok nas znajdziemy ludzi innych ras czy religii. Ważne jest, aby pokazywać dziecku, że inność i różnorodność są wartością. Dzieci, które spotykają native speakerów uczą się języka obcego zdecydowanie lepiej i łatwiej nawiązują kontakty z innymi. Wzmaga to również w nich chęć poznawania świata, zachęca do zbierania informacji o tym, w jaki sposób żyją ludzie wychowani w różnych państwach, pozwala wspierać etyczne zachowanie, a także rozwija empatię oraz wrażliwość na potrzeby innych. Dzięki temu kształtuje się w dzieciach jednocześnie świadomość kulturowa i społeczna.

Bliskie relacje z rówieśnikami

O wartości relacji z rówieśnikami dla dziecka nie trzeba długo przekonywać. Nawiązywanie przyjaźni już od wczesnych lat jest bezcenne. Dzieciaki uczą się dzielić, współpracować z innymi, mówić o swoich przeżyciach. Ważne jest, aby jak najwcześniej zacząć przyzwyczajać malucha do towarzystwa rówieśników lub dzieci w podobnym wieku. W dodatku, nie od dziś wiadomo, że nauka języka obcego wspiera rozwój osobowości i pomaga przełamywać nieśmiałość. Konkursy, zabawy, basen, turnieje, gry zespołowe, czy inne obozowe aktywności wymagają integracji i umiejętności działania w grupie, które wykorzystywane są później w szkole czy w życiu codziennym.

Poprawa pamięci i zdolności nauki

Wczesna edukacja języków obcych oddziałuje na rozwój intelektualny i psychologiczny. Nauka wśród native speakerów następuje bardzo szybko. Wykorzystywana jest wtedy bowiem metoda immersji – zanurzenia się w języku, czyli nieustannego kontaktu z nim. Native speakerzy mówią do dzieci wyłącznie po angielsku. Taka nauka pozytywnie wpływa na rozwój umysłowy. Dzieci bardzo szybko akceptują fakt, że angielski służy do komunikowania się i dlatego nauka języka nie jest dla nich sztuczna. Naturalna potrzeba porozumiewania się sprawia, że odpowiednio zachęcone chętnie podejmują próby wysłowienia się. Młodsze dzieci są znacznie mniej skrępowane i onieśmielone niż starsi uczniowie, dlatego nie odczuwają wstydu, gdy popełniają błędy lub próbują się porozumieć. Nauka języka obcego od najmłodszych lat sprawia, że staje się on dla dziecka drugim językiem, w którym porozumiewa się naturalnie i bez barier. To cenna umiejętność, która w dorosłym życiu otwiera wiele możliwości.

Pobudzenie kreatywności i wyobraźni

Psychologowie podkreślają szczególny udział wyobraźni w zdolnościach uczenia się oraz kształtowania inteligencji dziecka. Argument o odbieraniu im dzieciństwa nie jest trafiony, gdyż nauka w tym wieku przebiega na zasadzie rozrywki, w formie gier i zabaw. Nie wymaga ona specjalnego wysiłku, jest przyjemnym doświadczeniem, które w konsekwencji skutecznie motywuje do dalszej nauki i gwarantuje lepsze wyniki w przyszłości. Dziecko uczące się języków od małego trenuje kreatywne myślenie, planowanie, a także nie ma problemów z koncentracją.

Aktywności na świeżym powietrzu

Zabawa na świeżym powietrzu jest znacznie mniej ustrukturyzowana i zamknięta w ramy. A takich zajęć w programie Angloville nie brakuje. Naukowo udowodniono, że pociechy, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu mają lepsze wyniki w nauce. Zabawa w plenerze w słoneczny dzień pomaga uzupełnić niedobory witaminy D, ważnej dla kośćca dzieci w wieku rozwojowym. Gry i zabawy na podwórku sprzyjają dotlenieniu organizmu, a także wzmagają wydzielanie serotoniny – hormonu szczęścia. Aktywność ruchowa stymuluje organizm, pomaga zwiększyć odporność oraz przynosi ogólne odprężenie i radość.

***

Angloville “Angielskie Wioski” to najbardziej zindywidualizowany program językowy w Europie. W jego ramach organizowane są: kursy językowe dla dorosłych, obozy językowe dla młodzieży. Szkoły językowe Angloville prowadzą szkolenia na terenie Polski, Węgier, Irlandii, Anglii, Malty, Czech i Rumunii. Pierwsze programy odbyły się na początku 2011 roku w okolicach Warszawy. Obecnie każdego roku Angloville pomaga przełamać bariery językowe kilku tysiącom osobom z różnych krajów, m.in.: Polski, Niemiec, Czech, Węgier, Hiszpanii, Francji, Włoch, Białorusi i Słowacji. Angloville współpracuje z uznanymi polskimi i międzynarodowymi firmami w zakresie szkoleń językowych, a także z szeregiem instytucji kształcących nauczycieli w USA, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Uczeń, Nastolatek

Rekrutacja do szkoły podstawowej

Nauka jako cenny dar, a nie przykry obowiązek. Kiedy dziecko powinno rozpocząć swoją przygodę z ...

Prezenty pod choinkę dla nastolatka

Rodzice często nie mają pomysłu na świąteczny prezent dla nastolatka. Warto odejść od tradycyjnych upominków typu skarpetki, kosmetyki czy ubrania ...

Pieczątki motywacyjne, czyli jak zachęcić dziecko do nauki

Każdy rok szkolny to dla dziecka nowe wyzwania, ale też chwile radości. Aby nasze pociechy chętnie chodziły do szkoły, warto ...

Otyłość wśród dzieci

W obecnych czasach jednym z największych problemów naszego społeczeństwa jest wciąż postępujące zjawisko otyłości wśród dzieci i młodzieży, wielu określa ....