Uczeń, nastolatek

Okres wakacyjny pozwala uczniom zregenerować siły oraz złapać równowagę po wymagającym czasie spędzonym w ciągu roku szkolnego. Jednak czy zupełne odcięcie się od nauki na dwa miesiące ma dobry wpływ na rozwój psychiczny dzieci? Zdecydowanie lepiej jest wtedy zdobywać (lub usystematyzować) wiedzę poprzez zabawę – dzięki ciekawym aktywnościom, spotkaniom z innymi ludźmi, podróżowanie czy zwiedzanie. Wszystko to znaleźć można na obozie językowym Angloville z native speakerami języka angielskiego. Kim są native speakerzy? To rodzimi użytkownicy danego języka. Co umożliwia dzieciom udział w programie językowym z takimi osobami?

Otwartość na świat wokół nas i poszerzenie horyzontów

Żyjemy w wielokulturowym świecie. Obok nas znajdziemy ludzi innych ras czy religii. Ważne jest, aby pokazywać dziecku, że inność i różnorodność są wartością. Dzieci, które spotykają native speakerów uczą się języka obcego zdecydowanie lepiej i łatwiej nawiązują kontakty z innymi. Wzmaga to również w nich chęć poznawania świata, zachęca do zbierania informacji o tym, w jaki sposób żyją ludzie wychowani w różnych państwach, pozwala wspierać etyczne zachowanie, a także rozwija empatię oraz wrażliwość na potrzeby innych. Dzięki temu kształtuje się w dzieciach jednocześnie świadomość kulturowa i społeczna.

Bliskie relacje z rówieśnikami

O wartości relacji z rówieśnikami dla dziecka nie trzeba długo przekonywać. Nawiązywanie przyjaźni już od wczesnych lat jest bezcenne. Dzieciaki uczą się dzielić, współpracować z innymi, mówić o swoich przeżyciach. Ważne jest, aby jak najwcześniej zacząć przyzwyczajać malucha do towarzystwa rówieśników lub dzieci w podobnym wieku. W dodatku, nie od dziś wiadomo, że nauka języka obcego wspiera rozwój osobowości i pomaga przełamywać nieśmiałość. Konkursy, zabawy, basen, turnieje, gry zespołowe, czy inne obozowe aktywności wymagają integracji i umiejętności działania w grupie, które wykorzystywane są później w szkole czy w życiu codziennym.

Poprawa pamięci i zdolności nauki

Wczesna edukacja języków obcych oddziałuje na rozwój intelektualny i psychologiczny. Nauka wśród native speakerów następuje bardzo szybko. Wykorzystywana jest wtedy bowiem metoda immersji – zanurzenia się w języku, czyli nieustannego kontaktu z nim. Native speakerzy mówią do dzieci wyłącznie po angielsku. Taka nauka pozytywnie wpływa na rozwój umysłowy. Dzieci bardzo szybko akceptują fakt, że angielski służy do komunikowania się i dlatego nauka języka nie jest dla nich sztuczna. Naturalna potrzeba porozumiewania się sprawia, że odpowiednio zachęcone chętnie podejmują próby wysłowienia się. Młodsze dzieci są znacznie mniej skrępowane i onieśmielone niż starsi uczniowie, dlatego nie odczuwają wstydu, gdy popełniają błędy lub próbują się porozumieć. Nauka języka obcego od najmłodszych lat sprawia, że staje się on dla dziecka drugim językiem, w którym porozumiewa się naturalnie i bez barier. To cenna umiejętność, która w dorosłym życiu otwiera wiele możliwości.

Pobudzenie kreatywności i wyobraźni

Psychologowie podkreślają szczególny udział wyobraźni w zdolnościach uczenia się oraz kształtowania inteligencji dziecka. Argument o odbieraniu im dzieciństwa nie jest trafiony, gdyż nauka w tym wieku przebiega na zasadzie rozrywki, w formie gier i zabaw. Nie wymaga ona specjalnego wysiłku, jest przyjemnym doświadczeniem, które w konsekwencji skutecznie motywuje do dalszej nauki i gwarantuje lepsze wyniki w przyszłości. Dziecko uczące się języków od małego trenuje kreatywne myślenie, planowanie, a także nie ma problemów z koncentracją.

Aktywności na świeżym powietrzu

Zabawa na świeżym powietrzu jest znacznie mniej ustrukturyzowana i zamknięta w ramy. A takich zajęć w programie Angloville nie brakuje. Naukowo udowodniono, że pociechy, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu mają lepsze wyniki w nauce. Zabawa w plenerze w słoneczny dzień pomaga uzupełnić niedobory witaminy D, ważnej dla kośćca dzieci w wieku rozwojowym. Gry i zabawy na podwórku sprzyjają dotlenieniu organizmu, a także wzmagają wydzielanie serotoniny – hormonu szczęścia. Aktywność ruchowa stymuluje organizm, pomaga zwiększyć odporność oraz przynosi ogólne odprężenie i radość.

***

Angloville “Angielskie Wioski” to najbardziej zindywidualizowany program językowy w Europie. W jego ramach organizowane są: kursy językowe dla dorosłych, obozy językowe dla młodzieży. Szkoły językowe Angloville prowadzą szkolenia na terenie Polski, Węgier, Irlandii, Anglii, Malty, Czech i Rumunii. Pierwsze programy odbyły się na początku 2011 roku w okolicach Warszawy. Obecnie każdego roku Angloville pomaga przełamać bariery językowe kilku tysiącom osobom z różnych krajów, m.in.: Polski, Niemiec, Czech, Węgier, Hiszpanii, Francji, Włoch, Białorusi i Słowacji. Angloville współpracuje z uznanymi polskimi i międzynarodowymi firmami w zakresie szkoleń językowych, a także z szeregiem instytucji kształcących nauczycieli w USA, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Uczeń, Nastolatek

Nieśmiałość – co zrobić aby ją przełamać

Ten problem może dotknąć każdego i zniszczyć życie. Dosłownie. Nieważne ile masz lat, nieważne jakie doświadczenia życiowe na koncie. Wszystko ...

Dlaczego warto wysłać dziecko na obóz językowy z native speakerami?

Okres wakacyjny pozwala uczniom zregenerować siły oraz złapać równowagę po wymagającym czasie spędzonym w ciągu roku szkolnego. Jednak czy zupełne od...

Matura ustna, czyli jak radzić sobie ze stresem

Na samą myśl o wyjściu przed komisję egzaminacyjną podczas matury ustnej zaczynasz się trząść, pocić i jąkać? Stres opanowuje ...

Jak przygotować miejsce do nauki dla dziecka?

Każde dziecko, uczęszczające do szkoły, potrzebuje miejsca do nauki. To nie tylko wydzielone biurko czy fragment stołu. Miejsce musi ....