Uczeń, nastolatek

Rodzice często obawiają się o bezpieczeństwo swoich dzieci. Nie chodzi tylko o potencjalne wypadki, ale również chęć eksperymentowania i sięgania po “rzeczy zakazane”. Niebezpieczeństwo jest tym większe, że różnego typu używki są na wyciągnięcie ręki, a zażycie substancji psychoaktywnych w młodym wieku może przynieść konsekwencje w przyszłości.

 

Kiedy widzimy, że nasze dziecko podejrzanie się zachowuje oraz stale potrzebuje pieniędzy, to może być sygnał, że sięgnęło po uzależniające substancje psychoaktywne. Co jednak zrobić, kiedy nie jesteśmy pewni swoich podejrzeń i nie chcemy angażować do sprawy osób z zewnątrz. Możemy kupić specjalne narkotesty do użytku domowego. Opiszemy dokładnie, jak używać tych testów.

Jakie narkotyki można wykryć testem?

Zacznijmy od tego, jakie substancje psychoaktywne można wykryć za pomocą testu narkotykowego. Producenci starają się tutaj o to, by bez większego problemu wykryć to, co jest najczęściej spotykane oraz najłatwiej dostępne narkotyki np. konopie, opiaty, amfetamina.

Test narkotykowy - skąd wziąć próbki?

Nawet w warunkach domowych można uzyskać wiarygodny wynik, wiedząc jedynie skąd pobrać próbki? Przede wszystkim ze śliny i potu. W wydzielinach tych znajdują się albo same związki psychoaktywne albo związki pochodzące z ich rozpadu. Równie dobrym źródłem może być odzież lub inne przedmioty należące do podejrzanej osoby.

Jak wybrać test narkotykowy?

Bardzo ważne jest, jaki wybierzemy narkotest. Czym się kierować przy wyborze? Istotne jest, ile substancji psychoaktywnych jednocześnie wykrywa test narkotykowy. Rodzicom zależy na uniwersalnym rozwiązaniu, jednak to zwiększa ryzyko błędu.

Podobnie też ma się kwestia ceny - im niższa, tym gorsza jakość testu narkotykowego. Dlatego, jeśli zależy nam na miarodajnym wyniku, to lepiej poszukać nieco droższego, ale pewniejszego rozwiązania. A mamy z czego wybierać, co można sprawdzić na stronie: https://www.alfatronik.com.pl/testy-narkotykowe-c-19.html.

Przyjrzeć możemy się narkotestowi DrugWipe 5F za około 100 złotych. Ma on taką przewagę nad innymi, że nie trzeba badać nim bezpośrednio dziecka. Wystarczy, że zbadamy powierzchnię, która naszym zdaniem stykała się z substancją psychoaktywną (kurtka, ubranie, telefon) lub sam podejrzany proszek. Test ten umożliwi nam szybkie wykrycie (od 2 do 8 minut) i naprawdę dyskretne rozwianie ewentualnych wątpliwości. Co więcej, możemy nastolatka wyposażyć w taki test, dzięki niemu będzie mógł sprawdzić, czy ktoś nie próbuje podać mu zakazanej substancji.

Jak jeszcze badać dziecko?

A w jaki jeszcze sposób poza testem możemy wybadać, czy nasze dziecko nie jest pod wpływem narkotyków? Najłatwiej będzie to wyłapać na podstawie rozmowy. Kiedy nasz rozmówca jest rozkojarzony, nie może zachować ciągu logicznego wypowiedzi, to jest to mocny sygnał, że dzieje się coś złego.

Podstawową metodą sprawdzania, czy ktoś nie zażył narkotyków jest badanie źrenic: reagują one słabo na światło pod wpływem substancji psychoaktywnych. Wystarczy więc nagle włączyć mocniejsze oświetlenie w pokoju. Jeśli nie ma reakcji źrenic (ich zwężenia) lub jest ona mocno opóźniona, to kolejny sygnał, że dzieje się coś niepokojącego.

Kiedy wykryjemy, że nastolatek zażywa narkotyki, to należy wówczas działać delikatnie. Najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą od uzależnień. Dzięki mądrej pomocy dziecko oraz rodzice mają szansę poradzić sobie z tym trudnym problemem. Należy za wszelką cenę unikać samodzielnego przymuszania dziecka do odstawienia środka! Nagłe odstawienie niektórych narkotyków bez kontroli lekarza może doprowadzić do śpiączki lub nawet śmierci.

Uczeń, Nastolatek

Jak sprawdzić, czy dziecko nie zażywa narkotyków?

Rodzice często obawiają się o bezpieczeństwo swoich dzieci. Nie chodzi tylko o potencjalne wypadki, ale również chęć eksperymentowania i sięgania ...

Krótki artykuł o szkole i jej problemach

Jeśli przeprowadzilibyśmy sondę wśród uczniów z różnych szkół i zapytali jakie znaczenie ma szkoła w życiu każdego z nich, to ...

Nieśmiałość – co zrobić aby ją przełamać

Ten problem może dotknąć każdego i zniszczyć życie. Dosłownie. Nieważne ile masz lat, nieważne jakie doświadczenia życiowe na koncie. Wszystko ...

Matura ustna, czyli jak radzić sobie ze stresem

Na samą myśl o wyjściu przed komisję egzaminacyjną podczas matury ustnej zaczynasz się trząść, pocić i jąkać? Stres opanowuje ....