Uczeń, nastolatek

Każdy rok szkolny to dla dziecka nowe wyzwania, ale też chwile radości. Aby nasze pociechy chętnie chodziły do szkoły, warto je odpowiednio zmotywować do nauki. Jednym ze sposobów, cieszących się w ostatnich latach dużą popularnością jest nagradzanie dzieci za osiągnięcia przybijaniem obok ich prac zabawnych pieczątek motywujących. Jakie korzyści można dzięki temu osiągnąć? Czy pieczątki motywacyjne są dobrym sposobem na mobilizację dziecka do wypełniania obowiązków także w domu?

 

Co to jest pieczątka motywacyjna

Najprostsza definicja pieczątek motywacyjnych mówi o tym, że jest to rodzaj nagrody w formie stempla. Najpopularniejsze wzory to różnego rodzaju buźki, ale powodzeniem cieszą się również zwierzęta oraz proste hasła. Pieczątki motywacyjne są skierowane głównie do dzieci, choć nie brakuje firm, które wykorzystują je także w celach sprzedażowych.

Pieczątki motywacyjne w szkołach

W polskich szkołach, w klasach I-III dzieci nie otrzymują stopni, ale opisową ocenę swoich postępów. Wprowadzenie pieczątek motywacyjnych na tym etapie szkolnym w niektórych placówkach edukacyjnych ma na celu zachęcenie dziecka do pilnej nauki. Nie ma wątpliwości co do tego, że dla kadry nauczającej jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Jedną z głównych zalet pieczątek motywacyjnych jest ich prostota. Wystarczy tylko wybrać dany symbol czy buźkę i przybić ją w zeszycie lub na pracy dziecka. Pieczątki mogą stanowić formę nagrody za dobrze wykonane zadanie, mogą również zasugerować, że następnym razem należy bardziej się postarać. W ten sposób pośrednio zostaje przekazana ocena umiejętności dziecka. Choć nie brakuje przeciwników tego sposobu oceny postępów ucznia to jednak trudno nie zgodzić się z tym, że jest to dobry sposób na to, by nieco oswoić dziecko z ocenami, które będą mu wystawiane od IV klasy i towarzyszyły w kolejnych etapach edukacji.

Stemplowanie na co dzień

Pieczątki motywacyjne to praktyczny sposób na zachęcenie dziecka do wypełniania swoich obowiązków nie tylko w szkole, ale także w domu. Możemy zamówić pieczątki według własnego, wybranego wzoru i nagradzać nimi dziecko za to, że przykładowo posprzątało swój pokój, pomogło w drobnych pracach domowych czy spędzało czas na czytaniu książek, zamiast grać na komputerze. Do przybijania pieczątek najlepiej przygotować specjalny bloczek, w którym wypisane będą czynności, za które dziecko będzie mogło otrzymać pieczątkę. Dzięki temu jednocześnie będzie można śledzić postępy dziecka. Specjalnie przygotowane, kolorowe tablice do stemplowania można pobrać ze strony Stampler.pl.

5 ważnych zasad dotyczących nagradzania

Żeby nagradzanie dziecka za postępy nie przyniosło odwrotnego skutku od zamierzonego, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

  1. Nie stosujmy gróźb.
  2. Nie porównujmy naszej pociechy z innymi dziećmi.
  3. Naklejki, pieczątki czy tablice motywacyjne wykorzystujemy tylko wtedy, gdy dziecko rzeczywiście chce je otrzymywać.
  4. Nie stosujemy szantażu emocjonalnego.
  5. W przypadku równoległego nagradzania rodzeństwa stemplami starajmy się nie tworzyć atmosfery rywalizacji. W przeciwnym razie dzieci mogą stać się swoimi wrogami.
  6. Nie przesadzajmy z kontrolą. Najlepiej dyskretnie sprawdzajmy, czy obowiązki domowe zostały wypełnione.

Pieczątki w programach lojalnościowych

Motywowanie za pomocą pieczątek jest wykorzystywane nie tylko w odniesieniu do dzieci, ale też wśród dorosłych. Zbieranie pieczątek, w zamian za darmowy produkt czy usługę to powszechny mechanizm stosowany w sprzedaży. Darmowa kawa, pizza czy dodatkowe tankowanie to tylko kilka przykładów nagradzania za zbieranie pieczątek w życiu codziennym. Kawiarnie, pizzerie, salony fryzjerskie czy myjnie samochodowe stosują tego typu promocje już od wielu lat. Jak się okazało, jest to dobry sposób na zachęcenie klienta, by kupował produkty czy korzystał z usług danej firmy chętniej i częściej. Co więcej, wprowadzenie tego pomysłu w życie w swojej firmie jest proste i niedrogie, a przy tym bardzo skuteczne. Wystarczy zamówić wyrobienie pieczątki, przygotować specjalne bloczki do stemplowania i poinformować o tym swoich klientów.

 

Motywacja jest ważna dla każdego

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy osiągniemy upragniony cel jest to, w jakim stopniu jesteśmy do tego zmotywowani. Warto już od najmłodszych lat zachęcać dzieci do pilnej nauki w szkole i kształtować dobre nawyki związane z pomocą w domowych obowiązkach. Pieczątki motywacyjne to doskonały sposób na nagradzanie dziecka na zajęciach w szkole, jak i w domu. Koszt zamówienia pieczątki z zabawnym napisem czy rysunkiem jest niewielki, a jej wykorzystanie może zmotywować dziecko do samodzielnego sprzątania, ruchu na świeżym powietrzu czy czytania książek. Warto więc wypróbować tę metodę na zwiększenie motywacji.

 

 

 

.

Uczeń, Nastolatek

Edukacja multimedialna – szansa czy zagrożenie

Może być przykro że młodzież, a przynajmniej jej większość, nie wie, co to jest życie bez Internetu. To jak być ...

Kilka pomysłów na prezent dla nastolatki

Kupno prezentu dla nastolatki wielu osobom sprawia trudność. Młoda dziewczyna to już nie dziecko – to co ucieszyłoby ją ...

Na trening, do szkoły, na wycieczkę – najlepsze stylizacje sportowe dla chłopców i dziewczynek

Rok szkolny właśnie się rozpoczął. Twojemu dziecku potrzebne są jednak nie tylko zeszyty, książki czy piórnik, ale też wygodne ubrania. Ki...

Otyłość wśród dzieci

W obecnych czasach jednym z największych problemów naszego społeczeństwa jest wciąż postępujące zjawisko otyłości wśród dzieci i młodzieży, wielu określa ....