Uczeń, nastolatek

Nauka języka na kursie językowym za granicą ma wiele zalet i w wielu aspektach znacznie przewyższa kursy w kraju. Zwolennicy tej metody twierdzą, że bez wyjazdu nie da się opanować języka obcego. A na naukę nigdy nie jest za późno! Kursy językowe przeznaczone są zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Sprawdźmy, co daje nauka języka za granicą.

 

Pobyt w kraju, którego języka się uczymy ma tę zaletę, że jesteśmy nim otoczeni niemal 24 godziny na dobę. Słyszy się go w sklepie, autobusie, radio, restauracji, podczas zwiedzania i na zajęciach. Idąc ulicą widzi reklamy w obcym języku. Na każdym kroku towarzyszą nam obcojęzyczne dźwięki i napisy. To sprawia, że bardzo szybko zaczyna się rozumieć obcy język, ucząc się go w sposób jak najbardziej naturalny. Pierwszy krok do efektywnego opanowania języka to właśnie rozumienie ze słuchu. Na zajęciach sprawność tę uzupełnia nauka mówienia. A po lekcjach opanowany materiał można od razu zastosować w praktyce. To właśnie najprostsza i najskuteczniejsza droga do szybkiego i bezbolesnego nauczenia się języka obcego.

 

Kraje i języki

Wyjazdy językowe są organizowane do wielu krajów. Szczególnie popularny jest angielski za granicą. Co więcej, nie zawsze taki wyjazd musi odbyć się do miejsca, gdzie dany język jest jedynym językiem urzędowym. Oznacza to, że jeśli nie mamy ochoty na wyjazd np.: do deszczowego Londynu, możemy wybrać się na słoneczną Maltę, Cypr do USA czy Kanady. Nauka języka, a dodatkowo wspaniałe wakacje, to interesująca perspektywa, której próżno szukać w kraju.

 

Learning by doing

Jak już wspomniano szkoły językowe za granicą mają tę zaletę, że dają możliwość praktycznej nauki języka nie tylko na zajęciach. Język ćwiczymy również w supermarkecie za rogiem wpadając po szybką kanapkę, w drodze na zajęcia, w kawiarni, kinie czy na wycieczce. Co więcej, z reguły pobyt za granicą przygotowywany jest w systemie home staying, czyli przewiduje pobyt u rodziny goszczącej. To daje jeszcze więcej motywacji do nauki, bo naturalne jest, że każdy z uczniów chce porozumieć się z gospodarzami, coś im o sobie opowiedzieć, dowiedzieć się czegoś od nich.

 

Codzienny kontakt z językiem to oswajanie się z różnym tempem i stylem wypowiedzi. Obcokrajowcy, którzy często są pod wrażeniem opanowania swojego języka przez cudzoziemców, podkreślają, że pewien określony poziom biegłości językowej można osiągnąć tylko poprzez pobyt za granicą, w otoczeniu, gdzie ten język jest na co dzień używany. Nie mówiąc o tym, że jest to nauka znacznie przyjemniejsza, efektywniejsza i szybsza niż budowanie sztucznych dialogów, rozwiązywanie ćwiczeń gramatycznych, testów czy słuchanie płyt i odpowiadanie na pytania o zrozumienie tekstu.

 

Skuteczność najważniejsza

Nauka języka za granicą pozwala pozbyć się, typowego dla polskiej szkoły językowej, lęku przed oceną. Dotyczy to zarówno własnych obaw przed popełnianiem błędów i rzekomym ośmieszeniem się, jak też typową oceną u nauczyciela. Tymczasem nie da się nauczyć języka bez mówienia. Lektorzy na kursie językowym nie stawiają ocen. Błędy językowe na zajęciach są korygowane na bieżąco, ale nie ma na nich frustrujących stopni. To, że robimy błędy jest naturalne. Dzieci ucząc się języka, też popełniają śmieszne lapsusy językowe, zdarzają im się różne przejęzyczenia. Najważniejsza jest metoda małych kroków. Liczy się skuteczność: rozumienie i umiejętność przekazania swoich poglądów, myśli, potrzeb.

 

Kurs językowy za granicą to najlepszy sposób, aby przekonać się, że to nie oceny są najlepszą motywacją do nauki języka obcego. Stopnie są rzeczą wtórną. Liczy się przyjemność z rozmowy, kontakt z drugim człowiekiem, możliwość dowiedzenia się czegoś nowego i podzielenia się swoją wiedzą. Trudno nabrać takiego przekonania w szkole, więc niezależnie od postępów w pokonywaniu kolejnych poziomów językowych, pobyt na kursie za granicą można zaliczyć do udanych przedsięwzięć i inwestycji, które zaprocentują w przyszłości.

 

Artykuł powstał we współpracy z Agencją Turystyczną ATAS. Więcej o kursach językowych za granicą dowiesz się na stronie www.kursy.atas.pl

 

Chcesz być na bieżąco z informacjami? Zapisz się do newslettera na stronie www.kursy.atas.pl/newsletter.

Uczeń, Nastolatek

Jak i gdzie kupować podręczniki szkolne

Lato i wakacje w pełni. Dzieci i młodzież jeszcze wypoczywają, ale powoli zbliża się początek roku szkolnego. W hiper- ...

Rekrutacja do szkoły podstawowej

Nauka jako cenny dar, a nie przykry obowiązek. Kiedy dziecko powinno rozpocząć swoją przygodę z ...

Zegarek z kontrolą rodzicielską

Zbyt nadopiekuńczy rodzice często chcieliby wiedzieć o swoim dziecku dosłownie wszystko. Z jednej strony to naturalne i bardzo zrozumiałe, z dr...

Back to school. Niezwykłe plecaki w Rossmannie

Przed nami jeszcze miesiąc wakacji, a później (najprawdopodobniej) wielki powrót do szkoły. Dla niektórych będzie to początek uczniowskiej drogi i wł....