Na samą myśl o wyjściu przed komisję egzaminacyjną podczas matury ustnej zaczynasz się trząść, pocić i jąkać? Stres opanowuje twoje myśli i nie pozwala się na niczym skupić? Nie przejmuj się! To klasyczne objawy lęku przed wystąpieniami publicznymi. Nawet na nie znajdą się sposoby. W materiale podpowiadamy, jak w pięciu prostych krokach pokonać stres na maturze ustnej.
Na co dzień jesteś osobą spokojną i poukładaną. Jednak z każdym dniem, nieuchronnie zbliżającego się egzaminu ustnego z języka polskiego, zamieniasz się w człowieka pierwotnego, gotowego w każdej chwili do ucieczki. Co zrobić w sytuacji zagrożenia, gdy twój organizm produkuje adrenalinę, ciężko złapać ci dech w piersiach, a wizja wpatrującej się w ciebie komisji przyprawia się o kołatanie serca? Przeprogramuj swoje myślenie i zawalcz ze swoją tremą!
Nie daj po sobie poznać
Nawet jeśli się stresujesz, nie werbalizuj swoich myśli. Komisja wie, że egzamin nie jest komfortową sytuacją, nie musi dodatkowo jeszcze tego słuchać. Jeśli masz potrzebę powiedzenia sobie „stresuję się” – powiedz to sobie w myślach. Nie zapomnij jednak dodać: stresuję się, ale jestem przygotowany, więc dam radę!
Praktyka czyni mistrza
Trenuj! Nikt nie urodził się z umiejętnością pięknego mówienia. Dar przemawiania to umiejętność, do której dochodzi się z czasem. Niezależnie więc od okazji, czy jest to spotkanie rodzinne, czy wypad w większej grupie znajomych, zabieraj głos na forum. To bardzo ci pomoże.
Pamiętaj o oddychaniu
Chociaż wielu mówi o głębokim oddechu, w sytuacji stresowej postaw na ten odrobinę płytszy i powolny. Dzięki takiej technice dostarczysz swojemu organizmowi odpowiednią ilość tlenu i sprawisz, że twój głos lepiej wybrzmi w egzaminacyjnej sali.
Miej pozytywne nastawienie
Pozytywne myślenie to połowa sukcesu. Przeprogramuj swoje myślenie i nastaw się optymistycznie. Wejdź do sali pewnym krokiem i z wielkim uśmiechem na twarzy przywitaj egzaminatorów. Zobaczysz, że wywoła to zaskakująco dobry efekt.
Rozładuj się przez ruch
Chociaż chodzenie z jednego na drugi koniec sali jest niewskazane na egzaminie, a dreptanie nogami postrzegane jest bardzo źle w oczach komisji, pamiętaj o tym, by gestykulować. Będzie to naturalny ruch, a ty nie będziesz musiał się hamować.
Mimo iż nie jest to uniwersalna recepta na najlepszy wynik z ustnego egzaminu maturalnego, tych kilka prostych wskazówek znacznie może cię do niego przybliżyć. Pamiętaj, że jeśli chcesz dostać się do wymarzonej szkoły, takiej jak ZPSB (www.zpsb.pl), wszystko zależy wyłącznie od ciebie i twojego nastawienia. Na tym etapie wszystko jest możliwe!
Dopalacze – co powinniśmy o nich wiedzieć![]() Dopalacze w odróżnieniu od niektórych narkotyków nie powodują tak szybko uzależnienia. Wiele substancji składowych dopalaczy w odpowiednich dawkach ma pozytywny ... |
Jak przygotować miejsce do nauki dla dziecka?![]() Każde dziecko, uczęszczające do szkoły, potrzebuje miejsca do nauki. To nie tylko wydzielone biurko czy fragment stołu. Miejsce musi ... |
Jak i gdzie kupować podręczniki szkolne![]() Lato i wakacje w pełni. Dzieci i młodzież jeszcze wypoczywają, ale powoli zbliża się początek roku szkolnego. W hiper- ... |
Apple iPad. Doskonały sprzęt dla ucznia lub studenta![]() iPad firmy Apple, podobnie jak inne tablety, to urządzenie, które kojarzymy przede wszystkim z szeroko pojętym konsumowaniem treści. Zwykle korzystamy z ... |