Uczeń, nastolatek

maturaNa samą myśl o wyjściu przed komisję egzaminacyjną podczas matury ustnej zaczynasz się trząść, pocić i jąkać? Stres opanowuje twoje myśli i nie pozwala się na niczym skupić? Nie przejmuj się! To klasyczne objawy lęku przed wystąpieniami publicznymi. Nawet na nie znajdą się sposoby. W materiale podpowiadamy, jak w pięciu prostych krokach pokonać stres na maturze ustnej.

 

Na co dzień jesteś osobą spokojną i poukładaną. Jednak z każdym dniem, nieuchronnie zbliżającego się egzaminu ustnego z języka polskiego, zamieniasz się w człowieka pierwotnego, gotowego w każdej chwili do ucieczki. Co zrobić w sytuacji zagrożenia, gdy twój organizm produkuje adrenalinę, ciężko złapać ci dech w piersiach, a wizja wpatrującej się w ciebie komisji przyprawia się o kołatanie serca? Przeprogramuj swoje myślenie i zawalcz ze swoją tremą!

 

Nie daj po sobie poznać

Nawet jeśli się stresujesz, nie werbalizuj swoich myśli. Komisja wie, że egzamin nie jest komfortową sytuacją, nie musi dodatkowo jeszcze tego słuchać. Jeśli masz potrzebę powiedzenia sobie „stresuję się” – powiedz to sobie w myślach. Nie zapomnij jednak dodać: stresuję się, ale jestem przygotowany, więc dam radę!

 

Praktyka czyni mistrza

Trenuj! Nikt nie urodził się z umiejętnością pięknego mówienia. Dar przemawiania to umiejętność, do której dochodzi się z czasem. Niezależnie więc od okazji, czy jest to spotkanie rodzinne, czy wypad w większej grupie znajomych, zabieraj głos na forum. To bardzo ci pomoże.

 

Pamiętaj o oddychaniu

Chociaż wielu mówi o głębokim oddechu, w sytuacji stresowej postaw na ten odrobinę płytszy i powolny. Dzięki takiej technice dostarczysz swojemu organizmowi odpowiednią ilość tlenu i sprawisz, że twój głos lepiej wybrzmi w egzaminacyjnej sali.

 

Miej pozytywne nastawienie

Pozytywne myślenie to połowa sukcesu. Przeprogramuj swoje myślenie i nastaw się optymistycznie. Wejdź do sali pewnym krokiem i z wielkim uśmiechem na twarzy przywitaj egzaminatorów. Zobaczysz, że wywoła to zaskakująco dobry efekt.

 

Rozładuj się przez ruch

Chociaż chodzenie z jednego na drugi koniec sali jest niewskazane na egzaminie, a dreptanie nogami postrzegane jest bardzo źle w oczach komisji, pamiętaj o tym, by gestykulować. Będzie to naturalny ruch, a ty nie będziesz musiał się hamować.

 

Mimo iż nie jest to uniwersalna recepta na najlepszy wynik z ustnego egzaminu maturalnego, tych kilka prostych wskazówek znacznie może cię do niego przybliżyć. Pamiętaj, że jeśli chcesz dostać się do wymarzonej szkoły, takiej jak ZPSB (www.zpsb.pl), wszystko zależy wyłącznie od ciebie i twojego nastawienia. Na tym etapie wszystko jest możliwe!

Uczeń, Nastolatek

Back to school. Niezwykłe plecaki w Rossmannie

Przed nami jeszcze miesiąc wakacji, a później (najprawdopodobniej) wielki powrót do szkoły. Dla niektórych będzie to początek uczniowskiej drogi i wł...

Jak się uczyć aby się nauczyć?

W dzisiejszym artykule chcę poruszyć pytanie jak się uczyć, żeby się nauczyć? Otóż wielu uczniów twierdzi że najlepiej uczy im ...

Nieśmiałość – co zrobić aby ją przełamać

Ten problem może dotknąć każdego i zniszczyć życie. Dosłownie. Nieważne ile masz lat, nieważne jakie doświadczenia życiowe na koncie. Wszystko ...

Zegarek z kontrolą rodzicielską

Zbyt nadopiekuńczy rodzice często chcieliby wiedzieć o swoim dziecku dosłownie wszystko. Z jednej strony to naturalne i bardzo zrozumiałe, z dr....