Uczeń, nastolatek

nieśmiałośćTen problem może dotknąć każdego i zniszczyć życie. Dosłownie. Nieważne ile masz lat, nieważne jakie doświadczenia życiowe na koncie. Wszystko to nieważne, bo nic nie uodparnia na tę zadziwiającą ludzką przypadłość. Niejeden zapyta czy to w ogóle jeszcze możliwe, żeby tak wielu ludzi we współczesnym świecie cierpiało z powodu własnej...nieśmiałości?


Przecież wokół pełno roznegliżowanych wokalistek, świecących nagimi torsami filmowych amantów, na każdym rogu czyhają na Nas ogromne billboardy z dumnie prezentującymi własne walory modelkami. Przecież żyjemy w czasach gdy piosenkarki odkrywają na scenie swoje piersi zamiast duszy, w czasach kiedy dziennikarz nie krępuje się zadać najintymniejszego pytania swojemu rozmówcy. Skoro tyle wokół Nas bezwstydu, a może raczej pewności siebie jak żyją ludzie, którym taki lifestyle kompletnie nie odpowiada. Więcej - boją się go, uciekają przed nim, bo ich własna natura jest odwrotnie proporcjonalna do tego, co dzieje się w tzw. show biznesie i życiu publicznym.

Nieśmiałość niekoniecznie musi oznaczać, że dana osoba jest niezdolna do podejmowania normalnych kontaktów międzyludzkich. Zwykle delikatny rumieniec na twarzy budzi raczej sympatię i nie naraża na większe kłopoty. Nie utrudnia też zbytnio codziennych czynności. Sytuacja wymyka się spod kontroli w momencie kiedy mamy do czynienia ze skrajnymi przejawami nieśmiałości, które nie pozwalają na prowadzenie normalnego życia, np. robienie zakupów, wyjście na spacer, naukę w szkole, podjęcie pracy. O ile w życiu dorosłym chorobliwie nieśmiali radzą sobie dosyć dobrze ponieważ zazwyczaj szukają pracy niewymagającej dużego kontaktu z innymi ludźmi, to w okresie dzieciństwa oraz dojrzewania, nierzadko cierpią katusze dużo większe niż ich rówieśnicy. Okres nauki to nie tylko czas wielu publicznych wystąpień, np. na szkolnych akademiach, ale też czas pierwszych prób wejścia w bardzo bliskie relacje z kimś, kto nie jest członkiem rodziny.

Są to w przeważającej większości relacje o podłożu miłosnym, seksualnym, ale również przyjacielskim. Patologiczna nieśmiałość zwiększa szanse niepowodzeń w zakresie budowania pierwszych poważnych związków międzyludzkich, co skutkuje tym, że osoba nieśmiała jeszcze bardziej zamyka się w sobie i ucieka we własny świat, do którego nikogo nie wpuszcza. Tym samym sama sobie szkodzi.  

Chorobliwa nieśmiałość może zniszczyć życie osobiste i uczuciowe. Bardzo często wręcz uniemożliwia poznanie potencjalnego partnera życiowego, założenie rodziny i posiadanie dzieci. Sprawia, że osoby dotknięte tą przypadłością nie mają żadnych przyjaciół ani znajomych, na których można liczyć w trudnych sytuacjach.

Dlatego tak ważna jest rola najbliższych: rodziców, rodzeństwa. to oni w pierwszej kolejności powinni wykazać się aktywną postawą i starać się pomóc bliskiej osobie przezwyciężać swój strach każdego dnia, choćby wychodząc na ulicę, na wspólny spacer czy zakupy. Nieśmiali muszą codziennie "ćwiczyć" swoje zdolności interpersonalne aby nie mieli czasu nawet pomyśleć o tym, żeby zaszyć się w domowych pieleszach. Brak aktywności zawodowej sprzyja do pozostawania w domu (w skrajnych przypadkach - we własnym pokoju) na długie godziny lub nawet dni.

Można tez spróbować wyzbyć się wrodzonej nieśmiałości korzystając z ofert specjalnych kursów i szkoleń przygotowywanych przez profesjonalistów z zakresu psychologii i coachingu.

 

Uczeń, Nastolatek

Szkoła publiczna a dziecko z zespołem Downa

Nie da się ukryć, iż wiele rodzin decyduje się na to aby ich dzieci obarczone zespołem Downa chodziły do szkół ...

Jak i gdzie kupować podręczniki szkolne

Lato i wakacje w pełni. Dzieci i młodzież jeszcze wypoczywają, ale powoli zbliża się początek roku szkolnego. W hiper- ...

Apple iPad. Doskonały sprzęt dla ucznia lub studenta

iPad firmy Apple, podobnie jak inne tablety, to urządzenie, które kojarzymy przede wszystkim z szeroko pojętym konsumowaniem treści. Zwykle korzystamy z ...

Telefon komórkowy w szkole

Telefon komórkowy w rękach dziecka nikogo nie dziwi. Wielu nawet dopatruje się w takim widoku dobrodziejstwa: wszak syn czy córka ....