Uczeń, nastolatek

otyłośćW obecnych czasach jednym z największych problemów naszego społeczeństwa jest wciąż postępujące zjawisko otyłości wśród dzieci i młodzieży, wielu określa to mianem „epidemii naszych czasów” i chyba mają w tym względzie rację. Śmieciowe jedzenie, batonik zamiast śniadania, napoje o wysokiej zawartości cukrów i do tego wszystkiego brak ruchu, to wszystko sprawia, że coraz więcej dzieci zmaga się z otyłością.

 

 

Minęły już chyba bezpowrotnie czasy, kiedy dzieciaki z okolicy, jak tylko mogły zbierały się na podwórku, grały w piłkę, klasy, biegały i umiały sobie zapewnić rozrywkę pełną biegów, podskoków i przede wszystkim radości. Teraz, zaraz po powrocie ze szkoły wszyscy zgodnie zasiadają przed komputerem i zatapiają się w wirtualnej rzeczywistości. Jedzenie jest im podstawiane pod nos, a nawet jeśli zasiądą do stołu to jedzą w pośpiechu, zerkając kątem oka w telewizor.

 

To właśnie do dorośli powinni zadbać o to, a by dzieci i młodzież miały odpowiednio zbilansowaną dietę, oraz spędzali jak najwięcej wolnego czasu aktywnie. Błędnym jest twierdzenie, że „grube dziecko to zdrowe dziecko”. Nic bardziej mylnego. Otyłość w tak młodym wieku może powodować wiele powikłań, z którymi przyjdzie im się zmierzyć również w dorosłym życiu.

 

Wśród różnego rodzaju schorzeń towarzyszących otyłości mogą być bezdech senny, różnego rodzaju deformacje szkieletu, zmiany w stawach biodrowych i kolanowych lub też skłonność do alergii. Oprócz tego zwiększa się także ryzyko zachorowań na cukrzyce typu 2, otłuszczenia wątroby, kamicy nerkowej lub chorób układu krążenia. One wszystkie zagrażają życiu człowieka. Poza tym niekontrolowany przyrost masy ciała może być także przyczyną niepełnosprawności. Dziecko zmagające się z otyłością ma gorszą kondycję fizyczną, szybciej się męczy oraz ma mniejszy zakres wykonywanych ruchów niż jego rówieśnicy, którzy nie mają takiego problemu. Poza tym otyłość ma także wpływ na to w jaki sposób dziecko jest przyjmowane w szkole przez rówieśników, a bywają oni okrutni. To z kolei powoduje, że otyły nastolatek czy dziecko popadają w kompleksy, czują się nieatrakcyjni i nieakceptowani przez otoczenie.

 

Aby zapobiec takiemu stanowi rzeczy powinniśmy przede wszystkim postarać się aby wyeliminować z jadłospisu wszelkiego rodzaju fast-foody i ograniczyć słodycze. Postarajmy się, aby dziecko w zamian otrzymywało jak najwięcej warzyw i owoców. Posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane, bogate w witaminy i składniki odżywcze. Zamiast dawać dziecku pieć złotych na jakąś przekąskę do szkoły, przygotujmy mu drugie śniadanie, do którego dołóżmy sok czy też jakiś owoc. Nauczmy tez dziecko, aby nie jadło w pośpiechu. Celebrujmy więc posiłki i wciągajmy w to naszą pociechę. Niech się nauczy cieszyć z jedzenia.

 

Istotne jest też to, aby zainteresować naszą latorośl jakąś formą aktywności fizycznej. Wspólne spacery czy wycieczki rowerowe, to bardzo ciekawy pomysł spędzania czasu. Pamiętajmy jednak, że w tej chwili istnieje również bogata ofert zajęć sportowych dla dzieci, gdzie mogą oni wybrać to co będzie dla nich najodpowiedniejsze.

 

Z pewnością aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie spowodują że nasze dziecko nie będzie się musiało zmagać z problemem otyłości, a dodatkowo będzie zdrowe, silne i zadowolone.


Uczeń, Nastolatek

Edukacja multimedialna – szansa czy zagrożenie

Może być przykro że młodzież, a przynajmniej jej większość, nie wie, co to jest życie bez Internetu. To jak być ...

Nieśmiałość – co zrobić aby ją przełamać

Ten problem może dotknąć każdego i zniszczyć życie. Dosłownie. Nieważne ile masz lat, nieważne jakie doświadczenia życiowe na koncie. Wszystko ...

Język angielski dla dzieci – w jakim wieku warto rozpocząć naukę?

Obecnie trudno byłoby nam funkcjonować bez znajomości języków obcych. Na rynku pracy bardzo często wymagana jest umiejętność posługiwania się dwoma ...

Jak przygotować miejsce do nauki dla dziecka?

Każde dziecko, uczęszczające do szkoły, potrzebuje miejsca do nauki. To nie tylko wydzielone biurko czy fragment stołu. Miejsce musi ....