Uczeń, nastolatek

nastolatkiDąsanie, argumentowanie, kłamstwa i bunt to tylko kilka ze sposobów złego zachowania nastolatków. Wytłumaczeniem dla tych zachowań może być  to, że wraz z tym jak nastolatki stają się bardziej niezależne, nadal brak im dojrzałości emocjonalnej, której potrzebują, aby podejmować świadome i przemyślane decyzje. Połączenie autonomii i niedojrzałość może prowadzić do ryzykownych zachowań waszych pociech takich jak spożywania alkoholu, palenia papierosów, czy seksu bez zabezpieczenia. Jeśli chcesz, aby twoje dzieci właściwie zachowywały się, musisz uzyskać większą kontrolę nad nimi. Drogą do tego i w dodatku bardzo efektywną jest dyscyplina. Jej celem jest uzyskanie większej kontroli nad swoimi dziećmi. Przede wszystkim musisz ustalić jasne zasady.

 


Młodzież często przekracza je, aby sprawdzić reakcję swoich rodziców. Ważne jest, aby ustanowić jasne zasady i mieć wpływ na łamanie tych zasad. Przykładem dla łamania ciszy nocnej może być weekendowy areszt domowy. Dostaniesz mniejszy opór, jeśli zaangażujesz swoje dzieci w projektowaniu własnych konsekwencji. Tylko nie zapomnij, ze nadal mają decydujący głos. Zbiór zasad powinno umieścić się w piśmie, by nie było żadnych nieporozumień. Można w niej stworzyć  formalną listę reguł domu, lub wpisać do umowy zachowania, które wasze dzieci zobowiążą się przestrzegać. Lista ta powinna znajdować się w miejscu dobrze widocznym, w którym dzieci nie będą mogły jej przegapić. Umownie powinna to być lodówka lub centralne miejsce waszego domu.

Przykłady jasnych zasad to:  ‘’Godzina policyjna zaczyna się o 20 w dni powszednie, 22 w weekendy, przy czym ważnym jest, aby praca domowa została odrobiona. Każdy, kto złamie jedną z tych zasad, traci telewizję na dzień”. Jeśli dziecko nie złamie żadnej zasady, wówczas zdobywa punkt do listy.

Musisz być stanowczy i spójny. Nastolatki to świetni negocjatorzy i manipulatorzy. Są mistrzami w wykorzystywaniu rodzicielskiej słabości. Gdy raz złagodzisz im karę, będą spodziewać się tego za każdym razem, gdy zaczną się źle zachowywać i złamią regułę. Bycie konsekwentnym dla nastolatków oznacza również, że oboje rodzice muszę być po tej samej stronie. Jeśli jeden rodzic zawsze zgadza się na wszystko, drugi nie, nastolatek będzie dokładnie wiedział, które z rodziców zapytać.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, nie zapomnij też być sprawiedliwy i wyrozumiały. Dowiedz się, jakie zasady są dla ciebie ważne. Bycie spójnym, ale nie surowym jest dobre, pod warunkiem, że nie jest to nic niebezpiecznego. Zmiana koloru włosów na przykładowo fioletowy nie zaszkodzi  mu, jeśli tego chce, ale już palenie papierosów, tak. Ważne, by być dobrym wzorcem dla swojego dziecka. Musisz mieć z nim dobry kontakt. Ono musi Ci ufać. Razem musicie modelować swoje relacje. Naucz ich odpowiedzialności. Nastolatki muszą nauczyć się jak należy podejmować decyzje. Muszą nauczyć się, ze niezależnie od wyborów - dobrych i złych, każdy z nich ma swoje konsekwencje. Usiądź i porozmawiaj z nimi o niebezpiecznych konsekwencjach lekkomyślności. Bez względu na to, jak dobrze przygotujesz swoje dzieci, one będą wciąż popełniać błędy. Ważne, aby pokazać im, jak uczyć się na tych błędach. Bycie zaangażowanym jest najlepszym sposobem w zapobieganiu złego zachowania. Nie trzeba szpiegować nastolatków. Wystarczy być zainteresowanym rodzicem. Oznacza to również oglądanie wszelkich znaków ostrzegawczych, że nastolatek jest w tarapatach. Objawy te obejmują: wagarowanie, utrata lub pozyskanie szybko wielkiej wagi, problemy ze snem, samotność, kłopoty z prawem, czy myśli samobójcze. Jeśli zauważysz którekolwiek z tych zmian w zachowaniu swojego dziecka, skorzystaj z pomocy lekarza lub terapeuty. Można spojrzeć na własne nastoletnie lata przez różowe okulary, ale nie należy zapominać, że to burzliwy czas, z którym wiąże się dużo stresu. Każde złe zachowanie powinno rozpatrzyć się i spróbować zrozumieć, co doprowadza twoje dziecko do niego. Możliwe warianty to: kłopoty w szkole, problemy z chłopakiem, dziewczyną, znęcanie się… Wspomóż dzieci do otwarcia się na ciebie o swoich problemach przez tworzenie środowiska uczciwości i szacunku. Niech wiedzą, że mogą porozmawiać o wszystkim. Nawet wrażliwe tematy, takie jak seks czy narkotyki nie powinny być poza granicami. Niech wasze nastolatki wiedzą, że zawsze będziesz kochać i wspierać je, bez względu na to, co zrobią.

Uczeń, Nastolatek

Prezenty pod choinkę dla nastolatka

Rodzice często nie mają pomysłu na świąteczny prezent dla nastolatka. Warto odejść od tradycyjnych upominków typu skarpetki, kosmetyki czy ubrania ...

Co zapakować dziecku do plecaka na szkolną wycieczkę?

Koniec wakacji bynajmniej nie oznacza końca podróży dzieci na ten rok. W końcu od czego są wycieczki szkolne! To rewelacyjna ...

Rekrutacja do szkoły podstawowej

Nauka jako cenny dar, a nie przykry obowiązek. Kiedy dziecko powinno rozpocząć swoją przygodę z ...

Prywatne technikum informatyczne – czy to się opłaca?

Od dłuższego czasu zastanawiasz się na tym, czy posłać swoją pociechę do szkoły prywatnej. To świetna opcja szczególnie dla rodziców ....