Uczeń, nastolatek

dopalaczeDopalacze w odróżnieniu od niektórych narkotyków nie powodują tak szybko uzależnienia. Wiele substancji składowych dopalaczy w odpowiednich dawkach ma pozytywny wpływ na organizm. Niebezpieczeństwo w działaniu dopalaczy jest inne. Następstwa działania dopalaczy na organizm mogą pojawić się dopiero po jakimś czasie, więc krótkie ich zażywanie nie powoduje znaczących zmian w organizmie. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest lekceważenie możliwych następstw działania dopalaczy przez młodzież.

 

 

Jaki wpływ na organizm człowieka mają dopalacze po krótkim i dłuższym okresie czasu ?

 

Powodują:
- halucynacje
- problemy z poruszaniem się
- utratę kontroli nad tym, co sie robi
- działanie na ośrodkowy układ nerwowy
- perystaltykę jelit
- obniżenie sprawności psychomotorycznej
- chwilowe problemy z oddychaniem
- problemy z koncentracją
- stany lękowe
- drgawki
- rozdrażnienie
- kołatanie serca
- utratę apetytu
- wysuszenie śluzówek
- wzrost ciśnienia krwi
- apatię
- przekrwienie gałek ocznych
- nadpobudliwość
- dekoncentrację
- bezsenność
- podrażnienie układu pokarmowego
- zmiany nastroju
- brak apetytu
- bóle brzucha
- wymioty
- rozdrażnienie


Dopalacze w odróżnieniu od niektórych narkotyków nie powodują tak szybko uzależnienia. Wiele substancji składowych dopalaczy w odpowiednich dawkach ma pozytywny wpływ na organizm. Niebezpieczeństwo w działaniu dopalaczy jest inne. Następstwa działania dopalaczy na organizm mogą pojawić się dopiero po jakimś czasie, więc krótkie ich zażywanie nie powoduje znaczących zmian w organizmie. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest lekceważenie możliwych następstw działania dopalaczy przez młodzież.

 

Dopalacze są substancjami, które różnią się od narkotyków tym, że handel nimi jest legalny.

 

Do głównych negatywnych objawów nadużywania zaliczamy:


• zaburzenia pracy układu sercowego i krwionośnego: tachykardia, arytmia serca, choroba wieńcowa, czy nadciśnienie;
• zmiany skórne: zaczerwienienie skóry, pocenie się, trądzik (wysypki skórne);
• w układzie trawiennym: nudności, nieżyt żołądka, utrata apetytu;
• w układzie moczowo-płciowym: zwiększone wydalanie moczu z powodu zwiększonego ciśnienia krwi;
• w układzie nerwowym: niepokój, chaotyczność, bezsenność, umiarkowana euforia, manie i rzadko halucynacje, wrogość, mrowienie, paranoja, pobudzenie psychomotoryczne.
• w układzie oddechowym: duszności, obrzęk płuc;
• pozostałe niepożądane objawy: wzrost temperatury ciała średnio o 1°C, zawroty głowy, ból głowy, drżenie mięśniowe, hiperglikemia, suchość w ustach.

Napoje energetyzujące i izotoniczne spożywane w umiarkowanych ilościach nie są szkodliwe dla zdrowia. Nie należy spożywać więcej niż 300-400mg kofeiny dziennie. Należy starannie sprawdzać i analizować skład zwłaszcza pod kątem własnego stanu zdrowia i ewentualnych ograniczeń w przyjmowaniu niektórych substancji np. alergie.

Jakie substancje zaliczamy do grupy dopalaczy? – krótka charakterystyka.

Dopalacze to termin nieposiadający charakteru naukowego. Używa się go potocznie, dla nazwania grupy różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym bądź faktycznym działaniu psychoaktywnym, nieznajdujących się na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

RODZAJE DOPALACZY
Możemy wyróżnić dwa główne rodzaje dopalaczy:

 

SYNTETYCZNE - BZP - biały proszek, najczęściej tabletki bądź kapsułki, działanie podobne do amfetaminy powodują szereg objawów niepożądanych, takich jak: bóle brzucha, nudności, wymioty, bóle głowy, kołatanie serca, brak apetytu, stany lękowe, bezsenność, dziwne myśli, zmiany nastroju oraz drgawki. Istnieją przesłanki, które świadczą o tym, że BZP może uzależniać. Używanie tej substancji może także spowodować odwodnienie organizmu i przyspieszenie tętna, obciążając tym samym układ krążenia. Jeszcze jednak nie wszystko wiadomo na temat zagrożeń związanych z tą substancją, a także skutków długotrwałego jej używania. Interakcje z innymi lekami pozostają nieznane. Substancja ta jest nielegalna w Polsce.


NATURALNE- mieszanki ziołowe- susz roślinny, często aromatyzowany, także w postaci skrętów.
W opisie składu mieszanek ziołowych znaleźć można informacje, że ich poszczególne składniki są pochodzenia naturalnego i od wieków używane były w celach rytualnych. To syntetyczne odpowiedniki marihuany i haszyszu. Do tej kategorii należy znany z mediów tajfun. Niektóre „mixy” mają w swoim składzie rośliny zawierające różne składniki psychoaktywne. Być może nie zaszkodzi komuś jeden składnik, ale może zaszkodzić trzeci i czwarty, bowiem- przynajmniej na dzień dzisiejszy- nie jest możliwe przewidzenie działania takich mieszanek. Jednoczesne oddziaływanie na organizm i na umysł ludzki może być dodatkowo niebezpieczne i nieprzewidywalne w skutkach.Jak działają napoje energetyczne:
Każdy z nas zapewne chociaż raz w życiu miał do czynienia z produktem jakim jest napój energetyczny. Dzięki temu wiemy mniej więcej jakie efekty występują po jego spożyciu. Każdy tego typu napój zawiera dużą ilość tauryny i kofeiny, a także innych pomniejszych substancji pobudzających.

 

Po wypiciu napoju energetycznego czujemy się:
• pobudzeni,
• nie chce nam się spać,
• mamy ochotę coś robić,
• nie męczymy się w ogóle lub w minimalnym tylko stopniu,
• nie chce nam się nic jeść i nie czujemy dzięki temu głodu.
Te wymienione przykłady efektów po spożyciu można zaliczyć jako plusy dla nas samych. W zależności jaki już kupimy napój czy to z tańszych marek typu Siti, Be Power lub z tych znanych typu Red Bull, Tiger, Burn efekty będą mniejsze lub większe. Im więcej zapłacimy, tym mniejsza dawka starczy nam na mocniejsze pobudzenie organizmu. Są jednak i tego minusy.
Częste picie energy drinków powoduje:
• nagłe napady złości, agresji,
• mocne wychudzenie organizmu,
• choroby żołądkowe typu refluks,
• niedobór wielu składników potrzebnych organizmowi z powodu zahamowania efektu głodu w nim,
• przyśpieszone bicie serca.

 

Dlatego spożywajmy tego typu napoje z rozsądkiem. Głównie tego typu produkt jest przeznaczony dla osób o wzmożonym stresie fizycznym oraz psychicznym.

A czy napoje energetyczne możemy zaliczyć do dopalaczy?

 

Uważam że napoje energetyczne możemy zaliczyć do dopalaczy ponieważ:
• poprawiają nastrój
• zwiększają przypływ energii fizycznej i psychicznej
• pobudzają nas do pracy
• przeciw działają zmęczeniu
• przyspieszają metabolizm
• cieszą się dużo popularnością wśród młodzieży, osób starszych ale także na różnych imprezach

Mają takie same działanie jak dopalacze tylko że są słabsze. Nie potrafią pobudzić naszego organizmu tak jak dopalacze. Są również bardzo łatwo dostępne. Psychodrinki można kupić niemal w każdym sklepie. Dopalacze także można kupić bez żadnego problemu w sklepie lub Internecie. Jak i od napojów energetycznych i dopalaczy możemy szybko się uzależnić. Są dostępne dla ludzi w każdy wieku bez ograniczeń. Chociaż szkodzą naszemu zdrowiu sięgamy po nie coraz częstej.

 

 

Uczeń, Nastolatek

Jak przygotować miejsce do nauki dla dziecka?

Każde dziecko, uczęszczające do szkoły, potrzebuje miejsca do nauki. To nie tylko wydzielone biurko czy fragment stołu. Miejsce musi ...

Pieczątki motywacyjne, czyli jak zachęcić dziecko do nauki

Każdy rok szkolny to dla dziecka nowe wyzwania, ale też chwile radości. Aby nasze pociechy chętnie chodziły do szkoły, warto ...

Back to school. Niezwykłe plecaki w Rossmannie

Przed nami jeszcze miesiąc wakacji, a później (najprawdopodobniej) wielki powrót do szkoły. Dla niektórych będzie to początek uczniowskiej drogi i wł...

Coraz więcej wad postawy u dzieci. Eksperci wskazują na negatywne skutki siedzenia

Już za chwilę dzieci znów usłyszą szkolny dzwonek, który tym razem budzi niepewność. Zarówno u uczniów jak i ich rodziców. Bo....