Wypoczynek, Sport, Rekreacja

Wakacje to dobry czas na weekendowe wycieczki do najciekawszych miejsc Polski. Jedną z takich lokalizacji jest Bałtowski Kompleks Turystyczny znajdujący się w Górach Świętokrzyskich, niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. Miejsce to jest unikalne w skali całego kraju i dostarcza moc atrakcji zarówno dzieciom jak i dorosłym.

 

 

Zaczęło się od dinozaurów

Wieś Bałtów w województwie świętokrzyskim stała się znana dzięki odkrytym w tym regionie śladom dinozaurów, co zainicjowało utworzenie pierwszego w Polsce parku dinozaurów (Jura Park Bałtów) – w pełni poświęconego gadom, które wyginęły przed milionami lat. W parku dinozaurów możemy spotkać się „twarzą w twarz” ze słynnym Tyrannosaurusem Rexem. Żeby jednak przyjrzeć się gadowi, musimy dosyć wysoko zadrzeć głowę, ponieważ bałtowskie modele dinozaurów mają naturalnej wielkości rozmiary.

 

W regionie znana jest legenda o Czarciej Stopce – tak nazywano ślad, który rzekomo miał pozostawić lucyfer przeskakujący przez dolinę Kamiennej. Jak wykazały badania, trop należy do allozaura, jednego z dinozaurów drapieżników. W Bałtowie odkryto także ślady Stegozaura i Kompsognata. Obecnie na terenie parku dinozaurów podziwiać możemy ponad sto modeli prehistorycznych stworzeń. Wzdłuż utworzonej w parku ścieżki dydaktycznej, podzielonej na okresy geologiczne, znajdują się tablice przybliżające odwiedzającym prahistorię ziemi. Dzięki temu, JuraPark łączy w sobie naukę i zabawę i stanowi świetną rozrywkę dla całej rodziny.

 

Jako rozwinięcie ścieżki dydaktycznej, przy JuraParku powstało również prehistoryczne oceanarium. Jest to zaawansowane kino 3D, w którym połączone ze sobą ekrany sprawiają wrażenie olbrzymiego przeszklonego basenu. Zwiedzając oceanarium mamy możliwość zobaczenia dawnych pływających stworzeń.

 

Nieopodal Parku Jurajskiego znajduje się Żydowski Jar. Jest to teren leśny, w którym możemy oglądać rzeczywiste ślady pozostawione przez różne gatunki dinozaurów. Ponadto spacer tamtymi okolicami przypomina nieco wycieczkę do Parku Narodowego – przyroda nie jest w żaden sposób naruszana przez człowieka.

 

Dla wielbicieli natury – Safari i zoo

Wizyta w Bałtowie to również nie lada gratką dla miłośników natury i dzikich zwierząt. Rozciąga się tu piękny widok na Góry Świętokrzyskie, a park otaczają tereny leśne i zielone. W pobliżu znajdują się też dwa rezerwaty przyrody.

 

Dużą atrakcją Bałtowskiego Kompleksu jest Zwierzyniec. Jego górna część, zwana także Safari, jest ogrodzonym wielohektarowy obszarem łąk i lasów, na którym swobodnie żyją takie dzikie zwierzęta jak wielbłądy, lamy, emu, antylopy, żubry, muflony, sarny, daniele, dziki i wiele innych.

 

Zwiedzanie Zwierzyńca Górnego odbywa się za pomocą wycieczki w Schoobusie (amerykańskim szkolnym autobusie). Objazd autobusem całego terenu Zwierzyńca Górnego trwa ok 45min, a podczas wycieczki przewodnik dokładnie omawia mijane po drodze zwierzęta). Jest to niepowtarzalna szansa na zobaczenie dzikich zwierząt żyjących na wolnej przestrzeni.

 

Zwierzyniec „dolny” przypomina już standardowy ogród zoologiczny, w który jest schronieniem dla licznych gatunków ptaków i ssaków. Szczególnej rozrywki dostarczają małpki makaki, które potrafią rozbawić jak żadne inne zwierzaki.

 

Wesołe Miasteczko

Najmłodszych, ale także ich rodziców ucieszy Park Rozrywki – bałtowskie wesołe miasteczko. Znajduje się ono na terenie kompleksu, pomiędzy Parkiem Jurajskim a Zwierzyńcem Górnym (Safari). Można tam wybrać się na karuzele, kolejkę górską, trampoliny. Młodsze dzieci z radością skorzystają z pływających po wodzie kaczuszek, dmuchańców czy szynowej kolejki.

 

Na terenie parku jest także rollercoaster. Zjazd ma długość prawie 400 metrów, ale prędkość mknącego po szynach wózka może regulować sam uczestnik. Dlatego z rollercoastera z przyjemnością skorzystają zarówno wielbiciele adrenaliny, jak i nieco mniej mocnych wrażeń.

 

W Bałtowskim Kompleksie Turystycznym mieści się również kino emocji Cinema 5D. Angażuje ono zmysły – wzrok, słuch, węch i dotyk, dostarcza także innych wrażeń, poprzez efekty ruchowe. W kinie zobaczyć można film „Tajemnicza otchłań”, który związany tematycznie jest z jedną z prehistorycznych części kompleksu – z oceanarium, w którym można podziwiać na przykład mierzącego niemal dwadzieścia metrów Megalodona.

 

Niedaleko wesołego miasteczka znajduje się również kolejna atrakcja dla dzieci. Jest to Sabatówka czyli Wioska Czarownic. Jest to miejsce pełne czarów i baśni, które spodoba się zwłaszcza młodszym dzieciom.

 

Wypoczynek nad wodą

Będąc w Bałtowie można cały dzień spędzić również nad wodą. Kamienne Oko to znajdujące się na otwartym terenie miejsce z przeznaczeniem do kąpieli. Podziemne źródełka zasilają naturalny zbiornik w krystalicznie czystą wodę. Usypana jest tutaj plaża, są zjeżdżalnie, a także wydzielone sektory do pływania i opieka ratownika. Dlatego miejsce to nadaje się na miły rodzinny biwak nad wodą.

 

Nocleg i Gastronomia

Będąc w Bałtowie na pewno nie będziemy się nudzić. Każdy znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Dlatego warto w miarę możliwości przyjechać to na dłużej niż jeden dzień. Tym bardziej, że oprócz opisanych powyżej atrakcji, do zobaczenia jest również Stary Młyn (pełniący funkcję muzeum), Skansen Pszczelarstwa, Stadnina koni (z możliwością jazdy na koniu), wystawa miniatur zamków, a także piękne, zielone tereny spacerowe i widoki Gór Świętokrzyskich.

 

Będąc na miejscu nie musimy martwić się o wyżywienie. Dostępna jest tu duża baza gastronomiczna. Do wyboru mamy restauracje, pizzeria, smażalnia ryb, zajazd. Gastronomia dostępna jest zarówno na terenie samego Kompleksu jak również poza nim,

 

W Bałtowie zapewniona jest również odpowiednia baza noclegowa. Obok miejsca przeznaczonego do kąpieli znajduje się pole namiotowe i pole kempingowe. Natomiast dla osób chętnych na klasyczny nocleg dostępne są wynajmowane pokoje w przygotowanych domkach willowych.

 

Więcej informacji na temat Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego dostępnych jest na stronie www.juraparkbaltow.pl

 

 

.

 

 

Sport i Wypoczynek

Premiera Mega Coastera Hyperion i 4 urodziny Energylandii!

Już w tę sobotę 14 lipca o godzenie 18:00 Park Rozrywki Energylandia w Zatorze zaprezentuje przedpremierowo swój najnowszy Roller Coaster ...

Wakacje z pasją – nauka gry na gitarze

Portale i czasopisma donoszą, że coraz mniej Polaków stać na wysłanie dzieci na wakacje. Tymczasem dzieci nie znoszą nudy. Dwa ...

Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie

Zapraszamy do wizyty w największym parku dinozaurów w Europie, kryjącym mnóstwo atrakcji dla turysty w każdym wieku. Niezapomniane przeżycia dzięki ...

5 porad jak zwiększyć aktywność całej rodziny

Ważne jest, aby dbać nie tylko o swoje własne zdrowie, ale również o zdrowie przyszłych pokoleń. Jeśli masz dzieci, oczywiście, ....