Wypoczynek, Sport, Rekreacja

Początkujący deskorolkowcy nieraz zadają sobie pytanie, w jaki sposób wybrać odpowiednią dla ich umiejętności deskorolkę. Odpowiedni sprzęt sprawi, że jej używanie będzie nie tylko bezpieczne, ale i dostarczy wiele zabawy.

 

Odpowiednio dobrana deskorolka to nie tylko gwarancja zabawy, ale również możliwość wykonania tricków podstawowych oraz ich bardziej skomplikowanych wersji. Cała deska, jej części składowe i wymiary gwarantują lepsze lub gorsze osiągi.

 

Budowa deskorolki

Podstawą deskorolki jest jej blat, zazwyczaj wykonany ze sklejki. Jego wymiary podawane są w calach, a wybór odpowiedniej długości zależy od indywidualnych preferencji. Najczęściej spotykane są te o szerokości 7,5 cala oraz długości 31,5 cala. Przód i tył blatu, a więc nose i tail, to wygięte części, które w znaczniej mierze wpływają na osiąganą szybkość oraz komfort jazdy. Blat wygięty jest z kształt litery U, pokryty jest papierem ściernym, gripem. Ten element nie podlega wyborom, zazwyczaj dołączony jest w komplecie do deski.

 

Istotną częścią deski są trucki, czyli aluminiowe lub metalowe zawieszenie, na którym osadzone są kółka. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy są one odpowiedniej jakości, ponieważ te elementy są najczęściej narażone na uszkodzenia. Twardość kół, co również ma znaczenie, jest określana za pomocą skali, gdzie wysoka liczba oznacza duży stopień twardości. Rozmiar kół determinuje osiąganą prędkość: im są mniejsze, tym szybciej jedziemy.

 

Pierwsza deskorolka

Dla poczatkujących zaleca się wybór deski o dużych kołach, ponieważ pozwolą one na szybszą i wygodniejsza naukę jazdy oraz wykonywanie prostych trików. Twardość kół powinna wynosić 100A (koła uniwersalne). Ponadto zaleca się, aby pierwsza deskorolka posiadała wypośrodkowane parametry: wymiary kół 53-55 mm, łożyska ABEC3 lub ABEC5 i wymiary ogólne deski jak najbardziej zbliżone do 78,5 x 20 cm.

 

Uniwersalna deskorolka pozwala jeździć niemal w każdym miejscu i każdych warunkach. Po dłuższym czasie, kiedy opanuje się już jazdę, można powoli zmienić deskę na tę dostosowaną do bardziej zaawansowanych osób, które chcą jeździć po rampach i ulicach.

 

Używana deska – czy warto?

Nie zaleca się kupowanie używanych desek do użytku dla osób początkujących. Jest to związane z tym, że początkujący nie są w stanie samodzielnie ocenić, czy taka deskorolka jest zdatna do jazdy. Trzeba pamiętać o tym, że niejednokrotnie deski sprzedaje się dlatego, że złamały się. Nie warto inwestować pieniędzy w uszkodzony sprzęt, również wtedy, kiedy zobaczymy, że blat jest rozwarstwiony. Lepiej kupić nową, która posłuży znacznie dłużej niż używana lub naprawiana deska.

 

Rodzaje deskorolek

W sklepach możemy natknąć się na trzy rodzaje deskorolek: krótkie, długie oraz te przeznaczone dla dzieci. Pierwszy typ, tak zwane deskorolki krótkie, stanowią najpopularniejszą odmianę. To na nich zazwyczaj jeździ się w skateparkach.

 

Deskorolki długie, inaczej zwane longboardami, są cięższe i dłuższe od tych tradycyjnych i nie nadają się do wykonywania trików, ale sprawdzają się na slalomach i wzniesieniach. Jednocześnie są  szybsze od tych tradycyjnych.

 

Deskorolki dla dzieci są odpowiednio dopasowane do wzrostu i wagi dziecka, przez co są krótsze od desek standardowych. Budowa jednak pozostaje taka sama. Kupując deskę dla dziecka trzeba szczególnie zwrócić uwagę na jej budowę, gdyż jest to element określający stopień bezpieczeństwa.

 

Zapraszamy na https://www.360sklep.pl/.

 

 

Sport i Wypoczynek

Nieoczywiste miejsca inspiracją dla dzieci do nauki i rozwoju

Rozpoczynający się nowy rok szkolny sprawia, że wielu rodziców zaczyna się zastanawiać jak zachęcić dzieci do nauki. Tradycyjne zajęcia szkolne do...

Obozy sportowe dla dzieci Kogis – nad jeziorem i nad morzem

Oczywiste jest, że aktywność fizyczna to samo zdrowie, do tego daje dużo satysfakcji i pozwala uwolnić nadmiar energii. Pomaga również ...

Dziecko na górskim szlaku

Urlop z małym dzieckiem może być doskonałą formą wypoczynku dla całej rodziny. Oczywiście należy się dobrze zastanowić i przeanalizować możliwości ...

Podróż z dzieckiem nie musi być koszmarem

Małe dziecko, mały kłopot. Większe dziecko – większy kłopot. Stara prawda sprawdza się również w podróży. Noworodek i małe niemowlę ....