Wypoczynek, Sport, Rekreacja

Ćwiczyć można zacząć w każdym wieku. Z biegiem lat jest to jednak coraz trudniejsze, dlatego lepiej startować, będąc jeszcze dzieckiem. Małe dzieci mogą wykonywać pod okiem rodziców proste ćwiczenia. Przysiady, skłony czy pompki to doskonały sposób na to, by zacząć przygodę z aktywnością fizyczną. Wiadomo, że dzieci bardzo chętnie naśladują swoich rodziców, dlatego to oni powinni stanowić przykład dla swoich pociech.

 

Kiedy zaszczepimy aktywność fizyczną dziecku, będzie ono znacznie sprawniejsze i zdrowsze. Jest to ważne szczególnie w obecnych czasach, kiedy ruchu w codziennym życiu mamy coraz mniej. Mówi się co prawda o konieczności zaktywizowania młodzieży i ruszenia ich sprzed komputerów oraz telewizorów. Jednak bez pomocy rodziców jest to skazane na niepowodzenie.

 

Bardzo niewiele młodych osób decyduje się na aktywność fizyczną. Wolą siedzieć wygodnie przed komputerem. Na dodatek oprócz siedzącego trybu życia w wielu przypadkach decydują się na niezdrową dietę, której podstawą są słodycze, chipsy i słodkie napoje gazowane. Dla nich jedyną aktywnością fizyczną jest najczęściej droga z i do szkoły. Zwykłe hantle najczęściej widziały w telewizji i nie widzą powodu, aby zacząć się ruszać.

 

Kto jest winny?

Nie można bezpośrednią winą obarczać dzieci. One tylko robią to, na co pozwalają im rodzice. Jeśli mali ludzie nie mają odpowiednich wzorców, nie została w nich zaszczepiona radość płynąca z wysiłku fizycznego, nie można oczekiwać, że sami się na nią szybko zdobędą. Po prostu nie widzą w tym nic przyjemnego.

 

Dlatego tak ważna jest rola rodziców, którzy powinni pokazać dziecku, że aktywność fizyczna niesie za sobą sporo korzyści i jest po prostu fajna. Nie trzeba wiele, wystarczy przecież zabrać dziecko na rower, kupić mu deskorolkę, grać z nim w piłkę, chodzić na basen. Dzięki temu zaszczepimy w nim bakcyla aktywności.

 

Najgorsze jest to, że rodzice bardzo często zamiast motywować dziecko do ćwiczeń i sportu, starają się zatrzymać je w domu. Ile razy ma miejsce taka sytuacja, że maluch chce grać w piłkę lub chodzić na karate, a rodzice się na to nie zgadzają. Boją się o to, że może się coś mu stać. Trzymanie dziecka pod kloszem nie jest rozsądnym rozwiązaniem.

 

Jak przeciwdziałać?

Od najmłodszych lat należy dbać o to, by dziecko polubiło aktywną zabawę. Po to, by ograniczyć nasze obawy o bezpieczeństwo malucha, trzeba nauczyć go dobrych i odpowiedzialnych zachowań. Warto poświęcić czas, aby nauczyć naszego potomka pływania, grania w piłkę, czy chodzenia po drzewach. Nie uchronimy dzieci przed wszystkim co złe, możemy tylko pokazać im, w jaki sposób uniknąć ewentualnych kontuzji. No i sami powinniśmy dawać odpowiedni przykład, spędzając aktywnie czas razem z dziećmi.

 

Dzięki temu pozwalamy małemu człowiekowi zdobyć cenne umiejętności. Kiedy zaszczepimy w nim radość płynącą z aktywności fizycznej, mamy pewność, że w przyszłości będzie to procentowało. Lepsze zdrowie, większa odporność na wysiłek i stres mają swoje źródło właśnie w systematycznym wysiłku fizycznym. I ktoś, kto go lubi od najmłodszych lat, ma przewagę nad każdym, kto musi polubić aktywność fizyczną w późniejszym wieku. Wtedy jest o to znacznie trudniej.

Sport i Wypoczynek

Wakacje z pasją – nauka gry na gitarze

Portale i czasopisma donoszą, że coraz mniej Polaków stać na wysłanie dzieci na wakacje. Tymczasem dzieci nie znoszą nudy. Dwa ...

Dziecko na górskim szlaku

Urlop z małym dzieckiem może być doskonałą formą wypoczynku dla całej rodziny. Oczywiście należy się dobrze zastanowić i przeanalizować możliwości ...

Zapraszamy do Hotelu Polanica

Polanica Zdrój to miejscowości o bogatej tradycji uzdrowiskowej. Malownicze położenie, Park Zdrojowy, słynny deptak oraz bliskość wielu atrakcji Ziemi Kłodzkiej ...

Czechy - Libverda. Pomysł na jesienny wyjazd.

Spa Resort Libverda znajduje się w malowniczym miasteczku uzdrowiskowym Libverda, leżącym 25 km od Liberca, u podnóża Gór Izerskich. Już ....