Wypoczynek, Sport, Rekreacja

Każdego roku zima zaskakuje drogowców (może to taka nasza narodowa tradycja?), a my nawet nie dostrzegamy upływu czasu, kiedy za oknem temperatura znowu spada poniżej 0 i wszystko zamarza. Dobrym sposobem na spędzenie tego czasu jest albo ciepła herbata i dobra książka (film?), albo odrobina aktywności fizycznej związanej z jednym ze sportów zimowych.

 

Do wyboru mamy całkiem sporo ciekawych opcji, dzisiaj jednak skupimy się na jednej z łatwiejszych – no może nie dla każdego – i bardziej popularnych, czyli na ślizganiu się na lodzie. Łyżwiarstwo nie jest dla każdego, wymaga dłuższej chwili poświęconej na naukę, a jeśli myślimy nad poważniejszym zajęciem się tym sportem to przed nami długa droga. Choć lodowiska są dziś już niemal w każdym większym mieście, nadal istnieje spore grono osób, które nigdy nie próbowały tej formy rozrywki. Jedno jest pewne – trzeba się do tego przyłożyć, inaczej nawet najbardziej błyskotliwe rady co do nauki na nic się zdadzą niedoświadczonemu adeptowi łyżwiarstwa. Po więcej konkretów zapraszamy poniżej i życzymy wielu pozytywnych doświadczeń z tą formą rekreacji.

Absolutne podstawy

By jazda na łyżwach była maksymalnie komfortowa i bezpieczna należy zwrócić szczególna uwagę na dopasowanie sprzętu – w tym przypadku łyżew. Nie mogą one być zbyt luźne, gdyż przy upadku lub szybszej jeździe możemy nabawić się dzięki temu kontuzji. Istnieją dwa rodzaje wiązań łyżew: taśmowe i sznurowane. Nie ma znaczenia, które wybierzemy ważne jedynie jest to, żebyśmy mieli możliwość ciasnego przymocowania ich do naszych nóg (wiązanie powinno kończyć się na samej górze buta). Nie trzeba od razu kupować swojej własnej pary, gdyż lodowiska oferują wypożyczenie potrzebnego kompletu w odpowiednim rozmiarze, więc o ile nie przeszkadza nam fakt, że ktoś inny również używał takich łyżew to może okazać się to dobrą decyzja na początku przygody z tym sportem zimowym.

Rozgrzewka

By zmniejszyć szansę doznania urazu oraz zakwasów mięśni, które prawdę mówiąc pojawiają się tu bardzo często, najlepiej jest rozgrzać swoje ciało jeszcze przed jazdą. Choć część lodowisk funkcjonuje na wolnym powietrzu to powinniśmy pamiętać by ubrać się tu jak najbardziej komfortowo i nie za grubo, gdyż wysiłek fizyczny szybko rozgrzeje nam ciało. Jeśli na zewnątrz panuje mróz to oczywiście powinniśmy zabrać ciepłą kurtkę, jednak na lodowisku dobrze jest zostawić ją w szafce lub po prostu w samochodzie. Za to czapka i rękawiczki na pewno okażą się bardzo pomocne.

Nauka

Sposobów na naukę jazdy na łyżwach jest bardzo dużo. Można poprosić znajomych, rodzinę, chłopaka, dziewczynę lub skorzystać z pomocy instruktora. Jedno jest pewne. Umiejętność wstawania na lodzie na pewno się nam przyda, a i ból pupy może pojawić się po pierwszym treningu. Oczywiście można próbować samodzielnie, dobrze jest wtedy znaleźć miejsce, gdzie ruch jest najmniejszy (na lodowiskach miejskich jest to środek tafli, gdyż tutaj ruch odbywa się blisko krawędzi wyznaczonej przez bandy). Na łyżwach jeździ się na ugiętych kolanach, przenosząc środek ciężkości do przodu i balansując rękoma. By ruszyć ustaw łyżwy w kształt litery „V” i wybij się lekko do przodu jedną z łyżew ustawiając ją prostopadle do brzegu drugiej. Małymi kroczkami twoje ciało przyzwyczai się do sytuacji i zaczniesz szybko nabierać wprawy. Nie rozpędzaj się za bardzo, gdyż hamowanie jest tu jak wstawanie – trzeba trochę czasu nim się go nauczymy.

Hamowanie i wstawanie

Jeśli spanikujemy to nawet najbardziej gruntowna wiedza teoretyczna nie pomoże nam w wyhamowaniu – dlatego warto na początek jeździć trochę wolniej. By wytracić jak najszybciej prędkość rozstawiamy szeroko nogi, a czubki łyżew kierujemy do wewnątrz lekko wbijając je w lód. Istnieją też inne sposoby na hamowanie, ale są one o wiele bardziej wymagające, a na początek ten wystarczy w zupełności. Co do wstawania... najważniejsze by nie rozjechały się nam łyżwy. Wstaje się z pozycji na czworaka stopniowo unosząc się na rękach. Dobrze jest w takim wypadku poprosić kogoś o pomoc. Jeśli jesteśmy sami i się wstydzimy to należy jedynie pamiętać, że łyżwy muszą być ustawione do siebie prostopadle podczas wstawania z tafli – trochę jak przy ruszaniu.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Sporty-Zimowe.pl.

Sport i Wypoczynek

Dziecko na górskim szlaku

Urlop z małym dzieckiem może być doskonałą formą wypoczynku dla całej rodziny. Oczywiście należy się dobrze zastanowić i przeanalizować możliwości ...

Bajecznie zdrowe historie

Jak w tym skomplikowanym świecie radzą sobie księżniczki? A jak smoki? Co przyśniło się nadwornemu architektowi? Jak brzmi dźwiękowy las i ...

Kurs kitesurfingu dla dzieci - kiedy zaczynać?

Dla wielu kitesurfing to wciąż sport ekstremalny, mimo to coraz więcej osób decyduje się na jego uprawianie. Dyscyplina ta staje ...

Obozy letnie to świetny i bezpieczny sposób na wakacje dzieci bez rodziców

Obozy letnie to świetny i bezpieczny sposób na wakacje dzieci bez rodziców. W Polsce letnia przerwa od szkoły trwa dwa ....