Wypoczynek, Sport, Rekreacja

Latem, kiedy nastaje piękna i ciepła pogoda, to praktycznie wszystkie kurorty nadmorskie w naszym kraju są oblegane przez tłumy turystów spragnionych wypoczynku. W takiej sytuacji, niejednokrotnie trudno o wolne kwatery, o ile wcześniej się czegoś nie zarezerwuje. Aż trudno uwierzyć, że te same miejsca poza sezonem wyglądają zupełnie inaczej.

 

Pustki na plaży i ulicach, pozamykane sklepy, nawet może być problem z noclegiem, bo i te często są dostępne jedynie w wakacje. Bardzo niewiele miast jest w stanie uchronić się przed tego typu marazmem. Jednym z takich chlubnych wyjątków jest Świnoujście.

 

Jesienią nad Bałtyk?

Jeszcze kilkanaście lat temu byłoby to dziwne pytanie, ale widać wyraźnie, że pewne preferencje wakacyjne Polaków się zmieniają. Coraz więcej ludzi woli uniknąć tłumów i wybiera jesienny wypoczynek. W jakimś sensie podążą śladem Niemców i Skandynawów, którzy tradycyjnie wybierają na wypoczynek miesiące poza sezonem. A paradoksalnie, nad morzem nawet wtedy jest naprawdę pięknie i nie można się nudzić. Pogoda również bywa bardziej stabilna i zdarzają się ciepłe dni, które sprzyjają długim spacerom, wycieczkom rowerowym czy też wylegiwaniu się na plaży – może nie w opalaczu, ale w strojach zdecydowanie letnich.

 

Jesienne oblicze Świnoujścia może wręcz szokować turystów przyzwyczajonych do wiecznie zatłoczonych plaż, długich kolejek do restauracji, nieustannym gwarem, brakiem miejsc parkingowych oraz kłopotami ze znalezieniem wolnej kwatery. Na pewno miło w końcu usłyszeć niezwykle kojący szum fal przerywany jedynie krzykiem mewy. Dzięki temu można na nowo odkryć Świnoujście i docenić jego uroki.

 

Dodatkowym walorem takiego wypoczynku są ceny, często dużo niższe niż w pełni sezonu. Niektóre kwatery oferują bardzo atrakcyjne warunki dla tych, którzy decydują się na wypoczynek poza sezonem. Nie trzeba też rezerwować miejsca z dużym, nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Odpada również kłopot związany z notorycznym czekaniem na coś i staniem w długiej kolejce. Także z dojazdem nie powinno być większych problemów, ponieważ nie korkują się drogi dojazdowe, na prom nie czeka się kilka godzin, a nawet parkowanie jest błahostką.

 

Morska bryza i co jeszcze?

Świnoujście ma na tyle ciekawą ofertę, że niekiedy czasu może zabraknąć, a szczególnie oczywiście w sezonie. Symbol Świnoujścia, czyli Wiatrak Stawa Młyny mieszczący się na końcu Falochronu Zachodniego latem bywa wręcz oblegany przez tłumy turystów. Warto więc dotrzeć do niego, kiedy wokół cisza i spokój, aby relaksować się oglądając przepływające obok promy i statki.

 

Warto też podejść do Muzeum Rybołówstwa, w którym można podziwiać rozmaite urządzenia nawigacyjne, narzędzi połowowe, modele żaglowców i statków rybackich oraz skamieliny. Równie interesujące może być wejście na wieżę widokową, z której roztaczają się piękne widoki zarówno na morze i portowe dźwigi, jak i samo Świnoujście oraz niemieckie uzdrowiska cesarskie.

 

Niezwykle urokliwy jest oczywiście Park Zdrojowy, w którym można posiedzieć na ławce, aby podziwiać klomby i oryginalne okazy drzew albo też skorzystać z zadbanych ścieżek spacerowych i pobiegać. Miło również przejść się promenadą nadmorską bez przepychania i gwaru.

 

W Świnoujściu czeka niesamowita gratka na miłośników zabytkowych fortyfikacji. Fort Zachodni, Fort Anioła i Fort Gerharda na pewno skuszą chętnych na spacer historyczny. Warto również podjechać na niezwykle urokliwą wyspę Karsibór stanowiącą ciekawą enklawę dla wielu ptaków. Warto też przypomnieć o tym, że Świnoujście łączy się z niemieckimi uzdrowiskami Ahlbeck i Heringsdorf fantastyczną promenadą spacerową i ścieżką rowerową. Tam też można skorzystać ze spaceru na molo oraz podziwiać oryginalną architekturę nadmorskich pensjonatów.

 

Jak widać, w Świnoujściu nie można się nudzić. Na turystów czeka moc atrakcji i to bez względu na porę roku. Nawet zimą może być ciekawie, szczególnie kiedy spadnie śnieg. Z kolei wiosenne powietrze bywa najzdrowsze ze względu na często pojawiające się sztormy. W każdym razie, kwatery w Świnoujściu zapraszają i czekają na turystów przez cały rok. I naprawdę warto się skusić.

 

Pomysł na tekst powstał dzięki NaWyspie - kwatery dla turystów i wczasowiczów.

Sport i Wypoczynek

Euforia czeka fanów muzyki elektronicznej w Energylandii! Kings of Hardstyle oraz EDM Festival nadciągają!

Na początku Kings of Hardstyle, czyli prawdziwa eksplozja muzyczna dla fanów tego gatunku. Na jednej scenie, jednego wieczoru i jednej no...

Wakacje z pasją – nauka gry na gitarze

Portale i czasopisma donoszą, że coraz mniej Polaków stać na wysłanie dzieci na wakacje. Tymczasem dzieci nie znoszą nudy. Dwa ...

z wizytą w Bałtowie

Wakacje to dobry czas na weekendowe wycieczki do najciekawszych miejsc Polski. Jedną z takich lokalizacji jest Bałtowski Kompleks Turystyczny znajdujący ...

Gdzie pojechać na wakacje z dzieckiem?

Kierunek wakacyjnej podróży z dzieckiem, małym czy nieco starszym, to zawsze poważny dylemat dla rodziców. Jeśli chcemy spędzić rodzinne wakacje ....