Wypoczynek, Sport, Rekreacja

wakacjeMałe dziecko, mały kłopot. Większe dziecko – większy kłopot. Stara prawda sprawdza się również w podróży. Noworodek i małe niemowlę w podróży dużo śpi. Dziecko w tym wieku co prawda trzeba regularnie karmić i przewijać, ale to w zasadzie jedyne problemy, których przysparza mały podróżnik. Doświadczeni rodzice uważają, że największe wyzwanie to daleka, kilkugodzinna podróż z dzieckiem w wieku 3-4 lata. Dziecko niezbyt łatwo zasypia (zwłaszcza w ciągu dnia), a pozycja siedząca go męczy. Ale i pięciolatek, zwłaszcza jeśli jest na co dzień bardzo aktywny, potrafi w czasie podróży „dać w kość”.

 Oczywiście, są wyjątki. Zwykle długie podróże (zarówno pociągiem, samochodem jak i samolotem) znoszą dzieci, które od małego… dużo podróżują. Przyzwyczajenie naprawdę jest drugą naturą człowieka – również małego.

 

O czym warto pamiętać, gdy przygotowujemy się do dalszej (kilkugodzinnej) podróży z małym dzieckiem?

W przypadku podróży samochodem najlepiej jest zaplanować, że wyjedziemy przed świtem (jedynie zimą, gdy nocą pada śnieg i należy się spodziewać że piaskarki i pługi śnieżne o tej porze właśnie zaczynają pracę, lepiej podróż przesunąć w czasie). Można się spodziewać, że maluch (nawet jeśli się przebudzi na początku podróży), zaśnie przynajmniej na dwie godziny. Jeśli z dzieckiem podróżują dwie osoby dorosłe, jedna z nich powinna usiąść obok dziecka. Nie tylko maluchom przyda się towarzystwo w podróży. Dobrze się jest zaopatrzyć się w nowe, ciekawe książeczki, gazetki czy zeszyty z zadaniami. Znudzone dziecko marudzi i rozprasza kierowcę, co nigdy nie wpływa dobrze na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Oczywistością jest, że dziecko samochodem podróżuje w foteliku – ta zasada obowiązuje do 12. roku życia. Mimo to, jak wynika z policyjnych statystyk, nawet połowa kilkulatków podróżuje (zwykle na krótkich dystansach) bez fotelika. Tymczasem pasy bezpieczeństwa nie chronią dziecka w razie kolizji.

Podróżując samolotem powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, by dziecko nie cierpiało przy starcie i lądowaniu – zmiana ciśnienia powoduje zatykanie uszu. U mniejszych dzieci świetnie sprawdzi się pierś mamy czy butelka z mlekiem (wodą). U większych – lizak, guma do żucia. Większość dzieci uwielbia latanie samolotem – zarówno lotnisko jak i wnętrze samolotu pełne są nowości i fascynujących doświadczeń. Jeśli rodzice czy opiekunowie do podróży podejdą spokojnie, dziecku z pewnością łatwiej będzie uporać się z ewentualnym lękiem (który jest zupełnie normalny, zwłaszcza przy pierwszej podróży w przestworzach). Dobrym pomysłem są – na dłuższych trasach – własne bajki na przenośnym DVD.

Wielu rodziców uważa, że najlepszym dla dzieci środkiem transportu jest pociąg. W pociągach dalekobieżnych znajdują się specjalne przedziały dla matek z dziećmi (ojcowie też mogą z nich korzystać, jeśli podróżują z maluchami). Ba – PKP IC ma w swojej ofercie na trasach w Tatry i nad morze całe wagony przystosowane do podróży z małymi dziećmi. Rada, z której warto skorzystać, to podróżowanie rano lub przed południem (jeśli czeka nas dłuższa podróż). Dziecko wypoczęte jest – paradoksalnie – spokojniejsze i łatwiej je zająć zabawą, grami, czytaniem książek czy nawet obserwowaniem zmieniającego się krajobrazu. Trzeba oczywiście pamiętać również o komforcie współpasażerów. Nie będą patrzeć z sympatią na dziecko (a zwłaszcza na jego opiekuna), gdy będzie ono krzyczeć i skakać po przedziale. Jeśli dziecko rozsadza energia, można mu zafundować wędrówkę od pierwszego do ostatniego wagonu (i z powrotem), zaprosić do wagonu restauracyjnego na małą przekąskę. Można też zaopatrzyć się przed podróżą w gry podróżne czy specjalne książeczki z zagadkami i łamigłówkami. Wszystko, co sprawi że dziecku czas będzie płynął szybko (i spokojnie) warto wykorzystać. Dla spokoju swojego i współpasażerów.

Sport i Wypoczynek

Hotel w Gdańsku

Hotel Sadova**** jest idealnym miejscem dla gości przyjeżdżających do Gdańska zarówno w celach biznesowych, turystycznych jak i rekreacyjnych. Jednym z ...

Wypoczynek w Polanicy - polecany hotel

Na hotelowej mapie Polski znajdziecie wiele ciekawych propozycji na wspólny wypoczynek z rodziną. Jednak Hotel Polanica Resort & Spa jest ...

Gdzie pojechać na wakacje z dzieckiem?

Kierunek wakacyjnej podróży z dzieckiem, małym czy nieco starszym, to zawsze poważny dylemat dla rodziców. Jeśli chcemy spędzić rodzinne wakacje ...

Otwarcie największego odkrytego parku wodnego w Polsce!

Jednym z lepszych pomysłów na schłodzenie się w upalne dni jest wypad nad wodę! By nie był on jednak taki ....