Wypoczynek, Sport, Rekreacja

gitaraPortale i czasopisma donoszą, że coraz mniej Polaków stać na wysłanie dzieci na wakacje. Tymczasem dzieci nie znoszą nudy. Dwa miesiące w mieście wydają się nieskończonością. Dlatego warto zainwestować i urozmaicić wolny czas młodego człowieka. Oczywiście najkorzystniej jest tak zaaranżować czas pociechy, aby zyskała ona nowe umiejętności. Taką rolę może spełniać nauka gry na gitarze – o ile, rzecz jasna, młody człowiek nie ma nic przeciwko. Od czego zacząć?

 


Kupno gitary
dla początkującego musi być przemyślane. Warto wiedzieć, że można nabyć trzy rodzaje: gitarę klasyczną, akustyczną i elektryczną. Każda z nich jest dedykowana innemu rodzajowi muzyki i każda cechuje się nieco inną techniką grania, ergonomią i przede wszystkim – ceną. Zacznijmy od gitary elektrycznej.

 

Jest ona dobrym wyborem pod warunkiem, że młody adept muzyki jest zdecydowany, w kierunku jakiego gatunku chce się rozwijać. Gitarę elektryczną poleca się osobom, które chcą grać gatunki rockowe, punk, metal i wszystkie wariacje tychże. Jest to zatem pozycja dla wyrobionego już słuchacza. Tymczasem gusta muzyczne młodzieży są kapryśne. Dlatego raczej odradza się wybór „elektryka” dla osoby początkującej. Ponadto oprócz samego instrumentu konieczny jest wzmacniacz. Nie jest to mały wydatek. Może się okazać, że jest to inwestycja w ciemno, szczególnie, jeżeli wasze dziecko cechuje słomiany zapał. Ponadto bogactwo osprzętu, jaki można dokupić do gitary elektrycznej, jest ogromne. Jeżeli potomek zapała zbyt wielkim entuzjazmem, dokupowanie efektów i innych dobrodziejstw techniki może poważnie naruszyć domowy budżet. Oprócz tego „elektryk” może przyczynić się do wyrobienia złych nawyków w technice grania, ponieważ struny są w niewielkiej odległości od gryfu i bardzo łatwo się je przyciska. Osoba, która uczy się gry na gitarze elektrycznej, może mieć później problem z opanowaniem gitary klasycznej. Dlatego odradza się zakup gitary elektrycznej osobom początkującym, przynajmniej do czasu wyrobienia pewnych umiejętności młodego grajka.

 

Druga opcja to gitara akustyczna. Cechuje się ona metalowymi strunami. Nadaje się głównie do wykonywania utworów z repertuaru rozrywkowego, w odróżnieniu od gitary klasycznej, która, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona była do muzyki poważnej. Jest to sztuczny podział, bowiem nic nie stoi na przeszkodzie, aby obie te gitary wykorzystać przeciwnie do ich przeznaczenia, osiągając na ogół interesujące i miło brzmiące rezultaty. Gitary akustyczne są na ogół nieco droższe od „klasyków”, co przemawia na ich niekorzyść z powodu wspomnianego wcześniej słomianego zapału młodego muzyka. Metalowe struny są jednocześnie wadą i zaletą „akustyka”. Wadą, ponieważ cienkie druty przy intensywnych ćwiczeniach mogą sprawić niewprawionej dłoni nieco bólu, zaletą, ponieważ wydobycie perfekcyjnego dźwięku z gitary akustycznej nie jest proste i w toku nauki wyrabia wiele dobrych nawyków w technice grania.

 

Najlepszym wyborem wydaje się gitara klasyczna. Ma ona miękkie, nylonowe struny, które nie będą wrzynać się nieprzyjemnie w delikatne opuszki (warto wiedzieć, że z czasem opuszki twardnieją i wtedy nie ima się ich już żadna metalowa struna!). Ceny są niewygórowane: gitarę spełniającą wymagania osoby początkującej można nabyć za 150 zł. Cena ta może ulec minimalizacji, jeżeli zdecydujemy się na używany instrument. Wielkim błędem jest kupowanie gitary w ciemno. Każdą z nich trzeba pomacać i opukać, przymierzyć, sprawdzić, czy nie jest za duża lub za mała dla dłoni dziecka. W zależności od budowy i materiałów, z jakich została wykonana, gitara może cechować się różną wygodą gry. Dlatego obecność dziecka podczas zakupu jest konieczna.

 

Krok drugi: nauka
Wbrew pozorom kształcenie młodego muzyka nie musi być drogie. Może być nawet darmowe. Jeżeli stać was na prywatnego nauczyciela: dobrze. Jednak nie jest on wcale konieczny do opanowania podstaw gry na gitarze. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie ośrodka kultury, w którym prowadzone są kursy. Niekiedy są one płatne, lecz zawsze będzie to znacznie niższa kwota, niż w przypadku prywatnego nauczyciela. Z reguły jednak kursy takie są prowadzone nieodpłatnie. Mają jeszcze jedną ogromną zaletę: zazwyczaj zajęcia odbywają się w grupach. Wasza znudzona szkołą i starymi znajomymi pociecha będzie miała okazję poznać osoby, które podzielają jej pasję.

 

Jeżeli dziecko jest wytrwałe, będzie uczęszczało na zajęcia regularnie i przez długi czas. Z całą pewnością wiele się wówczas nauczy. Jednak doświadczenie pokazuje, że kilka tygodni wystarcza, aby opanować podstawy. Wówczas wielu adeptów muzyki rezygnuje z zajęć na rzecz samodzielnego szlifowania ulubionych utworów, a także prób samodzielnego komponowania. Nie jest to trudne: w dobie Internetu dostęp do tutoriali, samouczków, nut, tabulatur i chwytów jest niemal nieograniczony.

 

 

Sport i Wypoczynek

Zafunduj sobie wspomnienia i przeżyj najbardziej Energiczną majówkę w Polsce!

Maj to miesiąc kwitnących konwalii, kolorowych tulipanów, a przede wszystkim dłuższych i cieplejszych dni, które już od początku można w pe...

Obozy sportowe dla dzieci Kogis – nad jeziorem i nad morzem

Oczywiste jest, że aktywność fizyczna to samo zdrowie, do tego daje dużo satysfakcji i pozwala uwolnić nadmiar energii. Pomaga również ...

8 Urodziny Energylandii i zabawa aż do 23:00! Magic Night & Beach Party ponownie w Energylandii!

Rozpoczęły się wakacje, a to oznacza niezapomniane chwile, zabawę i najgorętsze imprezy w roku! Energylandia doskonale o tym wie i po...

Lato puka do drzwi

Sezon letni w AquaCity Poprad gotowy na otwarcie, dzięki temu wszyscy, którzy nie mogą się już doczekać skoku do basenu, mogą ...



.