Rodzina

Kiedy rodzi się dziecko, staje się dla rodziców całym światem. To wokół niego koncentrujemy wszystkie nasze działania, jemu poświęcamy każdą wolną chwilę i o niego najbardziej się troszczymy. Jako jedynak dziecko może czerpać korzyści z całej uwagi rodziców, która skupia się tylko na nim. Kiedy po kilku latach decydujemy się na kolejne dziecko, nasz jedynak może wymagać odpowiedniego przygotowania do istotnych zmian, które już wkrótce pojawią się w jego i naszym życiu.

Kiedy zacząć rozmawiać z dzieckiem o rodzeństwie?

Mimo tego, że większość dzieci zapytanych, czy chciałoby mieć braciszka lub siostrzyczkę, radośnie wykrzyczy "tak!", to pojawienie się w domu zupełnie nowego członka rodziny, który co gorsza skupia na sobie całą uwagę rodziców, może być poważnym przeżyciem i wyzwaniem dla malucha, który do tej pory wychowywał się w pojedynkę. Oto cała uwaga mamy i taty nie koncentruje się już wyłącznie na nim, a skupia się na jakimś małym, płaczącym człowieczku, z którym ani nie można się pobawić, ani porozmawiać, ani podarować mu swych zabawek.

Zmiany te są niełatwe oraz wymagają odpowiedniego przygotowania starszego brata lub siostry, dla którego ta nowa sytuacja może wiązać się ze sporym stresem i dyskomfortem. Eksperci tworzący portal Akademia Mądrego Dziecka radzą, aby rozmawiać z dzieckiem o nadchodzących zmianach oraz stopniowo wyjaśniać mu, z czym będą one związane. Pierwszą rozmowę warto przeprowadzić, kiedy sami zdążymy oswoić się z tą wiadomością, aby na spokojnie przekazać starszemu dziecku tę, jakby nie patrzeć, bardzo radosną informację. Bardzo ważne jest, aby przestawić dziecku nadchodzące zmiany w sposób realny - bez zbędnego idealizowania, co da maluchowi czas na oswojenie się z myślą o nich oraz lepsze przygotowanie psychiczne.

Niemowlę w domu, czyli co można, a czego nie?

Małe dzieci zazwyczaj marzą o rodzeństwie z bardzo praktycznych powodów - chcą mieć kompana do wspólnych zabaw, opiekować się nim oraz wspólnie spędzać czas. Jednocześnie nie zdają sobie sprawy, że musi minąć sporo czasu, aby te marzenia stały się rzeczywistością. Zadaniem rodziców jest więc wyjaśnienie starszemu dziecku, że jego braciszek lub siostrzyczka muszą trochę podrosnąć zanim wybiorą się na wspólne zabawy w piaskownicy, pobawią się samochodzikami czy pograją w piłkę. Warto także oswoić malucha z faktem, że małe dzieci większość czasu spędzają na śnie, zdarza im się płakać w nocy oraz wymagają zdecydowanie więcej uwagi i troski.

Eksperci z portalu Akademia Mądrego Dziecka radzą, aby w procesie oswajania dziecka z wizją powiększenia się rodziny wykorzystać książeczki traktujące o tym temacie. Opracowane specjalnie z myślą o najmłodszych czytelnikach publikacje pozwolą lepiej wyjaśnić dziecku, z czym wiążą się nadchodzące zmiany, jakie emocje mogą im towarzyszyć oraz jak stawić czoła tym mniej pozytywnym - uczuciu zazdrości, zmęczenia oraz niechęci, które mogą pojawić się w tej zupełnie nowej, często nie do końca zrozumiałej dla małego człowieka sytuacji. Warto jednak przede wszystkim dać swojemu dziecku czas na oswojenie się z myślą o rodzeństwie oraz wspierać je na każdym etapie tego procesu.

Rodzina

Jak przeciwdziałać złemu samopoczuciu dziecka w podróży?

Jednym z poważnych problemów podczas podróżowania z dzieckiem jest ryzyko choroby lokomocyjnej. Nie trzeba jednak wcale narażać się na takie ...

Wady i zalety ubranek z wełny merynosów

Ubrania z wełny merynosów pojawiły się na naszym rynku wraz z modą na bezpieczne i ekologiczne ubranka dla dzieci. W ...

Dzień Dziecka w Energylandii świętować będziemy od 1 do 4 czerwca!

Dzieci, nie tylko te małe, marzą o tym, by w swoje święto „Dzień Dziecka” wybrać się do Rodzinnego Parku Rozrywki En...

Menu na kinderbal

Gwoździem programu każdego przyjęcia urodzinowego dla dzieci jest tort, dmuchanie świeczek i radosne odśpiewanie solenizantowi „sto lat”. Jeśli mamy talent ...



.