Rodzina

Tradycją warszawskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej jest bogata oferta dla dzieci i rodzin. Także w tym roku organizatorzy pamiętają o najmłodszych.

W Teatrze Żydowskim będzie można zobaczyć niezwykłe przedstawienie „Brzechwałki”, przygotowane przez Teatr Lalkowy SIMCHE. Ten niezwykły zespół twórczy powstał przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku Centrum Kultury Jidysz. Tu krzyżują się najlepsze kierunki nowego stylu życia. Przede wszystkim dialog międzypokoleniowy: seniorzy, wspominając własne dziecięce fascynacje Brzechwą, sami wybierali repertuar i wspólnie pracowali nad jego nową formą. Teraz dzielą się swoimi ukochanymi wierszami z najmłodszym pokoleniem. Wszystkie lalki, maski, kostiumy i elementy scenografii zostały wykonane z materiałów recyklingowych, co z kolei promuje pracę twórczą w szacunku dla środowiska naturalnego.

Założycielka Teatru SIMCHE, Katarzyna Batarowska mówi, że „Brzechwałki” są zawsze interaktywne. Wszyscy znają i kochają te wiersze, dlatego publiczność entuzjastycznie dołącza do aktorskiej narracji. Spektakle odbędą się 21 i 22 sierpnia.

Triki Tashka - nowe, niekonwencjonalne miejsce na mapie kulturalnej stolicy zaprasza dzieci, a właściwie całe rodziny, na interdyscyplinarne warsztaty. Przybliżą one kulturę żydowską w wielu jej wymiarach. Przy klezmerskiej muzyce na żywo będzie można poznawać żydowskie tradycje, symbole, zwyczaje kulinarne. Katarzyna Kucharska, współtwórczyni tej kawiarni-wydawnictwa-strefy aktywności i animatorka jej życia kulturalnego wyznaje, że tutejszy zespół twórczy „lubi wywracać pomysły do góry nogami”.

Będzie to zatem poznawanie kultury żydowskiej w konwencji absolutnie niekonwencjonalnej. Triki Tashka mieści się na terenie Centrum Praskiego Koneser. Warsztaty odbędą się w dniu finału Festiwalu, 30 sierpnia.

Triki Tashka zaprasza także najmłodszych spotkania literackie. Od 24 do 29 sierpnia będzie tu można posłuchać bajek żydowskiego pisarza Jacoba „Kobiego” Weitznera. Będą je czytać Agata Sierecka-Dudek i Marcin Błaszak. Dla całych rodzin dedykowany jest również Dzień Otwarty Centrum Kultury Jidysz. Organizatorzy zapraszają 23 sierpnia.

Wstęp na wszystkie wydarzenia po potwierdzeniu obecności.
Szczegółowy program, dokładne terminy i zapisy na: www.festiwalsingera.pl.

Rodzina

Zdrowe buty dla dzieci, buty typu barefoot

Staramy się dbać o zdrowie naszych dzieci kompleksowo. Zapewniamy im zbilansowaną dietę oraz odpowiednią dawkę ruchu na świeżym. Niestety zapominamy o ...

Dzień Ojca - wyjątkowe święto w kalendarzu

23 czerwca 1965 roku w Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Ojca. Choć ta uroczystość w naszym kraju ma już ...

10-13 listopad 2016 - Weekend Listopadowy w Bajkowym Zakątku na Mazurach

Piękna polska jesień wśród mazurskiej przyrody, przepyszne regionalne jedzenie i relaks w Wodnej Krainie z widokiem na las – gwarantują ...

Ekspert radzi: „Przedszkole bez łez? Wakacje to najlepszy czas na to, aby rozpocząć adaptację i oswoić malucha ze zbliżającymi się zmianami”

Rozpoczęcie przygody z przedszkolem jest tak samo trudne dla dzieci, jak i rodziców. Mimo tego, że placówki zapewniają okres adaptacji, na....