Zdrowie

Zdrowie dziecka - Dlaczego dieta bogata w zioła jest ważna?

Okazuje się, że dla rozwoju i zdrowia dziecka ogromne znaczenie ma odpowiednia dieta. Powinna ona składać się z naturalnych i jak najmniej przetworzonych składników. Co ciekawe, warto włączać w nią ...

Małe dziecko

Jak ubrać dziecko zimą?

Niezależnie od tego jaka jest pora roku dzieci powinny być ubrane stosownie do panującej na dworze pogody. Wiele mam jednak uważa, że zimą dzieci należy ubierać bardzo grubo. Są przekonane, ...

Rodzina

Czy warto dodatkowo ubezpieczyć dziecko skoro jest już ubezpieczone w szkole?

Ubezpieczenie dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków jest polisą dobrowolną. Mimo nieobligatoryjnego charakteru, większość placówek edukacyjnych wymaga ubezpieczenia swoich podopiecznych. Wielu ...

Rodzina

Zapewne każde z nas, będąc dzieckiem, zamęczał swoich rodziców tematem zakupu zwierzaka. Jakie były tego efekty? Na pewno macie wspomnienia związane z tym tematem. W moim przypadku nie trzeba było długo prosić, powiem więcej – nie trzeba było prosić w ogóle! Mama miała zasadę, że w domu musi być co najmniej jeden czworonóg (nie licząc raczkujących niemowlaków).

 

Decyzja nie jest łatwa. Jednak jeśli chcecie ogólnej porady, czy warto zdecydować się na futrzastego pupila, odpowiedź brzmi TAK. Z perspektywy lat widzę, jak wiele nauczyły mnie zwierzęta w dzieciństwie. Opieki, odpowiedzialności, wrażliwości – naprawdę jest tego sporo. Pytanie tylko jakie wybrać pierwsze zwierzątko dla dziecka. Wybór jest ogromny, więc nie ma się czym przejmować. Zacznijmy od tego najbardziej wymagającego.

 

„Tato, ja chcę psa.”

Zazwyczaj właśnie pies jest wymarzonym zwierzakiem dzieci. Nie ma się co dziwić, bardzo łatwo się w nim zakochać, a kiedy do tego uczucia dodamy jeszcze dziecięcą wyobraźnię, powstanie niepowtarzalna mieszanka. Pies jako pierwszy zwierzak dla dziecka to częsta decyzja, niestety równie często nieprzemyślana. Młodzi rodzice często zapominają o tym, że przyjęcia psa, to przyjęcie nieodłącznego przyjaciela na średnio 15 lat wspólnego życia. Nieraz spotkałem się z konsekwencjami zbyt pochopnej decyzji i uwierzcie mi, że nie są one przyjemne.

Niemniej jeśli odpowiednio przygotujemy się na opiekę nad psem, dokładnie rozważymy wszystkie za i przeciw mogę zagwarantować, że Twoje dziecko zyska najlepszego przyjaciela w całym swoim życiu. Istnieje wiele produktów, dzięki którym ułożenie i tresura psów przebiega prościej – z szeroką ofertą akcesoriów szkoleniowych można zapoznać się klikając tutaj. Są to zarówno proste gwizdki, specjalne smycze jak i kładki i obręcze treningowe.

A co w przypadku, kiedy któryś z domowników ma alergię na sierść? Żaden problem – ras tzw. higienicznych jest mnóstwo. Wystarczy trochę poszukać, a na pewno znajdziesz – lista 7 ras psów od serwisu zpazurem.pl.

 

„Mamo, dlaczego nie mamy kota?”

Miałem przyjemność wychowywać się w towarzystwie kota i psa (i kilku innych zwierzaków, ale o tym później). Mając kilka lat, mogłem zauważyć, jak bardzo różne są te stworzenia. W żadnym wypadku nie chcę napisać, że którekolwiek jest gorsze, ale inne pod względem charakteru – na pewno. Kota poleciłbym rodzicom, którzy nie chcą brać na siebie aż takie wielkiej odpowiedzialności, jaka ma miejsce w przypadku życia z psem. „Koty chodzą swoimi drogami”, to przysłowie nie wzięło się znikąd.

Rzeczywiście jest tak, że ten zwierzak nie będzie przy nas cały czas, nie zawsze będzie chciał się bawić i nie zawsze będzie chciał spać z nami w łóżku. Jednak, w moim mniemaniu, jest równie wierny, jak i pies. Kot jako pierwsze zwierzątko dla dziecka sprawdzi się idealnie, jeśli masz nieco większe mieszkanie lub dom z ogrodem. Warto dodać, że mruczenie kota to niezastąpiony środek na dziecięce problemy z zasypaniem.

 

„Na urodziny chciałbym świnkę morską”. Gryzonie i małe ssaki.

W tym przypadku również Was nie zaskoczę – jako dziecko miałem kilka takich stworków, chociaż, tak naprawdę były one pupilkami mojego brata. Od zawsze fascynował się gryzoniami i małymi ssakami co zaowocowało gromadą myszy, szczurów i królików. Te małe zwierzątka zdadzą egzamin w sytuacji małego mieszkania.

Zapewniam, że miłość do nich nie będzie wcale mniejsza niż do większych czworonogów. Te zwierzęta również nauczą dzieci odpowiedzialności, a przede wszystkim delikatności.

 

„A kolega z klasy ma rybki.”

Bardzo często wybierane jako pierwsze zwierzątko dla dziecka. Nierzadko w charakterze czegoś w rodzaju próby przed podjęciem decyzji o przyjęciu większego zwierzaka. Rybki nie wymagają aż takiego poświęcenie ze strony rodzica (oczywiście mówimy tutaj o przypadku jednej lub kilku ryb, a nie ogromnego akwarium). Jednak wciąż wymagają opieki i odpowiedzialności, która może być przygotowaniem na przyjęcie psa lub kota. Niestety odpada tutaj możliwość zabawy czy przytulenia zwierzaka, ale czy to sprawi, że dziecko go nie pokocha?

Zwierzęta towarzyszyły mi od zawsze i z tego powodu jestem ogromnie wdzięczny mojej mamie. Danie dziecku możliwości próby opieki i odpowiedzialności zaprocentuje w przyszłości. Przede wszystkim zyskamy nowego członka rodziny, który obdarzy nas niezastąpioną miłością i zaufaniem.

Tomasz Sękowski – sklep zoologiczny dlaZwierzaka.eu.

Reklama
Reklama

Zabawki

Co warto wiedzieć kupując krótkofalówki dla dzieci?

Krótkofalówki to niezbędny sprzęt dla zawodowców różnych branż wykonujących zadania na dużym terenie – na przykład pracowników budowlanych czy pracowników ochrony. Jednakże mogą one mieć również szersze zastosowania – używane ...

Ksiązki dla Rodziców

Dieta ketogenna w leczeniu padaczki. Poradnik. Monika Jaromin

W Polsce na padaczkę choruje około 1% populacji. U większości udaje się opanować napady padaczkowe, stosując leki. Niestety około 30% chorych to pacjenci z rozpoznaniem padaczki lekoopornej, których leczenie farmakologiczne ni...

Polecany Sklep

Reklama

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama


.