Rodzina

Najtrudniejszym momentem dla każdego rodzica jest wysłanie swojego dziecka po raz pierwszy na wakacje. Zamartwianie się, jak sobie poradzi z dala od domu, jest rzeczą naturalną, jednak  warto przede wszystkim zadbać o to, aby dziecko miało pod ręką wszystko, czego potrzebuje. Co powinno znaleźć się w jego plecaku? Jak spakować rzeczy, żeby zaoszczędzić miejsce wewnątrz torby? Podpowiadamy!

 

1. Ubrania

Najwięcej problemu, jeśli chodzi o pakowanie rzeczy, sprawiają zawsze ubrania. Dlaczego? Ponieważ podczas przygotowań, wydaje nam się, że dziecku przyda się wszystko. Zazwyczaj kończy się to spakowaniem 10 bluz, 5 kurtek i 30 podkoszulków. W efekcie w plecaku nie ma już miejsca na inne potrzebne rzeczy, a my zaczynamy główkować, co w takim razie wypakować, aby wszystko się zmieściło. Jak mądrze spakować dziecko na wakacje? Przede wszystkim należy poważnie zastanowić się nad tym, co przyda mu się na 100%. Jeśli dziecko jedzie z domu na 14 dni, w plecaku koniecznie musi znaleźć się 14 kompletów bielizny (majtki, skarpetki). Dobrze jest również spakować  3-4 dodatkowe komplety, tak, aby w razie nagłego wypadku, dziecko miało się w co przebrać.

 

Nie warto ufać prognozom pogody – warunki atmosferyczne potrafią zmieniać się jak w kalejdoskopie. Dlatego dziecko powinno być przygotowane zarówno na upały, jak i na chłodne, deszczowe dni. Na pewno przyda mu się kilka podkoszulków, 2-3 pary krótkich spodenek (w przypadku dziewczynek mogą być także sukienki i spódniczki) oraz czapka lub chustka chroniąca głowę. To zestaw potrzebny na wypadek upałów. Trzeba wziąć pod uwagę, że mogą zdarzyć się także chłodniejsze dni – wtedy na pewno przydadzą się bluzki z długimi rękawkami (3-4 sztuki), spodnie z długimi nogawkami (3-4 pary), ciepła bluza oraz kurtka.

 

Jeśli dziecko będzie przebywać na plaży, powinno zabrać ze sobą kąpielówki lub strój kąpielowy. Koniecznie trzeba zapakować także 2-3 komplety piżamy, tak, aby pociecha miała w czym spać. Choć odradza się pakowania wszystkich rzeczy, które wydają się nam niezbędne, a tak naprawdę zajmują tylko miejsce w plecaku, warto pamiętać o tym, że z dala od domu dziecko najprawdopodobniej nie będzie miało gdzie zrobić prania. Dlatego wyliczanie ubrań co do jednej sztuki nie jest dobrym pomysłem. Lepiej, żeby dziecko miało coś w zapasie.

 

Nie sposób również zapomnieć o obuwiu – dziecko powinno posiadać przynajmniej 3 rodzaje butów – trampki lub adidasy, sandałki i klapki. W przypadku pełnych butów najlepiej jest spakować dodatkową parę. Przydadzą się również kapcie lub klapki specjalnie przeznaczone do chodzenia po ośrodku wypoczynkowym – poruszanie się bez odpowiedniej ochrony po takich miejscach, może skończyć się infekcją, taką jak np. grzybica stóp.

2. Kosmetyczka, ręczniki kąpielowe i apteczka

Kolejną rzeczą, bez której nie można puścić dziecka na wakacje, jest kompletna kosmetyczka. Wiadomo, że jeśli dziecko nie będzie miało przy sobie szamponu do włosów lub płynu do kąpieli, nie zadba odpowiednio o swoją higienę. Dlatego to obowiązkiem rodziców jest spakowanie kosmetyczki, w której oprócz szamponu i płynu do kąpieli powinna znaleźć się również szczoteczka i pasta do zębów z kubeczkiem, mydło, grzebień lub szczotka, a także krem z odpowiednim filtrem, który ochroni delikatną skórę dziecka przed poparzeniem. Najlepiej wybrać filtr SPF 30 lub 50 – to najwyższa ochrona przed nadmiernym słońcem, które jak wszyscy wiemy, jest niekorzystne dla zdrowia.

 

Oprócz kosmetyczki ważne jest również to, aby spakować dziecku ręczniki. Przydadzą się one nie tylko w czasie wizyty na plaży, ale także podczas codziennego wycierania się po wieczornej toalecie. Ile ręczników spakować? Jeśli będą potrzebne jedynie do czynności higienicznych, wystarczą 4 sztuki. Natomiast jeśli w czasie wakacji zaplanowane są wypady na plażę lub na basen, wtedy należy spakować 2 dodatkowe – jeden duży i jeden mały. Przydadzą się nie tylko do wycierania po kąpieli, ale także do leżenia na piasku.

 

Nie można zapomnieć również o apteczce, która podczas wakacyjnych szaleństw naprawdę się przydaje. Dobrze jest spakować do niej leki przeciwbólowe, takie, które dziecko zażywa w domu, kiedy coś je boli. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy możemy je dać do bagażu, najlepiej przed wyjazdem zasięgnąć opinii lekarza. W apteczce przyda się także maść łagodząca ukąszenie komarów lub innych owadów oraz plastry, bandaż i woda utleniona na wypadek drobnych skaleczeń.


3. Jak spakować plecak, aby wszystko się w nim zmieściło?

Ubrania, kosmetyczka, ręczniki i apteczka to nie jedyne rzeczy, które znajdą się w wakacyjnym bagażu Waszej pociechy. Oprócz plecaka lub walizki dziecko powinno mieć przy sobie podręczny plecaczek, w którym schowa jedzenie, picie, bluzę i portfel podczas wakacyjnych wycieczek. Nie zapomnijcie spakować dziecku ładowarki do telefonu, tak, aby mogło się z Wami zawsze skontaktować. Warto też, aby dziecko miało przy sobie ulubioną rzecz, z którą trudno jest się mu rozstać. To może być pluszowa maskotka, zabawka lub książka. Takie sentymentalne pamiątki potrafią naprawdę przezwyciężyć tęsknotę dziecka za domem.

 

Jak widać, rzeczy, które dziecko powinno wziąć ze sobą na wakacyjny wyjazd, jest naprawdę sporo. Kluczem do sukcesu jest to, aby spakować je tak, żeby wszystko się zmieściło. Czy jest na to sposób? Tak! Wystarczy wszystko odpowiednio zaplanować i poprosić o pomoc dziecko. To ważne szczególnie dlatego, że kiedy będzie ono wracać do domu, będzie musiało spakować się bez Waszej pomocy. Dobrze, żeby widziało, jak zrobić to w mądry sposób.

 

Wszystkie ciężkie, prostokątne rzeczy powinny iść na dno bagażu – wtedy krawędzie plecaka lub walizki wypełnią się, dzięki czemu zaoszczędzicie sporo miejsca. Kolejne rzeczy, które powinny znaleźć się na dole to m.in. buty, w które można schować także skarpetki lub kosmetyki. Następnie należy spakować rzeczy, które nie są podatne na zgniecenia, czyli jeansy, bieliznę, czy kurtkę. Na sam koniec powinny iść łatwo mnące się rzeczy, czyli spodenki, koszulki itp. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wtedy zachowają taki sam stan, jak wtedy, kiedy zostały włożone do plecaka lub walizki.

 

Jeśli Wasze dziecko jedzie na wakacje po raz pierwszy, na pewno jest to dla niego ogromne przeżycie. Dlatego dobrze zapakowany bagaż jest niezbędny do tego, aby dobrze czuło się na wakacjach. Skorzystajcie z naszych rad i spakujcie swojemu dziecku do plecaka niezbędne rzeczy. Pamiętajcie, żeby wybrany przez Was plecak, walizka lub torba podróżna były solidnej jakości. A jeśli sami planujecie wakacyjny wyjazd, koniecznie przeczytajcie wpis: Spakuj się na wakacje – kilka praktycznych porad.

 

Źródło zdjęć: sklepiguana.pl, pexels.com

 

 

 

 

.

Rodzina

Wady i zalety ubranek z wełny merynosów

Ubrania z wełny merynosów pojawiły się na naszym rynku wraz z modą na bezpieczne i ekologiczne ubranka dla dzieci. W ...

Czy warto zabierać dziecko do teatru?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się być dość oczywista – warto. Każde dziecko powinno poznawać różne formy rozrywki. Rzecz jasna ...

Czy warto dodatkowo ubezpieczyć dziecko skoro jest już ubezpieczone w szkole?

Ubezpieczenie dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków jest polisą dobrowolną. Mimo nieobligatoryjnego charakteru, większość placówek edukacyjnych wymaga ubezpieczenia swoich podopiecznych. Wielu ...

Fotoksiążka - zatrzymaj wspomnienia na lata

"Mijają dni, miesiące, mija rok..." - trudno zaprzeczyć prostej obserwacji, iż życie przemija dokładnie tak szybko, jak w słowach tej ....