Każdy pracujący rodzic wie, że zdarzają się takie dni, gdy dziecko musi po powrocie ze szkoły poczekać na niego kilka godzin. Dopóki dziecko jest małe, staramy się takich sytuacji unikać jak ognia lub angażujemy do pomocy babcie lub profesjonalne opiekunki. Co zrobić jeśli chcemy wyjść na imprezę firmową lub pojechać na zakupy i nie mamy z kim zostawić dziecka? Jaka jest granica wiekowa, od której możemy bez obaw zostawić malucha w domu?
Dziecko a przepisy prawa
Tak naprawdę nie istnieje idealna granica wiekowa, od której nasze dziecko będzie bezpieczne w domu. O bezpieczeństwo musimy zadbać sami, jednak jeśli dziecko ukończy 7 rok życia możemy rozważać pozostawienie go w domu na godzinę lub dwie bez opieki. Pozostawienie dziecka poniżej 7 roku życia w sytuacji zagrażającej jemu zdrowiu jest karalne. Jak można się domyślić, dom nie jest najbezpieczniejszym miejscem dla dziecka, dlatego pozostawienie go bez opieki gdy nie ukończył jeszcze 7 lat jest karane grzywną lub mandatem.
Psychologowie twierdzą, że dziecko, które ukończyło 10 rok życia może zostać w domu na kilka godzin bez opieki, jednak powinniśmy przeprowadzić z nim rozmowę na temat ewentualnych zagrożeń. 13 letnie dziecko może sporadycznie spędzić dzień samotnie w domu, a 16 letnie dziecko również noc. Oczywiście wiele zależy od charakteru naszego dziecka, jego samodzielności i zaradności. Należy jednak mieć świadomość tego, że w domu zawsze czyhają zagrożenia, nad którymi możemy jednak zapanować.
W trosce o bezpieczeństwo dziecka
Niektóre dzieci są bardziej, a niektóre mniej pomysłowe, jednak niezależnie od tego czyhają na nie niebezpieczeństwa, które zagrażają ich zdrowiu i życiu.
Jeśli zostawiamy w domu 7-8 letnie dziecko bez opieki, pamiętajmy aby wcześniej ukryć wszystkie chemikalia, lekarstwa i inne niebezpieczne środki czy przedmioty, aby dziecko w czasie naszej krótkiej nieobecności nie miało możliwości wyrządzenia sobie nieumyślnie krzywdy.
Ze starszym dzieckiem nie ma tylu problemów, jednak jeśli potrafi i chce gotować, zawsze możemy obawiać się ewentualnego pożaru domu. O wypadek nie trudno, gdyż wystarczy pozostawić np. rozgrzany olej na patelni, by po chwili pojawiły się płomienie. Niekiedy dziecko nie jest bezpośrednią przyczyną pożaru, a jest nią np. wadliwa instalacja czy uderzenie pioruna. Aby zabezpieczyć swój dom warto zainstalować system przeciwpożarowy lub chociaż czujniki dymu, które zaczną alarmować dziecko w razie niebezpieczeństwa.
Dzieci przebywające samotnie w domu mogą zachowywać się lekkomyślnie, dlatego system przeciwpożarowy to nie jedyna rzecz warta uwagi. Co wtedy, gdy nasza córka lub syn uznają, że potrzebują czegoś ze sklepu, który znajduje się naprzeciwko bloku i nie będą zamykać drzwi, skoro wrócą za chwilę? Tego rodzaju sytuacje mogą skończyć się różnie, dziecko nigdy nie jest w pełni świadome zagrożeń, a nie każdy mieszka na odległej wsi, w której panuje spokój, cisza i wszyscy sąsiedzi są znajomymi. Warto rozważyć montaż systemu napadowego i alarmowego, które zabezpieczą dom przed wizytą włamywaczy lub innych osób, które stanowią zagrożenie dla naszych pociech.
Jeśli zdarza nam się bywać poza domem cały dzień, a nasze nastoletnie dziecko zostaje samo w domu, możemy przemyśleć założenie monitoringu. Z jednej strony jest on dość radykalnym krokiem, jednak dzięki niemu będziemy mogli w dowolnym czasie z każdego miejsca zobaczyć co dzieje się aktualnie w naszym domu. Jeśli mamy rozrywkowego nastolatka, który lubi imprezy, będziemy je mieli w pewnym stopniu pod kontrolą. Takie systemy mogą przesyłać obraz na naszego smartfona, dlatego szybkie sprawdzenie sytuacji w domu nie powinno być problemem.
Gdy babcia nie ma czasu
Na ogół gdy musimy wyjść z domu bez dzieci, staramy się zorganizować im odpowiednią opiekę pod postacią babci lub niani. Gdy nasze dziecko osiąga jednak pewien wiek, możemy zostawić je samodzielnie w domu, mając jednak na uwadze jego bezpieczeństwo. Przede wszystkim warto przyzwyczajać je małymi krokami, unikając znikania na wiele godzin, aby dziecko nie wpadło w panikę. Pozostawienie mu telefonu wraz z listą numerów alarmowych jest w dzisiejszych czasach koniecznością. Przed wyjściem z domu porozmawiajmy z dzieckiem i wytłumaczmy mu wszystkie możliwe niebezpieczeństwa. Wiedza to podstawa do tego, by dziecko uważniej patrzyło na otaczający go świat. Oczywiście sprawdźmy również działanie systemów bezpieczeństwa, gdyż bez tego niekiedy drobny przypadek może skończyć się strasznymi konsekwencjami.
Wszystkich zainteresowanych profesjonalnymi rozwiązaniami z zakresu monitoringu i ochrony pojazdów oraz budynków zapraszamy na stronę: http://www.k2gps.pl/
Źródła: kobieta.onet.pl
Czy warto zabierać dziecko do teatru?Odpowiedź na to pytanie wydaje się być dość oczywista – warto. Każde dziecko powinno poznawać różne formy rozrywki. Rzecz jasna ... |
Blogujące mamyWśród blogerów coraz więcej jest mam. Są one głównie twórcami blogów parentingowych, czyli tzw. blogów rodzicielskich. Panie piszą po prostu ... |
Z drugą połówką do Energylandii! Załap się na walentynkową promocję biletów do największego Parku Rozrywki w Polsce!Niezaprzeczalne święto wszystkich zakochanych, czyli Walentynki już coraz bliżej! Wielkimi krokami zbliża się dzień, w którym romantyzm będzie celebrowany na wi... |
Pierwsze zwierzątko dla dziecka - co wybrać?Zapewne każde z nas, będąc dzieckiem, zamęczał swoich rodziców tematem zakupu zwierzaka. Jakie były tego efekty? Na pewno macie wspomnienia ... |