Rodzina

zabawki edukacyjneRynek zabawkarski jest ogromny i rozwija się prężnie. Reaguje na chwilowe mody i dostosowuje się do zmiennych zainteresowań dzieci. Popyt na zabawki łatwo jest kreować: maluchy co chwilę chcą czegoś nowego, a ponadto nie są odporne na działania marketingowe, które często – wbrew prawu – są kierowane bezpośrednio do nich. Jak z tego lasu ofert wybrać rozsądnie?

 

 

Można oczywiście kupić kolorowy, świecący, grający osiemnaście melodii kawałek plastiku. Jednak dobierając zabawki, należy pamiętać, że dziecko spędza z nimi dużo czasu, otacza się nimi. Dlatego warto zdecydować się na coś, co będzie stymulowało rozwój malucha. Z myślą o tym powstały zabawki edukacyjne.

 

Są one bardzo zróżnicowane. Wybierając, należy uwzględnić dwa czynniki: wiek dziecka i sprawność, którą chcemy w nim rozwijać. Większość internetowych sklepów z zabawkami edukacyjnymi katalogują produkty według obu tych kategorii. I tak możemy znaleźć coś, co pomoże dziecku w rozwijaniu: wzroku, słuchu, mowy, zdolności manualnych i ruchowych, myślenia abstrakcyjnego, kreatywności, rozwoju społecznego i uzdolnień artystycznych. Dlatego rodzice muszą bacznie obserwować dziecko, aby móc rozeznać, w której z tych dziedzin ma ono niedobory lub jakie talenty przejawia.

 

Zabawki rozwijające zmysły są dedykowane najmłodszym. Niemowlak potrzebuje wielokierunkowej stymulacji i licznych bodźców. Dzięki temu szybko opanuje zmysłowe postrzeganie świata. Tutaj znaleźć można np. Muzyczne Centrum Aktywności (cena: ok. 115  zł) lub Kostkę Edukacyjną (ok. 60 zł).

 

Dla nieco starszych maluchów, wkraczających chwiejnie w etap nauki chodzenia i bardziej złożonych czynności ruchowych, przeznaczone są artykuły wspierające je w tych wysiłkach – chodziki, maty do tańca i wiele innych. Dostępne są zabawki wielozadaniowe, np. łączące naukę chodzenia ze stymulacją zmysłów czy nauką słów. W tej kategorii można nabyć np. Pociąg Pchacz Muzyczny Chodzik (ok. 160 zł) czy Matę Edukacyjną (ok. 80 zł).

 

Z nauką czytania, pisania i liczenia nie trzeba czekać do momentu pójścia do przedszkola czy szkoły. Dziecku będzie tam łatwiej, gdy te podstawowe umiejętności zacznie nabywać już w domu. Dodatkowo, ucząc się poprzez zabawę, nie będzie odczuwało niechęci czy oporu wobec nauki. Dostępne są zabawki, które uczą kształtów i znaczenia literek i cyferek, jak i takie, które doskonalą nabytą już umiejętność czytania lub liczenia. Tutaj znaleźć można np. Mówiącą Książeczkę Edukacyjną (ok. 60 zł) lub Fisher Literkowy Pociąg (ok. 90 zł) czy Grę Plus-Minus Świnka Peppa (ok. 20 zł).

 

Dla dzieci, które opanowały już podstawowe umiejętności, przeznaczone są gry uczące logicznego myślenia. Rozwijają one dostrzeganie powiązań przczynowo-skutkowych oraz rozwiązywania nieszablonowych problemów. W tej kategorii znajdziemy głównie gry, w których uczestniczyć może kilka osób. Spodobają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Niektóre artykuły z tego asortymentu to: Gra Bitwa Morska Kieszonkowa (ok. 30 zł), Gra Opowiem Ci Mamo (ok. 15 zł).

 

Jeżeli Twoje dziecko ma zamiłowanie do mazania po tapetach lub uderzania we wszystko, co wydaje dźwięki, warto odpowiednio skanalizować jego pasje poprzez zapewnienie mu zabawek, które rozwiną talenty artystyczne. Wbrew pozorom takie umiejętności można kształtować i wzmacniać już u bardzo małych dzieci. Oferta jest bardzo bogata. Maluch może bawić się w tworzenie mozaik, orgiami, lepienie, odlewanie z gipsu a nawet haft krzyżykowy. Niektóre propozycje: Mozaika w Pudełku (ok. 15 zł), Origami Dinozaury (ok. 20 zł), Brokatowe Wróżki Odlewy Gipsowe (ok. 30 zł), Zestaw Muzyczny (ok. 60 zł).

 

Ćwiczenie pamięci dziecka sprawi, że jego naturalny potencjał, jakim są liczne sieci neuronowe, nie zaniknie z wiekiem. Dobrze wyćwiczona pamięć ułatwi dalszą naukę. Również w tej dziedzinie znajdą się artykuły dla dziecka w każdym wieku. Przykładowe artykuły: Gra Memino (ok. 30 zł), Nawlekaj nie czekaj (ok. 20 zł).

 

Dostępne są również zabawki, które dostarczają konkretnej wiedzy z danej dziedziny. Dzieci cechują się naturalną ciekawością i warto ten fakt wykorzystać, zanim obowiązek szkolny stanie się ciężarem. W tej kategorii dostępne są najróżniejsze artykuły: od takich, które nauczą malucha, czym są pory roku (np. Biedroneczka Haneczka, cena ok. 60 zł, Pory Roku, ok. 25 zł), po takie, które ułatwią przyswajanie pierwszych angielskich słówek (np. Elementarz Mądrej Główki, cena ok. 70 zł).

 

W dziedzinie zabawek rozwijających umiejętności społeczne znajdą się zarówno gry zespołowe, jak i np. nocniczki, które ułatwią rezygnację z pieluch. Nagradzają one dziecko melodią. Zaletą gier jest to, że może z nich korzystać cała rodzina lub przyjaciele malucha, a także fakt, że obok umiejętności społecznych, rozwijają one także inne zdolności. Często osadzone są w bajkowym świecie lub nawiązują do wydarzeń historycznych, niektóre są powiązane z konkretnym tematem, który dziecko zgłębia w trakcie zabawy. Uczą zdrowiej rywalizacji i współpracy. Wybrane produkty: Gra Basen (ok. 15 zł), Quiz o Polsce (ok.  35 zł).

 

Oferta jest bardzo bogata. Dla każdego malucha znajdzie się coś, co w przyjemny sposób ułatwi mu rozwój. Zabawki edukacyjne nie należą do tanich – są kilkakrotnie droższe od tych, które można nabyć np. w kiosku. Jednak należy je traktować jako inwestycję.

 

Jest jeszcze jeden ważny aspekt: nie wystarczy zakupić maluchowi zabawkę. Większość z nich jest stworzona z myślą o wspólnej zabawie. Wymaga czynnej obecności rodzica. Nie można traktować zabawek edukacyjnych jako czegoś, co zajmie dziecko, a z rodziców zdejmie obowiązek czuwania nad jego rozwojem. Dzięki temu oprócz konkretnych umiejętności wykształca się coś ważniejszego: więź między rodzicami i potomstwem.

 

Rodzina

10-13 listopad 2016 - Weekend Listopadowy w Bajkowym Zakątku na Mazurach

Piękna polska jesień wśród mazurskiej przyrody, przepyszne regionalne jedzenie i relaks w Wodnej Krainie z widokiem na las – gwarantują ...

Jak przeciwdziałać złemu samopoczuciu dziecka w podróży?

Jednym z poważnych problemów podczas podróżowania z dzieckiem jest ryzyko choroby lokomocyjnej. Nie trzeba jednak wcale narażać się na takie ...

Menu na kinderbal

Gwoździem programu każdego przyjęcia urodzinowego dla dzieci jest tort, dmuchanie świeczek i radosne odśpiewanie solenizantowi „sto lat”. Jeśli mamy talent ...

Atrakcje dla dzieci w Warszawie

Wielu rodziców poszukuje atrakcji w Warszawie, w których mogą uczestniczyć wraz z dziećmi. Najczęściej, niestety, wybieraną formą rozrywki jest wspólne ....