Przedszkolak

Dziecko naukę czytania rozpoczyna jeszcze przed szkołą podstawową. Zajęcia w przedszkolu wprowadzają je w świat literek oraz głosek. Żeby ułatwić przyswajanie nowej wiedzy, warto ćwiczyć z dzieckiem również w domu. Jak powinna wyglądać nauka czytania oraz jak nie zniechęcić do niej dziecka?

Nauka czytania metodą literową czy sylabową

Najbardziej znanymi metodami, które są polecane przez specjalistów, to metoda literowa oraz metoda sylabowa. Każda z nich może być równie skuteczna. Wszystko zależy jednak od sposobu uczenia się. Dlatego należy zachować uwagę i sprawdzać, jakie efekty one przynoszą.

Nauka czytania najczęściej odbywa się metodą literową. W tym modelu dziecku jest najpierw przedstawiany alfabet i każda litera z osobna. Dopiero później przychodzi moment na naukę głoskowania. Metoda ta jest efektywna, aczkolwiek zarzuca się jej brak płynności, spowodowany dłuższym czytaniem. W efekcie czego dziecko nie rozumie treści tekstu.

Drugą metodą, którą się wykorzystuje to nauka sylabami. Żeby używać jej przy dziecku, należy najpierw nauczyć je wymowy samogłosek, a następnie dodać spółgłoski. Kiedy maluch opanuje już wszystkie literki, możemy zacząć łączyć je w sylaby. Po pewnym czasie dziecko będzie w stanie łączy je w słowa, a później układać zdania. Metoda tego rodzaju najlepiej sprawdza się przy indywidualnej nauce dziecka. Dlatego warto wypróbować ją w domu.

Jak wspomóc naukę czytania

Sama nauka literek oraz sylab nie wystarczy, aby dziecko nauczyło się czytać. Przede wszystkim warto w nim zaszczepić chęć samego czytania.

Nie ma wątpliwości co do tego, że dzieci powtarzają zachowania dorosłych. Dlatego warto dawać im dobry wzorzec do naśladowania. Jeśli widok rodzica czytającego książkę jest codzienny w domu, jest duża szansa na to, że dziecko będzie bardziej chętne, aby samemu sięgnąć po lekturę.

Ważne jest także, aby wspólnie czytać książki dla dzieci. W trakcie czego dobrze jest wskazywać maluchowi słowa, które właśnie czytamy. Takie przesuwanie palcem po stronie zwiększa ponadto jego skupienie oraz zainteresowanie.

Dobrze, aby wybierane pozycje były wartościowe i wnosiły jakiś morał. Możemy sięgnąć na przykład po piękne, znane baśnie, czy też historie biblijne dla dzieci. W sklepie można także dostać przydatne akcesoria do nauki czytania. Mogą to być to na przykład sylabowe memory, czy też pluszowe literki.

Nauka czytania jest powolnym procesem, który wymaga cierpliwości oraz systematyczności. Żeby ułatwić dziecku przyswajanie nowej wiedzy, warto wykorzystywać zabawy oraz wplatać naukę czytania do codziennych czynności. Dzięki temu nie zniechęcimy dziecka, a efekty zobaczymy szybciej.

Przedszkolak

Prywatne przedszkole - dlaczego warto posłać dziecko do placówki niepublicznej

Przedszkole to dla wielu dzieci pierwsze miejsce, w którym pozostają na dłużej, nie mając przy sobie bliskich osób. Stykają się z ...

Domowa nauka czytania. Od czego zacząć?

Dziecko naukę czytania rozpoczyna jeszcze przed szkołą podstawową. Zajęcia w przedszkolu wprowadzają je w świat literek oraz głosek. Żeby ułatwić pr...

6-latki w szkole

Zgodnie z lansowaną przez Ministerstwo Oświaty ustawą w roku 2014 do szkół miały pójść wszystkie sześciolatki. Tak sztucznie utworzony wyż ...

Bobux – buty do domu i na wyjście

Dla rosnących małych stópek niebagatelne znaczenie ma odpowiedni dobór obuwia. Istotnym elementem jest także komfort użytkowania. Na rynku dostępnych jest wi...



.