Przedszkolak

Jasełka to tradycyjne przedstawienie opowiadające historię narodzin Jezusa. Nazwa ta wywodzi się od staropolskiego słowa jasło, które oznaczało żłób, a zatem miejsce, w którym zgodnie z przekazami narodził się Chrystus. Obecnie przedstawienie często jest wystawiane przez dzieci w szkołach, jednak role na jasełka, jakie powinny się znaleźć w scenariuszu, nie są przypadkowe, a każda z nich coś symbolizuje.

Święta rodzina

To najważniejsze role na jasełka, bez których całe przedstawienie nie mogłoby się obejść. Święta rodzina, a zatem Maryja, Józef i dzieciątko to główni bohaterowie bożonarodzeniowej opowieści. Zgodnie z tradycją, Maryja powinna być przebrana w szatę w kolorze niebieskim, a także powinna mieć na głowie welon w podobnym kolorze. Józef natomiast powinien mieć na sobie szatę, która była powszechnym strojem w czasach narodzin Jezusa, a zatem jasną szatę przepasaną chustą przez pas i ramię. Stroje na jasełka dostępne są w ofercie GoDan Party. Rolę dzieciątka najczęściej powierza się lalce imitującej niemowlaka. Aby wyglądała bardziej wiarygodnie, można zawinąć ją w szatę.

Pastuszkowie

Kolejne role na jasełka to pastuszkowie. Przy wystawianiu jasełek postacie te są bardzo istotne, gdyż zgodnie z przekazem, pasący owce pasterze byli pierwszymi osobami, które dotarły do stajenki. Symbolizują oni prostych ludzi, przed którymi właśnie otwiera się tajemnica narodzenia Boga.

Aniołowie

Wśród postaci, które pojawiają się w jasełkach, nie może zabraknąć również aniołów. Pastuszków prowadziła do stajenki gwiazda betlejemska, jednak po drodze towarzyszyli im również aniołowie, którzy grali i śpiewali, wychwalając narodziny Jezusa. Strój aniołka na jasełka powinien być przede wszystkim biały, co symbolizuje czystości i niewinność tych postaci. Dodatkowo nad głową anioła powinna pojawić się aureola, która może być zastąpiona wiankiem. Obowiązkowe są również skrzydła, gdyż aniołowie, jako postaci nieziemskie, nie poruszają się na nogach, lecz unoszą się nad ziemią. Strój aniołka na jasełka dostępny jest w sklepie GoDan Party. Ich obecność w stajence tuż obok pasterzy ma symbolizować dwojaką naturę Jezusa - ludzką oraz boską.

Trzej królowie

Kacper, Melchior i Baltazar to imiona trzech królów, którzy zgodnie z przekazami otrzymali proroctwo o narodzinach Jezusa i wybrali się do stajenki, aby podarować mu mirrę, kadzidło oraz złoto. Te role na jasełka powinny się wyróżniać kolorowymi i bogato zdobionymi strojami. Królowie powinni mieć na głowach korony, a w rękach berła oraz podarunki dla dzieciątka.

Jasełka - szopka, żłóbek, zwierzęta - dekoracje na jasełka

Niezmiernie ważne są również odpowiednie dekoracje na jasełka - szopka powinna być ozdobiona gwiazdą betlejemską, która prowadziła pasterzy, a wokół Jezusa nie może zabraknąć oczywiście zwierząt. Mogą być potraktowane zarówno jako role na jasełka, jak i stanowić element scenografii. Wśród zwierząt nie może zabraknąć:

  • Owiec - symbolizują one trzodę, która będzie podążać za Jezusem - pasterzem. To symbol wiernych.
  • Osioł - to zwierzę, które koniecznie musi pojawić się w stajence. Ma on związek z proroctwem dotyczącym wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Symbolizuje również upór i nieczystość pogan.
  • Wół - kolejne zwierzę, którego nie powinno zabraknąć w stajence. Wół symbolizuje czystość, ofiarność oraz pracowitość i pokorę.
  • Pies - wraz z pastuszkami do stajenki przybywa pies, który pomagał w pilnowaniu trzody. Jest symbolem wierności oraz lojalności.

Postacie dodatkowe

Wymienione wyżej role to jedynie podstawowi bohaterowie jasełek. Samo przedstawienie można wzbogacić o kilka dodatkowych postaci, do których należą:

  • król Herod
  • diabeł
  • Archanioł Gabriel
  • narrator

Wprowadzenie tych postaci z pewnością urozmaica całą sztukę. Są to także dodatkowe role do zagrania, kiedy wiele dzieci chciałoby wziąć udział w jasełkach.

Przedszkolak

Metody i formy pracy w przedszkolu

Metody i formy pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym powinny być jak najlepiej dobrane do rozwoju dziecka. Podczas ich doboru ...

Bobux – buty do domu i na wyjście

Dla rosnących małych stópek niebagatelne znaczenie ma odpowiedni dobór obuwia. Istotnym elementem jest także komfort użytkowania. Na rynku dostępnych jest wi...

Rozwój społeczno-emocjonalny w okresie przedszkolnym

Według Iwanickiej „Rozwój procesów poznawczych umożliwia dziecku nie tylko poznawanie otaczającej rzeczywistości, ale także sprawia, że dziecko w określony sposób ...

Kiedy warto sięgnąć po kosmetyki dla dzieci?

Większość kosmetyków przeznaczonych dla najmłodszych ma przeznaczenie pielęgnacyjne. Istnieją jednak takie sytuacje, gdy warto sięgnąć po produkt o nieco innych wł....