Przedszkolak

Każdy rodzic chce zadbać o prawidłowy rozwój swojego dziecka. Choć system edukacji dostarcza najmłodszym szeroki wachlarz wiedzy, z bardzo różnych dziedzin, nie da się ukryć, że nie jest w stanie zapewnić dzieciom wiedzy i umiejętności w każdym zakresie. Dlatego z pomocą przychodzą zajęcia dodatkowe.

Zajęcia edukacyjne czy warsztaty edukacyjne dla dzieci, stanowią naturalne uzupełnienie wiedzy i umiejętności najmłodszych. Sztuki walki, taniec towarzyski, jazda na łyżwach czy snowboardzie to przykłady bardzo popularnych zajęć, na które rodzice chętnie zapisują swoje pociechy. Zajęcia wokalne, z rysunku, malowania czy gry na instrumencie to kolejne formy zajęć dodatkowych. Do stawki należy dodać jeszcze wszelkie zajęcia językowe i będziemy mieli dosyć szeroki obraz podstawowych zajęć, cieszących się największą popularnością. Oczywiście współcześnie form zajęć jest dużo, dużo więcej. Wielu animatorów napędza dzieci do działania poprzez zajęcia teatralne, zabawę klockami LEGO czy gotowanie. Możliwości są bardzo szerokie, pozostaje jednak pytania, dlaczego skorzystanie z tego typu zajęć jest aż tak ważne i co na tych zajęciach może zyskać dziecko?

Przede wszystkim, warto wiedzieć, że wybór zajęć dla dziecka będzie warunkował rozwój różnych umiejętności. W zależności od wrodzonych predyspozycji, progres jaki maluch wykona będzie większy bądź mniejszy. Szybszy lub wolniejszy. Całość skupi się jednak na kilku ważnych elementach. Przykładowo, poprzez kontakt z różnego rodzaju materiałami, jak np. kredki, flamastry, farby olejne bądź akrylowe, dziecko poznaje swoje zmysły. Widzi różnice w gęstości materiału, jego trwałości, efekcie użycia. Wykorzystując różne style malarskie uzyska inne efekty, co pozwoli mu zrozumieć lepiej nie tylko narzędzia z których korzysta, co i samego siebie. Łatwiej będzie mu wyrazić emocje, poszerzy jego wyobraźnie. Poprzez operowanie pierwszym, drugim, czy trzecim planem na płótnie bądź kartce papieru, zrozumie czym jest perspektywa i dlaczego jej używanie jest tak ważne w codziennym życiu. Całość wspiera rozwój manualny, intelektualny i emocjonalny. Z kolei gra na instrumentach wpływa na zdolności manualne i ćwiczy pamięć dziecka, które musi zapamiętać poprzez naśladowanie nauczyciela, jak wykonać dany dźwięk na instrumencie. Jeżeli Twoje dziecko zastanawia się, dlaczego trening i systematyczność zajęć jest tak ważna, można mu wspomnieć o czymś takim jak pamięć mięśniowa. Może poprzez wykonanie czegoś 100 razy, pamięć mięśniowa jeszcze nie zadziała, ale jeżeli pewną czynność powtórzymy 10-30 tysięcy razy, prawdopodobnie ludzkie mięśnie zapamiętają dany ruch i uczynią go dla organizmu, w konkretnej sytuacji, naturalnym. Przy okazji uprawiania sportów drużynowych, grania w sztuce czy np. uczestnictwie w grupowych warsztatach edukacyjnych, dziecko rozwija swoje zdolności pracy w grupie, motorykę i kreatywność. Są to umiejętności, które przydadzą się zarówno w szkole jak i dorosłym życiu.

Zatem niezależnie od wyboru zajęć dodatkowych dla dziecka, rodzaj zajęć będzie wpływał zarówno na rozwój ogólnych umiejętności, takich jak motoryka, wyobraźnia czy zdolności manualne, jak i specjalistycznych. W momencie, gdy system edukacji zapewnia szeroki, ale jednak dosyć ogólny profil wykształcenia, zajęcia dodatkowe zdają się strzałem w dziesiątkę dla prawidłowego i zarazem efektywnego rozwoju dziecka.

 

Przedszkolak

6-latki w szkole

Zgodnie z lansowaną przez Ministerstwo Oświaty ustawą w roku 2014 do szkół miały pójść wszystkie sześciolatki. Tak sztucznie utworzony wyż ...

Jak wybrać fotelik ISOfix do 36 kg?

Foteliki samochodowe do 36 kg są niezwykle ważne. To bowiem jedyna skuteczna ochrona dla dzieci w wieku od 4. do 12...

Jasełka - postacie pojawiające się przy żłóbku. Jakie są role na jasełka i co symbolizują?

Jasełka to tradycyjne przedstawienie opowiadające historię narodzin Jezusa. Nazwa ta wywodzi się od staropolskiego słowa jasło, które oznaczało żłób, a ...

Czego uczą się nasze maluchy bawiąc lalkami dla dzieci?

Od pokoleń dziewczynki, jak i chłopcy najchętniej bawią się w zabawy imitujące prawdziwe ....