Przedszkolak

Skojarzenia z karnawałem są oczywiste: beztroska zabawa, taneczne rytmy i bale przebierańców pełne serpentyn, baloników i konfetti. Są takie same zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci uwielbiających się przebierać oraz wymyślać sobie kostiumy, w których wystąpią i zdobędą największe uznanie. Każdy maluch pragnie wyróżniać się z tłumu, tym jednym jedynym, najwspanialszym według niego kostiumem, który często przedstawia jego ulubioną postać z filmu, gry bądź baśni. O ile stroje karnawałowe mają za zadanie przedstawiać konkretną postać, o tyle przebrania na Halloween mają napawać lękiem nawet najbardziej nieustraszonych.

 

Za kogo się przebrać?

Jaki kostium karnawałowy dla dziecka wybrać? Jeśli dziecko jest małe, to rodzic ma decydujący głos w wyborze stroju, ale powinien kierować się upodobaniami malucha.. Dla starszego dziecka bal karnawały w przedszkolu to tradycja wyczekiwana z utęsknieniem przez cały rok, bo wiąże się z dobrą zabawę i konkursem na króla i królową balu. Przedszkolak może sam zaproponować postać, w którą chce się wcielić (w związku z tym kostium może być trudniejszy do wykonania, jeśli postać jest nietypowa). Wspólne wymyślanie stroju może być fantastyczną okazją do spędzenia razem czasu na rozmowach i przygotowaniach. Warto przy tym nadal pamiętać, że jest to bal dziecka, a nie rodzica i zdanie kilkulatka powinno być wzięte pod uwagę. Oczywiście, wygoda korzystania ze stroju ma duże znaczenie - wybrany strój powinien być praktyczny, wytrzymać kilka godzin zabawy i umożliwić skorzystanie z toalety.

 

W sytuacji, gdy ani dziecko ani rodzic nie mają koncepcji, co będzie najodpowiedniejsze, warto oprzeć się na aktualnych trendach bądź wykorzystać sprawdzone pomysły (tak zwane pewniaki kinderbalowe) na kostiumy - postaci z bajek bądź komiksów. Najczęściej wiąże się to również z większą dostępnością materiałów do przygotowania kostiumu. Wiele z nich można nabyć np. tutaj: http://www.epinokio.pl/pol_m_Stroje-dla-dzieci-16225.html.

 

Kupić, uszyć czy wypożyczyć?

Jeśli najtrudniejsza decyzja jaką jest wybór postaci została podjęta, należy zdecydować, czy strój wypożyczyć czy zakupić (w całości bądź poszczególne jego elementy).

 

Dla tych rodziców, którzy posiadają trochę wolnego czasu i dryg do szycia idealną okazją do uszczęśliwienia malucha będzie samodzielne przygotowanie stroju. Wiąże się to z zajęciem kilku wieczorów i wcześniejszymi zakupami w sklepach dziewiarskich. Do nabycia pozostaje wtedy tylko kilka dodatkowych akcesoriów typowych dla danej postaci, np. korony królewskiej, tarczy rycerskiej czy kapelusza wiedźmy.

 

Decydując się na kupno kostiumu można idealnie dobrać go do wieku i wzrostu dziecka (w wypożyczalniach często jest jeden rozmiar, który może na naszego malca i na dodatek być trochę zniszczony przez poprzednich wypożyczających). Plusem przygotowanego własnoręcznie kostiumu jest z pewnością to, że elementy można później przerobić i wykorzystać na inną okazję bądź wymienić się z rówieśnikami. Nie bez znaczenia jest również fakt, że często koncepcja zaproponowana przez dziecko jest tak skomplikowana, że jej przygotowanie metodami chałupniczymi wydaje się niemożliwe, więc pozostaje skorzystanie z ofert sklepów bądź wypożyczalni.

 

Motyw przewodni balu karnawałowego

Zwykle dziecięce imprezy karnawałowe nie mają motywów przewodnich więc koncepcja stroju jest ograniczona jedynie wyobraźnią dziecka i zasobnością portfela rodziców. Jeśli zdarzają się bale tematyczne wszystkie kostiumy podporządkowuje się wspólnemu motywowi, np. postaci z bajek Andersena, Dziki Zachód, ulubiony owoc, warzywo bądź zwierzak, przedstawiciele zawodów, nazwa postaci na konkretną literę alfabetu etc.

 

Stroje karnawałowe dla najmłodszych

Osobną kategorią niż stroje dla dziewcząt i chłopców są stroje karnawałowe dla najmłodszych maluchów. Najczęściej są to ubrania jednoelementowe, wygodne do zakładania i zdejmowania, nie posiadające żadnych drobnych czy ostrych akcesoriów (jak np. korale czy różdżka). Zwykle są to stroje przedstawiające np. tygryska, zebrę czy marchewkę. Takie kostiumy nie krępują ruchów przebranego szkraba, w związku z czym może on bez jakichkolwiek utrudnień oddawać się tanecznym harcom i pląsom. Bardzo istotny w doborze takiego stroju jest odpowiedni materiał i wykonanie.

 

Popularne stroje karnawałowe dla dziewczynek

Księżniczka - wśród dziewczynek zwykle królują stroje przedstawiające księżniczki bądź królewny disneyowskie. Piękne strojne suknie z tiulem (najczęściej różowe bądź błękitne) z dużą ilością brokatu, przewiązane satynową wstążką w pasie, urocze pantofelki z kokardkami, diadem na włosach - prawie wszystkie dziewczynki marzą, by choć raz w życiu założyć taki kostium.

 

Kotek bądź myszka - kolejną popularną propozycją jest przebranie się za czarnego kota z pięknych ogonem i wąsami bądź szarą myszką o dużych uszach na opasce. Taki strój jest zwykle bardzo wygodny, choć wymaga pewnej zręczności manualnej ze strony rodziców, wymaga przygotowania odpowiedniego malunku na twarzy.

 

Aniołek - biała sukienka, rajstopki i trzewiczki, na plecach skrzydełka, a na głowie aureola - to prosty do skomponowania strój, w którym każda dziewczynka wygląda niebiańsko.

 

Popularne stroje karnawałowe dla chłopców

Policjant - ubrany na niebiesko chłopiec wyposażony w charakterystyczną czapkę i policyjny lizak bądź gwizdek - w takim stroju łatwo będzie zaprowadzić porządek nawet na karnawałowym balu.

 

Darth Vader - to klasyka od wielu lat. Każdy młody wielbiciel “Gwiezdnych wojen” będzie zachwycony, jeśli wcieli się w kultową postać z sagi Georga Lucasa. Aby wrażenie było pełne chłopiec powinien założyć body, pelerynę, maskę i pas, a także chwycić miecz świetlny.

 

Pirat - łowca morskich przygód siejący postrach wśród żeglarzy to marzenie niejednego chłopca - aby strój był kompletny należy przygotować: pirackie spodnie, białą koszulę, kamizelkę, bandamę albo kapelusz i szablę.

 

Odpowiedni makijaż

Właściwe przebranie to połowa sukcesu, druga połowa to charakterystyczny dla postaci makijaż. Na rynku są dostępne specjalne kredki do malowania twarzy, które przy odrobinie talent plastycznego rodzica pomogą dziecku przeistoczyć się w wybraną postać. Oprócz łatwości aplikacji ich zaletą jest łatwa zmywalność - wystarczy ciepła woda i mydło. Dla pirata idealne będą flamastry do robienia jednorazowych tatuaży.

 

Niezbędne akcesoria

Wiele kostiumów wymaga właściwych akcesoriów - cyganka potrzebuje dźwięcznych bransolet, rycerze mieczy, wróżki różdżek, a kowboj kapelusza. Dodatki te uzupełnią stroje, a przy tym mogą być wykorzystane przy kolejnych zabawach, wiec nie są jednorazowym wydatkiem.

 

Czas ucieka!

Jeśli bal w przedszkolu jest za miesiąc, należy niezwłocznie zacząć przygotowywać się do tego wydarzenia. Im bliżej tego terminu, tym trudniej będzie dostać właściwe stroje i akcesoria. Jeśli zakupy zostaną wykonane wcześniej jest szansa na to, że finalny wygląd dziecka spełni jego oczekiwania. Dodatkowym argumentem jest to, że do tego czasu będzie można przemyśleć, w jakie dodatki konkretna postać powinna być zaopatrzona, by strój był jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny. Przecież dzieciństwo jest tylko jedno!

Przedszkolak

Dlaczego kupując rowery dziecięce warto stawiać na markowa produkty?

Wraz z nadejściem ciepłych dni zarówno dorośli, jak i dzieci coraz częściej wsiadają na rower. Aktywny tryb życia jest doskonałym sp...

Trzylatek w przedszkolu - problemy z adaptacją

Wrzesień. Koniec lata, początek jesieni. Jest to miesiąc kolorowych drzew, spadających liści, czas zbierania kasztanów i grzybów. Jest to też ...

Nowe lalki Barbie w fantastycznym świecie Mattel

Lalki Barbie to zdecydowanie najpopularniejsze zabawki stworzone z myślą dla dziewczynek, które uwielbiają odgrywanie ról, a także wymyślanie coraz to ci...

Nuda zimą? Nie w sali zabaw dla dzieci

Kiedy na dworze świeci słońce, a temperatura jest odpowiednia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spędzać z maluchem czas na ....