Przedszkolak

Nauka języka angielskiego, a także innych języków obcych polecana jest już od najmłodszych lat – to właśnie wtedy dzieci najłatwiej i najszybciej chłoną informacje z otoczenia, w tym także te związane z językami. Są jednocześnie spontaniczne, nie mają problemów z mówieniem w języku obcym, są otwarte na interakcję. Właśnie na tym bazuje metoda nauczania języków obcych, która określana jest mianem immersji językowej. Na czym dokładnie ona polega?

 

Czym jest immersja językowa?

Immersja językowa, czyli inaczej „zanurzenie” w języku to metoda, która bazuje przede wszystkim na osłuchaniu się z językiem – wypowiedziami dotyczącymi codziennych czynności, piosenkami, opowiadaniami. Początkowo dziecko tylko słucha wypowiedzi nauczyciela posługującego się językiem obcym, a potem, gdy zgromadzi odpowiednio duży zasób słów, zaczyna także samodzielnie mówić w języku obcym, naśladując nauczyciela.

 

Metoda ta kładzie nacisk przede wszystkim na rozumienie ze słuchu oraz mówienie, przedkładając je nad pisaniem i czytaniem, które mogą być rozwijane na późniejszych etapach nauki danego języka, gdy dziecko zaczyna już czytać i pisać.

 

Najważniejsze zalety immersji językowej w nauczaniu dzieci:

  • możliwość przebywania w środowisku, gdzie używany jest język angielski lub inny język obcy

  • wyższy poziom poznawczy dziecka, które nastawione jest na intuicyjne chłonięcie wiedzy z otoczenia

  • brak zmęczenia i znużenia nauką, tak jak w przypadku tradycyjnie prowadzonych zajęć

  • metoda ta nie wymaga specjalnych umiejętności i zdolności, aby poznać język

  • immersja językowa łączy w sobie naukę z zabawą, dlatego nauka jest znacznie łatwiejsza i przy tym skuteczniejsza

 

Immersja językowa w przedszkolu

Jak zostało już wspomniane, metoda immersji językowej bardzo dobrze sprawdza się w przypadku dzieci, ponieważ potrafią one samoczynnie przyswajać języki obce, gdy przebywają w środowisku posługującym się tymi językami, na przykład angielskim, ponieważ to właśnie on jest w tym kontekście najbardziej popularny.

 

Dziecko słuchające wypowiedzi w angielskim zaczyna poszerzać zasób słów, wiążąc je z konkretnymi sytuacjami i przedmiotami, jednocześnie łatwiejsze jest dla niego wchodzenie w interakcję językową z lektorem, ponieważ dzieci mogą zwracać się do niego w języku polskim. To powoduje, że immersja nie jest całkowita, ale zwykle w przedszkolach realizujących takie programy poświęca się na nią do około 50% czasu pobytu w przedszkolu, ale i tak przedszkolak jest w stanie osłuchać się z językiem i szybko zacząć zdobywać nowe umiejętności językowe.

 

Gdzie skorzystać z tej metody nauki języków obcych

Zaprezentowana metoda nauki języków obcych cieszy się coraz większą popularnością i można spotkać się z nią w coraz większej liczbie przedszkoli, ponieważ jest ona uznawana przez wielu ekspertów za najbardziej skuteczną w nauczaniu języków obcych u dzieci.

 

Jeżeli interesuje cię zapisanie dziecka do przedszkola wykorzystującego metodę immersji językowej w Warszawie w rejonie Bielan, Targówka i Wawra, sprawdź przedszkole Ciuchcia Puch Puch, które wykorzystuję metodę immersji od lat i zatrudnia najlepszych specjalistów w tej dziedzinie.

Przedszkolak

Jasełka - postacie pojawiające się przy żłóbku. Jakie są role na jasełka i co symbolizują?

Jasełka to tradycyjne przedstawienie opowiadające historię narodzin Jezusa. Nazwa ta wywodzi się od staropolskiego słowa jasło, które oznaczało żłób, a ...

Trzylatek w przedszkolu - problemy z adaptacją

Wrzesień. Koniec lata, początek jesieni. Jest to miesiąc kolorowych drzew, spadających liści, czas zbierania kasztanów i grzybów. Jest to też ...

Czy przedszkole Twojego dziecka jest już „Czyściochowe”?

Firma Rossmann przygotowała dla przedszkoli w Polsce atrakcyjną akcję „Czyściochowe Przedszkole”. Jej celem jest nauka jak myć ręce, dbać o zę...

Jak rozwiązać problemy dziecka w przedszkolu?

Jeśli Twoje dziecko nagle nie chce iść do przedszkola, płacze, że nie chce tam wracać, warto przyjrzeć się sprawie bliżej. ....