Jak ciekawie spędzić czas z czterolatkiem. Zabawy z dzieckiem czteroletnim mogą być ciekawą formą spędzania czasu, nie tylko obowiązkiem. Daje ona obopólne korzyści zarówno dziecku jak i opiekunowi.
W czasie deszczowych dni,aby dziecko nie siedziało ciągle przed telewizorem można wymyślać różne ciekawe zabawy. Szczególnie zabawy ruchowe są atrakcyjne wszak lekarze cięgle zachęcają do ruchu zarówno maluchy jak i dorosłych.Ruch ma zbawienny wpływ na zdrowie zarówno dziecka jak i dorosłego. Niekoniecznie trzeba czytać statystyki i słuchać mądrych rad. Wystarczy spróbować i doświadczyć na własnej rodzinie jak to wspaniale bawić się z dzieckiem.
Zabawa w wyścigi: kredą narysować linię startu i metę ( przy okazji maluch zaczyna nazywać literki). Na komendę start zawodnicy dzieciak i opiekun biegną do linii mety. Kilka razy trzeba dać maluchowi wygrać, ale trzeba go też uczyć, że czasem się przegrywa. Można dla urozmaicenia naśladować ruchowo zajączki,żabki i inne zwierzątka.
Berek stara zabawa, a ciągle jest atrakcyjna. Na środku pokoju ustawić jakiś przedmiot, na przykład pojemnik z zabawkami. Wyłonić berka wyliczanką. Następnie berek goni dookoła pudełka uciekającego towarzysza zabawy , dotknięcie przeciwnika zmienia goniącego. Dodatkowym utrudnieniem jest dopuszczenie możliwości \"zamawiania\". \"Zamawiam\" mówi uciekający zawodnik, wtedy berek nie może go dotknąć.
Zabawa w chowanego. Zabawę najlepiej przeprowadzić w obrębie dwóch pomieszczeń,np łazienki i pokoju. Najpierw wyliczanka wyłoni szukającego i szukanego.Ten zawodnik, który będzie szukał zasłania oczy i liczy do dziesięciu. W tym czasie drugi uczestnik (albo inni biorący udział w zabawie)chowają się. Sygnałem do rozpoczęcia poszukiwań, jest głośne zawołanie \"szukam\".
Szukający zawodnik jeśli spostrzeże schowanego uczestnika zabawy przyklepuje go w miejsce wyznaczone, np. słowami Jaś za kotarą itp. Zawodnik, który zostanie znaleziony jest teraz szukającym. Uczestnik zabawy, który sam zdoła się przyklepać, np. Jaś sam za siebie, nadal jest zawodnikiem szukanym.
Zabawa z piłeczkami takimi jakie są w tzw.suchych basenach.Około 10 piłeczek rozrzucamy po pokoju. Zawodnicy jak najszybciej zbierają piłeczki, a wygrywa ten, który zbierze najwięcej piłeczek.
Zabawa w kolanko. Trochę trudniejsza zabawa, z którą na początku dziecko może mieć trochę problemów. Do \"kolanka\" potrzebna jest piłka średniej wielkości, najlepiej gumowa albo dmuchana. W tej grze lepiej jest gdy uczestniczy więcej zawodników, we dwójkę też można.
Zawodnicy stają naprzeciwko siebie i rzucają piłką. Piłkę należy złapać, jeśli ta sztuka się nie uda, zawodnik klęka na kolanko.Następne nieudane próby to zawodnik klęka na oba kolanka,potem siada itd.
W momencie udanej próby złapania piłki wraca do pozycji wyjściowej.
Zabawa w ciepło i zimno. Opiekun umawia się z dzieckiem, że schowa zabawkę albo jakiś przedmiot. Dziecko ma za zadanie odnaleźć, gdzie ten przedmiot może być schowany. Dla ułatwienia prowadzący opiekun naprowadza dziecko słowami \"ciepło\" i \"zimno\". Przy czym \"ciepło\" oznacza, że szukający idzie w dobrym kierunku natomiast \"zimno\" znaczy, że oddala się od poszukiwanego przedmiotu. Następnie przedmiot chowa dziecko a opiekun go poszukuje naprowadzany przez dziecko.
\"Siała baba mak\" do tej zabawy wystarczą dwie osoby. Dziecko i opiekun krzyżują ręce i podskokami (albo krokiem tanecznym) idą przez pokój śpiewając piosenkę \"Siała baba mak, nie wiedziała jak, dziadek wiedział - nie powiedział, a to było tak. Przy słowie \"tak\" zamaszyście obracają się i powtarzają całą czynność jeszcze raz.
Zabawy takie wywołują w dziecku gromkie salwy śmiechu, rozładowują napięcia całego dnia i na pewno przyczynią się do lepszego zasypiania i spokojnego snu. A i dla dorosłych taki ruch ma zbawienne działania, wszak cały dzień to mnóstwo stresu i pracy - przyda się przed nocnym spoczynkiem rozluźnić spięte mięśnie.
Ideałem byłoby, aby w takich zabawach uczestniczyli obydwoje rodzice i ewentualnie jak jest w rodzinie więcej dzieci. Wtedy jest o wiele weselej i milej. I nawet jak w ciągu dnia są nieprzyjemne zdarzenia i zmęczenie to po tych zabawach czuje się nowy napływ energii.
Zajęcia i warsztaty dla dzieci, czy warto brać w nich udział od najmłodszych lat?![]() Niektóre przedmioty są łaskawe tylko dla wybranych. Nawet umysły ścisłe potrafią mieć problemy z matematyką w późniejszych latach swojej edukacji. Kl... |
Urodziny dziecka? Wykorzystaj piniaty!![]() Wiele jest sposobów urozmaicania różnego rodzaju zabaw i spotkań, a jednym z nich są piniaty. W Polsce nie jest to ... |
5 powodów dla których warto śpiewać dzieciom![]() Drodzy Rodzice, jeśli po tym tekście spodziewacie się dowiedzieć, jak zmienić swoją pociechę w Mozarta w jeden weekend, możecie poczuć ... |
Prywatne przedszkole - dlaczego warto posłać dziecko do placówki niepublicznej![]() Przedszkole to dla wielu dzieci pierwsze miejsce, w którym pozostają na dłużej, nie mając przy sobie bliskich osób. Stykają się z ... |