Niemowlę

Ciemieniucha to nieszkodliwe schorzenie skóry, które często pojawia się u niemowląt. Dolegliwość zwykle ustępuje samoistnie, jednak jest kilka rzeczy, których warto spróbować, aby wyeliminować ten stan. Czy ciemieniucha u niemowlaka to powód do niepokoju? Jak wygląda leczenie tego schorzenia i co jest jego przyczyną?

Czym jest ciemieniucha?

Ciemieniucha jako dolegliwość skórna, powoduje powstawanie szorstkich plam na skórze głowy noworodków i niemowląt. Skóra najmłodszych dzieci jest naturalnie miękka i gładka, schorzenie to zaburza ten stan. Gdy zauważysz podobne zmiany na głowie Twojego dziecka, nie musisz się obawiać, że to coś poważnego. Ciemieniucha jest nieszkodliwa i stosunkowo powszechna. Jest to pewna forma dziecięcego łupieżu. Choroby można się zazwyczaj pozbyć za pomocą kilku prostych kroków.

Przyczyny powstawania ciemieniuchy

Lekarze wciąż nie wiedzą co dokładnie wywołuje pojawienie się ciemieniuchy, jednak najważniejszym czynnikiem zmian jest łagodne zapalenie skóry głowy. Szorstkie plamy pojawiają się, gdy gruczoły łojowe na głowie dziecka wytwarzają za duże ilości sebum, które powoduje sklejanie się martwych komórek skóry.

Objawy i symptomy

Ciemieniucha zazwyczaj pojawia się między 2 a 6 tygodniem życia. Jej wystąpienie objawia się przede wszystkim tłustymi i łuszczącymi się płatami skóry na głowie. Ciemieniucha na czole to stosunkowo rzadkie zjawisko, jednak także może mieć miejsce. Powstałe płaty najczęściej mają biały lub żółty kolor. Możliwe jest, że dziecko odczuwa swędzenie.

Rzadkim, choć możliwym skutkiem ciemieniuchy jest wypadanie włosów. Na szczęście włosy odrastają od razu, po ustąpieniu choroby. Bywa, że ciemieniucha pojawia się także na twarzy, za uszami oraz w pachwinach i pod pachami.

Leczenie ciemieniuchy

Chorobą z powodzeniem można wyleczyć w domu. Jednak warto skonsultować się z lekarzem, przed podjęciem właściwych kroków.

  • Mycie: Utrzymywanie skóry głowy niemowlęcia we właściwej czystości pomaga skutecznie rozwiązać ten problem, ponieważ zmywa nadmiar wydzielanego łoju. Należy używać szamponów dla dzieci i delikatnie wcierać środki go w dotknięte obszary. Mycie włosów powinno być przeprowadzane częściej niż zwykle, najlepiej codziennie. Jeśli szampon dla dzieci okaże się nieskuteczny, zapytaj lekarza o inne produkty lecznicze lub znajdź je samodzielnie. Apteka internetowa to miejsce, w którym łatwo znaleźć odpowiednie wyroby na schorzenia tego typu.
  • Szczotkowanie: Po dokładnym umyciu włosów i skóry głowy dziecka, warto wyszczotkować jego włosy miękką szczotką dla niemowląt. Złuszczone płaty powinny oddzielić się od głowy i odpaść. możesz delikatnie wyszczotkować włosy miękką szczotką dla niemowląt. Pamiętaj o delikatności, aby nie sprawić bólu dziecku.
  • Kuracja produktami medycznymi: Możesz zapytać swojego lekarza o rekomendacje na temat preparatów łagodzących lub eliminujących ciemieniuchę. Olejek na ciemieniuchę to sprawdzony środek. Rodzice stosujący podobne produkty, szybko odnoszą sukces w walce ze schorzeniem. Olejek, a także inne, skuteczne preparaty na ciemieniuchę możesz znaleźć tutaj: https://www.e-medest.pl/ciemieniucha.html.

 

Zapobieganie powstawaniu ciemieniuchy

Kiedy dolegliwość będzie już kontrolą, możesz zapobiec powrotowi choroby dzięki częstemu myciu i szczotkowaniu głowy dziecka. Tą samą metodą możesz profilaktycznie wyeliminować wszelkie widoczne zmiany skórne. Gdy objawy ciemieniuchy będą szczególnie dotkliwe, lekarz może zasugerować czasowe zastosowanie kremu z hydrokortyzonem, bądź innego środka już po tym, gdy ciemieniucha przestanie już być problemem.

 

Niemowlę /Noworodek

Kocyki bambusowe dla dziecka

Rozwój układu pokarmowego niemowlęcia rozpoczyna się już w czasie życia płodowego i trwa jeszcze długo po narodzinach. Kluczowy dla tego pr...

Jaką wyprawkę na niemowlaka przygotować na jesień?

Pojawienie się niemowlaka w domu, zwłaszcza naszego pierwszego dziecka, jest niezwykle ważnym wydarzeniem i wymaga sporej logistyki. Urodzeniu dziecka towarzyszy wi...

Czy „dieta mamy karmiącej” istnieje? Sprawdź fakty.

Prawdopodobnie każda młoda mama przynajmniej raz w życiu usłyszała stwierdzenie – „Nie powinnaś tego jeść, bo zaszkodzi dziecku” lub „Cierpi na...

Jak powinna wyglądać wyprawka dla niemowlaka?

Wyprawka dla noworodka to podstawa. To coś, co musi się znaleźć w każdym domu nim tylko oczekiwany potomek przyjdzie na...



.