Laktator umożliwia podawanie dziecku naturalnego pokarmu wtedy, gdy mama planuje wrócić do pracy i nie chce rezygnować z karmienia piersią. Urządzenie pozwala przygotować porcje mleka na czas rozłąki z maluszkiem. Jakie są dostępne rodzaje laktatorów i jak z nich prawidłowo korzystać?
Laktator elektryczny odciąga pokarm automatycznie. Jego obsługa jest prosta i nie wymaga wysiłku. W przypadku laktatorów elektrycznych uda się dostosować siłę ssania oraz tryb pracy do aktualnych potrzeb. Urządzenia mogą być wyposażone w baterie albo wymagać podłączenia do prądu. Dostępne są sprzęty przenośne albo przeznaczone do stacjonarnego użytkowania. Dobre modele można rozpoznać po tym, że pracują z szybkością przynajmniej 30 cykli na minutę.
Dzięki wydajnej pracy i łatwości obsługi laktator elektryczny najlepiej nadaje się do częstego odciągania pokarmu. Tego typu urządzenia poleca się mamom, które w przypadku powrotu do pracy nie chcą rezygnować z karmienia piersią. Laktatory elektryczne sprawdzają się również przy problemach z laktacją. Wadami urządzeń mogą być ich głośna praca oraz wyższa cena niż w przypadku modeli ręcznych.
Jeżeli nie korzysta się ze specjalnego biustonosza do karmienia, lejek laktatora podtrzymuje się pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym. Reszta palców i dłoń powinny podpierać pierś. Lejka nie należy za mocno przyciskać do ciała, aby nie zakłócać wypływu mleka.
Praca elektrycznego laktatora powinna imitować ssanie piersi. Warto zacząć od minimalnej siły ssania i stopniowo ją zwiększać. W pobudzaniu laktacji sprawdza się metoda 7-5-3. Dotyczy to modeli elektrycznych oraz ręcznych. Metoda polega na odciąganiu pokarmu co 3 godziny następującym systemem: 7 minut z prawej piersi i 7 z lewej, 5 z prawej i 5 z lewej oraz 3 z prawej i 3 z lewej.
Laktator ręczny służy do manualnego odciągania mleka. Używając siły fizycznej, imituje się ssanie piersi przez dziecko. Urządzenie ma niewielkie wymiary i prostą budowę ułatwiającą czyszczenie. Mieści się do torebki i pracuje cicho. Nie wymaga użycia prądu ani kupna baterii. Można korzystać z niego nawet w tedy, gdy obok śpi dziecko. Zakup laktatora ręcznego nie wiąże się z dużym wydatkiem. Sprzęt sprawdza się najlepiej przy okazyjnym odciąganiu mleka oraz podczas nawału mlecznego. Korzystanie z ręcznego laktatora bywa jednak męczące, wymaga wysiłku fizycznego i wprawy.
Wśród laktatorów ręcznych wyróżnia się modele z pompką, gruszką albo tłokiem. W przypadku pierwszego z nich do obsługi sprzętu wystarczy jedna ręka. Lejek laktatora trzyma się przy piersi i można jednocześnie naciskać na pompkę, odciągając mleko do butelki. W przypadku laktatorów gruszkowych pokarm odciąga się gruszką. Jedną dłonią należy trzymać przy piersi lejek z butelką. Drugą ręką ściska się gruszkę powodującą zasysanie brodawki i wypływanie pokarmu. Laktatory tłokowe również wymagają użycia obu rąk. Jedną dłonią podtrzymuje się lejek przy piersi, a drugą naciska się rytmicznie na tłok, aby odciągnąć pokarm.
Korzystając z laktatorów ręcznych, nie można szarpać ciała ani wykonywać nagłych ruchów. Niewskazane jest ponadto mocne naciskanie piersi. Może zakłócać to wypływ pokarmu, powodować ból i podrażnienia. Zamiast tego lepiej delikatnie masować pierś.
Laktatory elektryczne i ręczne różnią się właściwościami i zalecanym zastosowaniem. To, który z nich się wybierze, powinno zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji. Ponadto warto pamiętać o zasadach korzystania z laktatorów, aby odciąganie pokarmu nie powodowało bólu i pozwalało przygotować odpowiednie porcje pokarmu dla maluszka.
Warto karmić piersią![]() Karmienie piersią niemowląt stało się w ostatnich latach dylematem wielu młodych matek. Kobiety nie otrzymują właściwej pomocy w formie porad, ... |
Mata edukacyjna dla prawidłowego rozwoju dzieci![]() Współcześni rodzice coraz częściej dysponują sporą wiedzą na temat kolejnych etapów rozwojowych dziecka. Raczej nie jest dla nich tajemnicą, że ma... |
Bajkowy świat wyprawek dla maluszków![]() Wyprawka dla noworodka to podstawa. To coś, co musi się znaleźć w każdym domu nim tylko oczekiwany potomek przyjdzie ... |
Karmienie piersią - karmić na zawołanie czy o określonych porach? Podpowiadamy![]() Karmienie piersią tylko pozornie jest prostą i naturalną czynnością. Tak naprawdę budzi wiele wątpliwości młodych mam – szczególnie tych, które ... |