Niemowlę

Laktator umożliwia podawanie dziecku naturalnego pokarmu wtedy, gdy mama planuje wrócić do pracy i nie chce rezygnować z karmienia piersią. Urządzenie pozwala przygotować porcje mleka na czas rozłąki z maluszkiem. Jakie są dostępne rodzaje laktatorów i jak z nich prawidłowo korzystać?

Laktator elektryczny

Laktator elektryczny odciąga pokarm automatycznie. Jego obsługa jest prosta i nie wymaga wysiłku. W przypadku laktatorów elektrycznych uda się dostosować siłę ssania oraz tryb pracy do aktualnych potrzeb. Urządzenia mogą być wyposażone w baterie albo wymagać podłączenia do prądu. Dostępne są sprzęty przenośne albo przeznaczone do stacjonarnego użytkowania. Dobre modele można rozpoznać po tym, że pracują z szybkością przynajmniej 30 cykli na minutę.

Dzięki wydajnej pracy i łatwości obsługi laktator elektryczny najlepiej nadaje się do częstego odciągania pokarmu. Tego typu urządzenia poleca się mamom, które w przypadku powrotu do pracy nie chcą rezygnować z karmienia piersią. Laktatory elektryczne sprawdzają się również przy problemach z laktacją. Wadami urządzeń mogą być ich głośna praca oraz wyższa cena niż w przypadku modeli ręcznych.

Jak korzystać z laktatora elektrycznego?

Jeżeli nie korzysta się ze specjalnego biustonosza do karmienia, lejek laktatora podtrzymuje się pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym. Reszta palców i dłoń powinny podpierać pierś. Lejka nie należy za mocno przyciskać do ciała, aby nie zakłócać wypływu mleka.

Praca elektrycznego laktatora powinna imitować ssanie piersi. Warto zacząć od minimalnej siły ssania i stopniowo ją zwiększać. W pobudzaniu laktacji sprawdza się metoda 7-5-3. Dotyczy to modeli elektrycznych oraz ręcznych. Metoda polega na odciąganiu pokarmu co 3 godziny następującym systemem: 7 minut z prawej piersi i 7 z lewej, 5 z prawej i 5 z lewej oraz 3 z prawej i 3 z lewej.

Laktator ręczny

Laktator ręczny służy do manualnego odciągania mleka. Używając siły fizycznej, imituje się ssanie piersi przez dziecko. Urządzenie ma niewielkie wymiary i prostą budowę ułatwiającą czyszczenie. Mieści się do torebki i pracuje cicho. Nie wymaga użycia prądu ani kupna baterii. Można korzystać z niego nawet w tedy, gdy obok śpi dziecko. Zakup laktatora ręcznego nie wiąże się z dużym wydatkiem. Sprzęt sprawdza się najlepiej przy okazyjnym odciąganiu mleka oraz podczas nawału mlecznego. Korzystanie z ręcznego laktatora bywa jednak męczące, wymaga wysiłku fizycznego i wprawy.

Rodzaje laktatorów ręcznych i ich obsługa

Wśród laktatorów ręcznych wyróżnia się modele z pompką, gruszką albo tłokiem. W przypadku pierwszego z nich do obsługi sprzętu wystarczy jedna ręka. Lejek laktatora trzyma się przy piersi i można jednocześnie naciskać na pompkę, odciągając mleko do butelki.  W przypadku laktatorów gruszkowych pokarm odciąga się gruszką. Jedną dłonią należy trzymać przy piersi lejek z butelką. Drugą ręką ściska się gruszkę powodującą zasysanie brodawki i wypływanie pokarmu. Laktatory tłokowe również wymagają użycia obu rąk. Jedną dłonią podtrzymuje się lejek przy piersi, a drugą naciska się rytmicznie na tłok, aby odciągnąć pokarm.

Korzystając z laktatorów ręcznych, nie można szarpać ciała ani wykonywać nagłych ruchów. Niewskazane jest ponadto mocne naciskanie piersi. Może zakłócać to wypływ pokarmu, powodować ból i podrażnienia. Zamiast tego lepiej delikatnie masować pierś.

Laktatory elektryczne i ręczne różnią się właściwościami i zalecanym zastosowaniem. To, który z nich się wybierze, powinno zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji. Ponadto warto pamiętać o zasadach korzystania z laktatorów, aby odciąganie pokarmu nie powodowało bólu i pozwalało przygotować odpowiednie porcje pokarmu dla maluszka.

Niemowlę /Noworodek

Warto karmić piersią

Karmienie piersią niemowląt stało się w ostatnich latach dylematem wielu młodych matek. Kobiety nie otrzymują właściwej pomocy w formie porad, ...

Mata edukacyjna dla prawidłowego rozwoju dzieci

Współcześni rodzice coraz częściej dysponują sporą wiedzą na temat kolejnych etapów rozwojowych dziecka. Raczej nie jest dla nich tajemnicą, że ma...

Bajkowy świat wyprawek dla maluszków

Wyprawka dla noworodka to podstawa. To coś, co musi się znaleźć w każdym domu nim tylko oczekiwany potomek przyjdzie ...

Karmienie piersią - karmić na zawołanie czy o określonych porach? Podpowiadamy

Karmienie piersią tylko pozornie jest prostą i naturalną czynnością. Tak naprawdę budzi wiele wątpliwości młodych mam – szczególnie tych, które ....