Niemowlę

Laktator umożliwia podawanie dziecku naturalnego pokarmu wtedy, gdy mama planuje wrócić do pracy i nie chce rezygnować z karmienia piersią. Urządzenie pozwala przygotować porcje mleka na czas rozłąki z maluszkiem. Jakie są dostępne rodzaje laktatorów i jak z nich prawidłowo korzystać?

Laktator elektryczny

Laktator elektryczny odciąga pokarm automatycznie. Jego obsługa jest prosta i nie wymaga wysiłku. W przypadku laktatorów elektrycznych uda się dostosować siłę ssania oraz tryb pracy do aktualnych potrzeb. Urządzenia mogą być wyposażone w baterie albo wymagać podłączenia do prądu. Dostępne są sprzęty przenośne albo przeznaczone do stacjonarnego użytkowania. Dobre modele można rozpoznać po tym, że pracują z szybkością przynajmniej 30 cykli na minutę.

Dzięki wydajnej pracy i łatwości obsługi laktator elektryczny najlepiej nadaje się do częstego odciągania pokarmu. Tego typu urządzenia poleca się mamom, które w przypadku powrotu do pracy nie chcą rezygnować z karmienia piersią. Laktatory elektryczne sprawdzają się również przy problemach z laktacją. Wadami urządzeń mogą być ich głośna praca oraz wyższa cena niż w przypadku modeli ręcznych.

Jak korzystać z laktatora elektrycznego?

Jeżeli nie korzysta się ze specjalnego biustonosza do karmienia, lejek laktatora podtrzymuje się pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym. Reszta palców i dłoń powinny podpierać pierś. Lejka nie należy za mocno przyciskać do ciała, aby nie zakłócać wypływu mleka.

Praca elektrycznego laktatora powinna imitować ssanie piersi. Warto zacząć od minimalnej siły ssania i stopniowo ją zwiększać. W pobudzaniu laktacji sprawdza się metoda 7-5-3. Dotyczy to modeli elektrycznych oraz ręcznych. Metoda polega na odciąganiu pokarmu co 3 godziny następującym systemem: 7 minut z prawej piersi i 7 z lewej, 5 z prawej i 5 z lewej oraz 3 z prawej i 3 z lewej.

Laktator ręczny

Laktator ręczny służy do manualnego odciągania mleka. Używając siły fizycznej, imituje się ssanie piersi przez dziecko. Urządzenie ma niewielkie wymiary i prostą budowę ułatwiającą czyszczenie. Mieści się do torebki i pracuje cicho. Nie wymaga użycia prądu ani kupna baterii. Można korzystać z niego nawet w tedy, gdy obok śpi dziecko. Zakup laktatora ręcznego nie wiąże się z dużym wydatkiem. Sprzęt sprawdza się najlepiej przy okazyjnym odciąganiu mleka oraz podczas nawału mlecznego. Korzystanie z ręcznego laktatora bywa jednak męczące, wymaga wysiłku fizycznego i wprawy.

Rodzaje laktatorów ręcznych i ich obsługa

Wśród laktatorów ręcznych wyróżnia się modele z pompką, gruszką albo tłokiem. W przypadku pierwszego z nich do obsługi sprzętu wystarczy jedna ręka. Lejek laktatora trzyma się przy piersi i można jednocześnie naciskać na pompkę, odciągając mleko do butelki.  W przypadku laktatorów gruszkowych pokarm odciąga się gruszką. Jedną dłonią należy trzymać przy piersi lejek z butelką. Drugą ręką ściska się gruszkę powodującą zasysanie brodawki i wypływanie pokarmu. Laktatory tłokowe również wymagają użycia obu rąk. Jedną dłonią podtrzymuje się lejek przy piersi, a drugą naciska się rytmicznie na tłok, aby odciągnąć pokarm.

Korzystając z laktatorów ręcznych, nie można szarpać ciała ani wykonywać nagłych ruchów. Niewskazane jest ponadto mocne naciskanie piersi. Może zakłócać to wypływ pokarmu, powodować ból i podrażnienia. Zamiast tego lepiej delikatnie masować pierś.

Laktatory elektryczne i ręczne różnią się właściwościami i zalecanym zastosowaniem. To, który z nich się wybierze, powinno zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji. Ponadto warto pamiętać o zasadach korzystania z laktatorów, aby odciąganie pokarmu nie powodowało bólu i pozwalało przygotować odpowiednie porcje pokarmu dla maluszka.

Niemowlę /Noworodek

4 pomysły na prezent na narodziny dziecka

Gdy w rodzinie pojawia się dziecko, warto uczcić tę wyjątkową okazję. Najczęściej odwiedzamy wtedy nową mamę oraz jej maluszka, aby ...

Rozwój ruchowy niemowląt urodzonych w terminie w pierwszych 6 miesiącach życia

Przyjście na świat dziecka jest jego pierwszym momentem zetknięcia się ze światem poza-łonowym, wcześniej tworzyło ono symbiozę z matką, której ...

Smoczki do butelek – przegląd najciekawszych pozycji

Najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki. Przychodzi jednak czas, w którym trzeba uzupełnić lub zastąpić karmienie piersią. Moment ten ...

Dowiedz się jak możesz bezpiecznie bawić się z niemowlakiem

Pierwszy rok życia dziecka jest niezwykle ważny dla jego rozwoju. Maluch w ciągu tych dwunastu miesięcy zmienia się nie tylko ....