Niemowlę

Są różne powody do tego, by nie karmić piersią. Taka decyzja jest kwestią indywidualną każdej kobiety i z pewnością żadnej mamy nie powinna spotykać za nią jakakolwiek krytyka. Jedną z najczęstszych przyczyn zaprzestania karmienia piersią jest brak pokarmu. Czym zastąpić noworodkowi mleko matki?

Brak pokarmu w piersiach

Brak pokarmu w piersiach to dość częsty powód do tego, by rezygnować z naturalnego karmienia. Teoretycznie takie zjawisko nie jest możliwe, ponieważ produkcja pokarmu działa na zasadzie, można powiedzieć, popytu i podaży – mleko powstaje w chwili ssania i proces jest pobudzany przez dziecko. Im więcej i częściej ono ssie – tym więcej jest pokarmu. Bywa jednak, że proces ten jest nieefektywny, co może wynikać ze zbyt małej ilości karmień, nieprawidłowej techniki karmienia, dokarmiania i pojenia dziecka, trybu życia matki (stres, palenie papierosów) lub też zaburzeń hormonalnych, a także wielu innych czynników. Czasem nawet, jeśli kobieta bardzo chce karmić – nakłada się na siebie mnóstwo czynników, które to utrudniają, co więcej – uniemożliwiają. W związku z tym wiele kobiet decyduje się zrezygnować z naturalnego karmienia.

Nie powinno wywoływać poczucia winy czy straty, a tym bardziej wyrzutów sumienia i strachu przed oceną ze strony otoczenia. Kochającą mamą się bywa nie tylko w chwilach karmienia - nią się JEST przez cały czas, a sposób karmienia nie ma wpływu na budowanie pięknych relacji z dzieckiem. Znacznie lepsza dla komfortu dziecka będzie bliskość i czułość podczas wartościowego karmienia butelką niż frustracja, smutek i stres przy nieudolnym karmieniu piersią. Warto więc wiedzieć, na co zamienić mleko matki, by zapewnić dziecku jak najlepsze jedzenie dla prawidłowego, zdrowego rozwoju.

Czym karmić noworodka?

Przed pierwsze pół roku życia dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem, które dostarcza mu wszystkich najważniejszych składników odżywczych, a także jest w pełni bezpieczne dla wciąż dojrzewającego układu pokarmowego. Dlatego, w przypadku braku pokarmu należy dziecku podawać mleko modyfikowane, odpowiednio dopasowane do wieku. Znalezienie takiego ułatwiają jasne informacje i wskazówki na opakowaniach.

Jakie mleko modyfikowane wybrać dla noworodka?

Jest bardzo dużo gatunków mlek modyfikowanych. Ich jakość i skład są oczywiście różne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze mleka modyfikowanego? Producenci dokładają wszelkich starań, by mleko modyfikowane swoim składem i właściwościami jak najbardziej przypominało mleko matki. Mimo to jednak nie brakuje zarówno lepszych, jak i gorszych produktów.

Tym, na co warto zwrócić szczególną uwagę, jest fakt, czy w składzie znajduje się cukier. Mleko modyfikowane, które go zawiera, można z góry uznać za niewłaściwe, ponieważ zarówno noworodki, jak i niemowlęta nie znają i nie potrzebują smaku cukru. Co więcej – podawanie go dziecku na tak wczesnym etapie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, a także mieć wpływ na postępy w późniejszym rozszerzaniu diety. W składzie MM nie powinien się także znajdować olej palmowy, syrop glukozowy oraz maltodekstryna.

Co warto wiedzieć o mleku modyfikowanym?

Przygotowywanie mleka modyfikowanego wymaga określonych działań. Przede wszystkim – niezbędna jest ciepła woda. Nie może to być wrzątek, ale nie może być również zimna. Należy takie stosować się do zaleconych porcji. Otwarte mleko należy przechowywać w szczelnym opakowaniu. A ile może stać mleko modyfikowane, które już się przygotowało? Oczywiście najlepiej, jeśli jest przyrządzane bezpośrednio przed karmieniem, ale można je również przechowywać w lodówce do 48 godzin, w odpowiednim pojemniku. Dobrze opatrzyć go datą i godziną. Warto pamiętać, że mleka modyfikowanego nie należy ani gotować, ani odgrzewać w kuchence mikrofalowej.

Niemowlę /Noworodek

Karmienie piersią w obliczu pandemii koronawirusa

Okres karmienia piersią to jeden z kluczowych etapów 1000 pierwszych dni życia dziecka, podczas którego rozpoczyna się m.in. proces kształtowania od...

4 pomysły na prezent na narodziny dziecka

Gdy w rodzinie pojawia się dziecko, warto uczcić tę wyjątkową okazję. Najczęściej odwiedzamy wtedy nową mamę oraz jej maluszka, aby ...

Czym są pieluszki muślinowe i dlaczego warto je kupować?

Pieluszki wielokrotnego użytku od zawsze wchodzą w skład niemowlęcej wyprawki – i to niezależnie od tego, czy planujesz korzystać z pi...

Ząbkowanie u niemowlaka, co pomaga?

Twoje maleństwo przechodzi przez bolesne ząbkowanie, a Ty w żaden sposób nie potrafisz mu pomóc? Czy próbowałaś nowego rozwiązania na ...



.