Niemowlę

Nie ma chyba człowieka, który nie słyszałby opowieści mamy, babci czy cioci o koszmarze, jakim było pranie tetrowych pieluszek. Historie te, jakkolwiek przerażające, nie znajdują zrozumienia u współczesnych – zarówno u zwolenników pampersów jak i u stosujących bardziej ekologiczne pieluchy wielokrotnego użytku.

Wielorazowe pieluszki  - wczoraj i dziś

W czasach naszych mam i babć królowała nieśmiertelna tetra – gotowana i suszona na słońcu. Współczesne pampersy wielorazowe to zupełnie inna bajka. Nie trzeba już składać tetrowego kwadratu w zgrabną kosteczkę. Nowoczesne pieluszki wielorazowe to tzw. kieszonki lub otulacze. Oba te rodzaje przypominają wyglądem majteczki. Otulacze nie mają kontaktu ze skórą dziecka – chłonny wkład wsuwa się do środka. Inaczej jest w przypadku kieszonek wyposażonych w specjalną kieszeń, w którą wsuwany jest wkład. Ich pranie jest również dużo łatwiejsze niż kiedyś. A to ze względu na stosowane materiały oraz dostępne na rynku proszki. Decydując się na wielorazowe pieluchy, nie trzeba tracić wiele czasu na poszukiwania – istnieją firmy specjalizujące się w produkcji pieluszek ekologicznych, w których znajdziemy wszystkie potrzebne akcesoria, od wkładów chłonnych poczynając, a na miarkach do detergentów kończąc.

Wkłady do pieluch – co wybrać?

Jaki wkład chłonny zastosujemy, to tak naprawdę zależy od potrzeb (czyli od dziecka i mamy). Dla dzieci o szczególnie wrażliwej skórze polecane są wkłady z bawełny organicznej. Z kolei wkłady z konopi i bambusa są bardzo chłonne i sprawdzą się u najmłodszych milusińskich. Mikrofibra szybko schnie i łatwo się pierze, a welur bambusowy lub bawełniany jest praktyczny i nie przecieka. Poza wymienionymi, na rynku można jeszcze spotkać wkłady:

  • z tetry lub muślinu (tradycyjne),
  • bambusowe (o właściwościach antyseptycznych),
  • typ sucha pupa (z mikropolaru, zapewniają uczucie suchości).

O ile pieluszki wielorazowe są potrzebne w ilości kilku sztuk, o tyle warto porządnie zaopatrzyć się we wkłady chłonne. Będą one zmieniane regularnie, prane i suszone. Przyjmuje się że około 30 wkładów to absolutne minimum.

Jak dbać o pampersy wielorazowe?

Odpowiednio prane i przechowywane pieluchy posłużą dłużej. Zabrudzone - dobrze jest przechowywać w zamkniętym pojemniku lub wiadrze. Co ważne, nie wolno ich namaczać, bo to sprzyja namnażaniu się bakterii. Zazwyczaj należy je prać w temperaturze 40-60 stopni, a do prania stosować odpowiednie środki np. Bio Nappy Fresh. Jest to proszek odkażający, który nie zawiera składników mogących oblepiać włókna tkaniny, a przez to obniżających chłonność pieluszki. Suszenie powinno odbywać się z dala od kaloryfera. Suszarka bębnowa nie będzie tu dobrym rozwiązaniem, gdyż może spowodować odkształcenie materiału. Nie należy ich również prasować.

Dlaczego warto wybrać pieluszki wielorazowe?

O tym, że jest to rozwiązanie ekologiczne, przyczyniające się do zmniejszenia liczby śmieci – nie trzeba wspominać. Wielorazówki można używać u każdego malucha od pierwszych dni życia. Są przewiewne i wygodne – nie powodują odparzeń. Nie wywołują również reakcji alergicznych. Pampers wielorazowy zmienia się równie łatwo jak pielucha jednorazowa. Przy tym jest to rozwiązanie oszczędne – dobrej jakości pielucha będzie służyć przez pokolenia, a pranie nie sprawia tyle kłopotu ile mogłoby się wydawać. I co nie mniej istotne wielorazowe pieluszki są prześliczne, a wachlarz dostępnych wzorów i kolorów przyprawia o zawrót głowy.

Niemowlę /Noworodek

Karmienie piersią - karmić na zawołanie czy o określonych porach? Podpowiadamy

Karmienie piersią tylko pozornie jest prostą i naturalną czynnością. Tak naprawdę budzi wiele wątpliwości młodych mam – szczególnie tych, które ...

Pierwsza kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel to niesamowite wydarzenie zarówno w życiu noworodka, jak i jego rodziców. Czynność tą warto wykonywać starannie i powoli, do...

Największe mity na temat karmienia piersią. Sprawdź!

Karmienie piersią to dla wielu osób ważny element macierzyństwa. Młode mamy niestety często się nim stresują i na chwilę przed po...

Kołysanki dla dzieci, które warto znać na pamięć

Nikt z nas nie potrafi zapomnieć pięknego głosu mamy, która nuciła coś nam na dobranoc. Choć byliśmy za mali, aby ....