Niemowlę

Karmienie piersią to dla wielu osób ważny element macierzyństwa. Młode mamy niestety często się nim stresują i na chwilę przed porodem szukają najrozmaitszych informacji na ten temat. Niestety podczas poszukiwań trafią na wiele niebezpiecznych mitów dotyczących laktacji.

Mit 1: piersi po karmieniu stają się brzydkie

Mnóstwo kobiet boi się tego, jak będą wyglądały piersi po okresie karmienia. Utarło się twierdzenie, że ich stan bardzo się pogorszy. Oczywiście, nie jest to prawda. Na stan piersi wpływa ciąża, wiek kobiety oraz to, w jaki sposób dbała o wygląd przed porodem. W czasie trwania ciąży warto korzystać z wysokiej jakości kosmetyków, delikatnie masować biust i nosić odpowiednią, dobrze dobraną bieliznę.

Mit 2: dziecko można karmić piersią jedynie do 6 miesiąca życia

Według WHO dziecko do szóstego miesiąca życia należy karmić wyłącznie mlekiem. Później śmiało można tę dietę rozszerzać. Oczywiście należy robić to stopniowo. Urozmaicanie diety nie oznacza, że mleko matki po pół roku jest bezwartościowe. Naturalny pokarm dostosowuje się do potrzeb maleństwa.

Mit 3: małe piersi = mało pokarmu

To jeden z mitów, który spędza sen z powiek kobietom z niewielkimi piersiami. Warto wiedzieć, że wielkość piersi nie ma znaczenia przy karmieniu. Ilość mleka jest zależna od częstotliwości przystawiania malucha oraz jego potrzeb. Niektóre dzieci jedzą więcej, inne mniej, organizm matki potrafi się do tego dostosować. Jeśli jednak pokarmu jest zbyt mało, aby pobudzić jego produkcję warto zacząć korzystać z laktatora, na przykład firmy Lansinoh. W jej ofercie znajdziemy laktatory manualne i elektryczne.

Mit 4: karmienie musi boleć

Karmienie piersią nie zawsze jest przyjemne. Szczególnie w pierwszych dniach po porodzie piersi mogą być bardzo tkliwe, jeśli jednak dolegliwości się przedłużają konieczna jest konsultacja z lekarzem. Być może wystarczą drobne zmiany, by wszystko wróciło do normy.

Mit 5: piersi do karmienia można przygotować

Wśród starszych pokoleń nadal panuje przeświadczenie, że pocieranie brodawek gąbką lub szorstkim ręcznikiem to świetne przygotowanie do karmienia. Nie jest to zalecane, co więcej w ten sposób możemy podrażnić delikatne brodawki i sprawić sobie ból.

Niemowlę /Noworodek

Co lepsze - chusty czy nosidła?

Zarówno chusty, jak i nosidła coraz częściej zastępują tradycyjny wózek. Taki sposób noszenia dziecka uznają przede wszystkim ekologiczne mamy i ...

Karmienie piersią w obliczu pandemii koronawirusa

Okres karmienia piersią to jeden z kluczowych etapów 1000 pierwszych dni życia dziecka, podczas którego rozpoczyna się m.in. proces kształtowania od...

Warto karmić piersią

Karmienie piersią niemowląt stało się w ostatnich latach dylematem wielu młodych matek. Kobiety nie otrzymują właściwej pomocy w formie porad, ...

Dlaczego warto kupić laktator?

Karmienie piersią dziecka to bez wątpienia jeden z najwspanialszych momentów dla każdej mamy. Zbliża, daje poczucie bezpieczeństwa i jednocześnie jest ....