Niemowlę

Karmienie piersią to dla wielu osób ważny element macierzyństwa. Młode mamy niestety często się nim stresują i na chwilę przed porodem szukają najrozmaitszych informacji na ten temat. Niestety podczas poszukiwań trafią na wiele niebezpiecznych mitów dotyczących laktacji.

Mit 1: piersi po karmieniu stają się brzydkie

Mnóstwo kobiet boi się tego, jak będą wyglądały piersi po okresie karmienia. Utarło się twierdzenie, że ich stan bardzo się pogorszy. Oczywiście, nie jest to prawda. Na stan piersi wpływa ciąża, wiek kobiety oraz to, w jaki sposób dbała o wygląd przed porodem. W czasie trwania ciąży warto korzystać z wysokiej jakości kosmetyków, delikatnie masować biust i nosić odpowiednią, dobrze dobraną bieliznę.

Mit 2: dziecko można karmić piersią jedynie do 6 miesiąca życia

Według WHO dziecko do szóstego miesiąca życia należy karmić wyłącznie mlekiem. Później śmiało można tę dietę rozszerzać. Oczywiście należy robić to stopniowo. Urozmaicanie diety nie oznacza, że mleko matki po pół roku jest bezwartościowe. Naturalny pokarm dostosowuje się do potrzeb maleństwa.

Mit 3: małe piersi = mało pokarmu

To jeden z mitów, który spędza sen z powiek kobietom z niewielkimi piersiami. Warto wiedzieć, że wielkość piersi nie ma znaczenia przy karmieniu. Ilość mleka jest zależna od częstotliwości przystawiania malucha oraz jego potrzeb. Niektóre dzieci jedzą więcej, inne mniej, organizm matki potrafi się do tego dostosować. Jeśli jednak pokarmu jest zbyt mało, aby pobudzić jego produkcję warto zacząć korzystać z laktatora, na przykład firmy Lansinoh. W jej ofercie znajdziemy laktatory manualne i elektryczne.

Mit 4: karmienie musi boleć

Karmienie piersią nie zawsze jest przyjemne. Szczególnie w pierwszych dniach po porodzie piersi mogą być bardzo tkliwe, jeśli jednak dolegliwości się przedłużają konieczna jest konsultacja z lekarzem. Być może wystarczą drobne zmiany, by wszystko wróciło do normy.

Mit 5: piersi do karmienia można przygotować

Wśród starszych pokoleń nadal panuje przeświadczenie, że pocieranie brodawek gąbką lub szorstkim ręcznikiem to świetne przygotowanie do karmienia. Nie jest to zalecane, co więcej w ten sposób możemy podrażnić delikatne brodawki i sprawić sobie ból.

Niemowlę /Noworodek

Kołysanki dla dzieci, które warto znać na pamięć

Nikt z nas nie potrafi zapomnieć pięknego głosu mamy, która nuciła coś nam na dobranoc. Choć byliśmy za mali, aby ...

Smoczki do butelek – przegląd najciekawszych pozycji

Najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki. Przychodzi jednak czas, w którym trzeba uzupełnić lub zastąpić karmienie piersią. Moment ten ...

Ząbkowanie u niemowlaka - najczęstsze objawy

Nie ma mamy, która by przez to nie przeszła. Wraz z pojawieniem się na świecie jej dziecka, pojawią się wkrótce ...

Czy „dieta mamy karmiącej” istnieje? Sprawdź fakty.

Prawdopodobnie każda młoda mama przynajmniej raz w życiu usłyszała stwierdzenie – „Nie powinnaś tego jeść, bo zaszkodzi dziecku” lub „Cierpi na....