Niemowlę

Prawidłowa pielęgnacja pozwoli zapobiec wielu dolegliwościom. Sprawdź, jak skutecznie chronić skórę niemowlęcia przez całe lato.

Skóra dziecka bardzo różni się od skóry dorosłego człowieka. W pierwszych latach życia jest znacznie bardziej narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. W słoneczne, letnie dni wymaga więc szczególnej opieki.

Co szkodzi maluchowi?

Ani Słońce, ani wysokie temperatury nie służą delikatnej dziecięcej skórze. Wystarczy niewiele, aby doznała ona poparzeń niebezpiecznych dla malucha. Używanie więc kremu z wysokim filtrem, koniecznie przeznaczonego dla dzieci, to podstawa. Aby był skuteczny, smarowanie trzeba powtarzać przynajmniej co pół godziny.

Więcej nie zawsze znaczy lepiej

W upalne dni niemowlę potrzebuje przewiewności tak samo jak dojrzali ludzie. Ważne więc, aby nie zakładać na siłę niepotrzebnych warstw ubranek. W przeciwnym razie łatwo o przegrzanie, a na skórze mogą pojawić się odparzenia lub potówki.
Te czerwone wykwity pojawiają się w miejscach o wysokiej potliwości - zwłaszcza pachy, pachwiny, kark a nawet twarz - i są rezultatem niewydostawania się potu na zewnątrz gruczołów.
Aby im zapobiec, pomocna okaże się częstsza zmiana pieluszek oraz trochę swobody na golasa. Strategiczne znaczenie mają również materiały, z których zrobione są ubranka i inne tekstylia w otoczeniu niemowlaka. Powinny one być zawsze uszyte z materiałów pozwalających skórze oddychać.

Nie tylko jak, ale i kiedy

Aby uniknąć wzmożonej ekspozycji na promieniowanie UV oraz gorąco, warto wystrzegać się wychodzenia z dzieckiem w godzinach południowych. Zamiast tego, bardziej orzeźwiające okażą się spacery o poranku oraz wieczorną porą.
Uwaga, w pierwszych miesiącach życia niemowlę powinno przebywać wyłącznie w zacienionych miejscach. Jeśli zabieramy dziecko na plażę, ważne jest, aby chronić jego główkę, do czego przyda się kapelusz lub bawełniana czapeczka.

Potówki - co robić, jeśli się pojawią?

Niestety, nie zawsze udaje się ominąć wystąpienia potówek. Są one u maluchów bardzo powszechne i na całe szczęście, łatwe do usunięcia.
Przede wszystkim należy zadbać o wyeliminowanie czynników, które doprowadziły do powstania wykwitów.
Miejsca pokryte pęcherzykami najlepiej odsłonić, aby mogły się one osuszyć i szybciej zniknąć.
Na potówki u niemowlaka pomaga także zastosowanie specjalnej posypki, używanej bezpośrednio na skórę. Oprócz tego nie zaszkodzi letnia kąpiel z dodatkiem zwykłej mączki ziemniaczanej.
Jako, że miejsca dotknięte stanem zapalnym wymagają osuszenia, oliwkę powinno się w tym czasie odstawić na bok.

Aby bobas czuł się dobrze

Choć zbyt gruby ubiór to zazwyczaj przejaw troski rodziców, to niemowlęta podobnie jak dorośli, odczuwają dyskomfort, gdy jest im zbyt gorąco. Letnia kąpiel czy czas spędzony na golasa nie tylko korzystnie wpłyną na stan skóry dziecka, ale także niezmiernie je uszczęśliwią.

Produkty do prania ubranek dla niemowlaka znajdziecie na stronie https://sklep.jelp.pl/.

Niemowlę /Noworodek

Ząbkowanie u niemowlaka, co pomaga?

Twoje maleństwo przechodzi przez bolesne ząbkowanie, a Ty w żaden sposób nie potrafisz mu pomóc? Czy próbowałaś nowego rozwiązania na ...

4 pomysły na prezent na narodziny dziecka

Gdy w rodzinie pojawia się dziecko, warto uczcić tę wyjątkową okazję. Najczęściej odwiedzamy wtedy nową mamę oraz jej maluszka, aby ...

Czy „dieta mamy karmiącej” istnieje? Sprawdź fakty.

Prawdopodobnie każda młoda mama przynajmniej raz w życiu usłyszała stwierdzenie – „Nie powinnaś tego jeść, bo zaszkodzi dziecku” lub „Cierpi na...

ABC higieny noworodka

Każdej młodej mamie bez wątpienia zależy na tym, by zadbać o swoją pociechę w możliwie jak najlepszy sposób. Zanim jednak ....