Niemowlę

Sen jest nieodzowną i najważniejszą czynnością każdego maluszka. To właśnie podczas snu, dziecko rośnie, a jego mózg się rozwija, dlatego też najbardziej powinniśmy zadbać o miejsce snu i jego komfort.

Najbezpieczniejsza pozycja snu

Czy pozycja w jakiej śpi maluch jest ważna? Oczywiście, że tak! Należy pamiętać, że to w jakiej pozycji ułożymy dziecko do snu jest sprawą najistotniejszą, ponieważ dziecko do 6 miesięcy samodzielnie nie zmieni pozycji. Tak jak je ułożymy, tak będzie spało, ponieważ nie umie jeszcze samodzielnie obrócić główki, czy przeturlać się na drugą stronę. Nie należy kłaść dziecka na brzuszku, ponieważ taka pozycja poprzez ugniatanie przepony utrudnia oddychanie. Pozycja na boku zalecana jest dzieciom, które często ulewają, natomiast nie jest dobra dla dzieci z problematycznymi biodrami.

Za najbezpieczniejszą pozycję do spania uważa się pozycję na wznak, z tym, że należy pamiętać, by głowę niemowlęcia lekko odchylić na bok i zmieniać strony co drzemkę. Kości głowy są miękkie i odchylanie główki tylko w jedną stronę, może prowadzić do spłaszczenia czaszki.

Najlepsza poduszka, to brak poduszki!

To, że pozycja na wznak jest dla naszej pociechy najbezpieczniejsza i najbardziej komfortowa już wiemy, ale jak wygląda sprawa z poduszką? Czy należy w wyprawce ująć te kwestię? Jeśli tak, to czy najlepsza będzie płaska, czy nieco grubsza?

Według pediatrów najlepszą poduszką, jest jej zwyczajny brak. Do 6 miesiąca dziecko powinno spać na płaskim materacu, powyżej 6 miesiąca zalecana jest płaska poduszka, która nie sprawi, że dziecko głową będzie dotykało klatki piersiowej, ani nie bęzie jej za bardzo odchylać do tyłu. Wcześniej lepiej unikać podkładania czegokolwiek pod główkę dziecka, ponieważ może to utrudnić i spowolnić naukę samodzielnego obracania się malucha z boku na bok.

Gniazdko niemowlęce ułoży dziecko do snu za nas!

Gniazdko niemowlęce to nic innego jak mięciutki leżaczko-otulacz, który najlepiej sprawdzi się przy noworodkach i niemowlakach. Gniazdko niemowlęce jest komfortowe i dzięki wyraźnym brzegom staje się bezpieczne, ponieważ solidnie chroni dziecko przed wyturlaniem. Dodatkowym plusem gniazdka niemowlęcego jest jego wielofunkcyjność! Poza świetnym miejscem wygodnej drzemki w łóżeczku, można je używać w wózku, łóżku rodziców, czy położyć na dywanie i mieć malucha na oku.

Dzięki wielu zastosowaniom “kokon” staje się hitem, a co za tym idzie koniecznym punktem na liście wyprawkowej dla naszej pociechy.

Niemowlę /Noworodek

Warto karmić piersią

Karmienie piersią niemowląt stało się w ostatnich latach dylematem wielu młodych matek. Kobiety nie otrzymują właściwej pomocy w formie porad, ...

Dlaczego warto kupić laktator?

Karmienie piersią dziecka to bez wątpienia jeden z najwspanialszych momentów dla każdej mamy. Zbliża, daje poczucie bezpieczeństwa i jednocześnie jest ...

Smoczki do butelek – przegląd najciekawszych pozycji

Najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki. Przychodzi jednak czas, w którym trzeba uzupełnić lub zastąpić karmienie piersią. Moment ten ...

Ząbkowanie u niemowlaka - najczęstsze objawy

Nie ma mamy, która by przez to nie przeszła. Wraz z pojawieniem się na świecie jej dziecka, pojawią się wkrótce ....