Pierwszy rok życia dziecka jest niezwykle ważny dla jego rozwoju. Maluch w ciągu tych dwunastu miesięcy zmienia się nie tylko fizycznie, ale stopniowo poznaje świat i zdobywa nowe umiejętności. Zabawy z niemowlakiem to doskonały sposób, aby ten proces wspierać – dzięki nim nie tylko stymulujemy rozwój dziecka, ale też nawiązujemy więź, warto więc wiedzieć jak bawić się z maluchem w bezpieczny sposób.
Noworodki nie potrzebują zabawek wydających intensywne dźwięki. W pierwszym miesiącu życia zabawa powinna polegać raczej na wyciszeniu i uspokojeniu maluszka, dlatego warto położyć go na ciepłym kocyku w samej pieluszce i delikatnie masować – łagodna muzyka i przytłumione światło będą sprzyjać relaksującej atmosferze. Wraz upływem czasu niemowlę coraz bardziej interesuje się otoczeniem, dlatego dobrym pomysłem jest przesuwanie przed nim kolorowych zabawek, za którymi maluch będzie wodził wzrokiem. Jest to również odpowiedni czas na oglądanie książeczek z obrazkami w kontrastowych kolorach.
W tym okresie dziecko uczy się turlania i pełzania po podłodze, ćwiczy chwytanie przedmiotów i doskonali umiejętność stabilnego trzymania główki, zaczyna też gaworzyć, potrafi się uśmiechać i bacznie obserwuje otaczające je twarze. Aby stymulować jego rozwój warto więc wprowadzać zabawy z dźwiękami i innymi bodźcami – możecie np. spacerować po domu i poszukać ciekawych zapachów (kawy, ziół) oraz odgłosów (szumu wypływającej z kranu wody czy szelestu zasłon). Inną bezpieczną zabawą jest poznawanie różnych faktur – pomocne będą więc maty edukacyjne, ale też podawanie niemowlakowi gładkich, pluszowych lub szorstkich materiałów do dotykania.
W szóstym miesiącu życia dzieci zazwyczaj próbują pełzać – do ćwiczenia tej umiejętności może więc zachęcić położenie w pobliżu malucha kolorowej zabawki. Ponieważ niemowlak staje się coraz bardziej aktywny, warto pokazywać mu nowe przedmioty, które następnie będzie wkładał do pustych pudełek. W tym okresie dziecko uczy się naśladowania osób z otoczenia. Dobrym pomysłem na zabawę będzie więc wykorzystanie lustra – usiądź z maluszkiem naprzeciwko Waszego odbicia i zacznij robić różne miny, a z pewnością będzie chciał je powtórzyć.
Maluch w tym okresie życia staje się bardzo aktywny – raczkuje, wspina się przy meblach i przygotowuje do nauki chodzenia. Potrzebuje też więcej nowych wrażeń, aby doskonalić swoje umiejętności manualne. Jak się bawić z niemowlakiem w tym wieku? Czynnością, która na pewno zainteresuje każde dziecko, będzie zabawa w orkiestrę z naczyń kuchennych – wystarczy miska i drewniana łyżka, aby zająć je na dłużej. Możesz też zachęcić malucha do stworzenia pierwszego rysunku – połóż na podłodze kartki papieru, grubą kredką narysuj kilka kształtów, a następnie pozwól dziecku Cię naśladować. Ciekawym pomysłem będzie też stworzenie toru przeszkód z poduszek i zabawek.
Zabawy z niemowlakiem nie wymagają kosztownych akcesoriów czy kupna wymyślnych zabawek; równie dobrze sprawdzają się przedmioty codziennego użytku, np. kolorowe kubeczki, którymi dziecko będzie przesypywać kaszę lub płatki śniadaniowe. Pamiętaj jednak, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nigdy nie zostawiaj malucha samego, jeśli w jego zasięgu znajdują się drobne przedmioty. Musisz też mieć świadomość że kark i plecy niemowlaka są słabe, dlatego zabawa w podrzucanie czy zbyt gwałtowne turlanie może powodować poważne uszkodzenia mięśni, ścięgien lub kręgosłupa dziecka. Niektórzy pediatrzy zalecają zabawę w rowerek, jednak zbyte gwałtowne poruszanie nóżkami malucha może doprowadzić do zwichnięcia stawu biodrowego, dlatego też Twoje ruchy powinny być delikatne i ostrożne. Niewskazane jest ponadto zbyt mocne kołysanie wózka podczas usypiania, ponieważ bywa ono przyczyną powstania mikrouszkodzeń mózgu. Odpowiednio dobrane zabawy z niemowlakiem wspierają jego rozwój, każda z nich powinna być jednak dla niego bezpieczna.
Infekcja u niemowlaka - jakie są objawy?![]() Zauważenie pierwszych objawów infekcji u niemowląt może być stresujące dla rodziców. Delikatność organizmu dzieci sprawia, że infekcje mogą przebiegać inaczej ni... |
Wszystko, co musisz wiedzieć o brzuszku Twojego dziecka. Dlaczego w 2. półroczu życia wciąż jest tak delikatny?![]() Rozwój układu pokarmowego niemowlęcia rozpoczyna się już w czasie życia płodowego i trwa jeszcze długo po narodzinach. Kluczowy dla tego pr... |
Kołysanki dla dzieci, które warto znać na pamięć![]() Nikt z nas nie potrafi zapomnieć pięknego głosu mamy, która nuciła coś nam na dobranoc. Choć byliśmy za mali, aby ... |
Laktator – rodzaje i prawidłowy sposób korzystania![]() Laktator umożliwia podawanie dziecku naturalnego pokarmu wtedy, gdy mama planuje wrócić do pracy i nie chce rezygnować z karmienia piersią. Ur... |