Niemowlę

Zarówno chusty, jak i nosidła coraz częściej zastępują tradycyjny wózek. Taki sposób noszenia dziecka uznają przede wszystkim ekologiczne mamy i te, które wyznają tzw. rodzicielstwo bliskości. Nie da się też ukryć, że jest to niezwykle wygodny „środek transportu” - nasze ręce pozostają wolne.

 

Nie można jednoznacznie określić, który rodzaj noszenia dziecka jest lepszy. Chusty, ale też nosidła mają swoje zalety i wady. Wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb rodziców oraz ich latorośli. W wielu przypadkach oba produkty stosowane są zamiennie. Poznajcie ich szczegółową charakterystykę.

 

Chusta – co warto o niej wiedzieć?

Czy wiecie, że dziecko może być noszone w chuście już od pierwszego dnia swojego życia? Chociaż nauka prawidłowego wiązania chusty i lokowania w niej noworodka może na początku sprawić nieco trudności, to taki sposób noszenia ma sporo zalet.

 

Przede wszystkim chusty do noszenia dzieci pozwalają noworodkom przyjąć pozycję embrionalną, czyli taką jak w łonie matki. Co więcej, pozostając większość czasu przy mamie, może czuć się w pełni bezpiecznie.

 

Dla rodzicielki chusta daje też ogrom swobody – dziecko może być karmione piersią bez konieczności wyjmowania go z tego typu wiązania. Do tego ręce zawsze pozostają swobodne, można więc zająć się innymi obowiązkami, mając malucha zawsze przy sobie.

 

Co ciekawe, na rynku dostępne są rozmaite chusty do noszenia. Niektóre można zamieniać w hamak. Na pewno warto wybierać takie, które wykonane są z ekologicznych materiałów oraz są łatwe w utrzymaniu czystości. Ba, w zasadzie to można nawet mówić o całym rynku internetowym, gdzie mamy odsprzedają sobie używane chusty do noszenia. Ceny naprawdę porządnych chust do noszenia zbliżają się nawet tysiąca złotych. Nie mniej, warto, szczególnie jeśli rodzice popierają tzw. rodzicielstwo bliskości, czyli wychowanie bazujące na bliskiej relacji z dzieckiem.

 

Wszystko o nosidłach

Większość nosideł przeznaczona jest dla dzieci, które potrafią już samodzielnie podtrzymywać główkę, a nawet siedzieć. Producenci określają wiek dziecka, które może korzystać z tego rodzaju środka transportu, na minimum 4 miesiące.

 

Większość nosideł przybiera postać stelaża – są dużo bardziej sztywne niż chusta dla niemowlaka. Dzięki temu z powodzeniem można zakładać je z przodu, jak i na plecach. Nosidła nadają się idealnie na długie wędrówki, są łatwiejsze w zakładaniu. Najczęściej wykonane są z solidnych materiałów, ale przy zakupie należy zwracać uwagę nie tylko na ich konkretne przeznaczenie, ale również ciężar, jaki może być w nich noszony.

 

Pamiętajmy, że chociaż zarówno chusta, jak i nosidło daje rodzicom ogrom wygody, to w pierwszej kolejności powinniśmy patrzeć na komfort i zdrowie dzieci. Jeśli chusta czy nosidło, to tylko te, które spełniają europejskie normy bezpieczeństwa, są wykonane z materiałów najlepszej jakości oraz zostały dopasowane do wieku, wzrostu oraz wagi malucha.

 

 

.

Niemowlę /Noworodek

Infekcja u niemowlaka - jakie są objawy?

Zauważenie pierwszych objawów infekcji u niemowląt może być stresujące dla rodziców. Delikatność organizmu dzieci sprawia, że infekcje mogą przebiegać inaczej ni...

Bajkowy świat wyprawek dla maluszków

Wyprawka dla noworodka to podstawa. To coś, co musi się znaleźć w każdym domu nim tylko oczekiwany potomek przyjdzie ...

4 pomysły na prezent na narodziny dziecka

Gdy w rodzinie pojawia się dziecko, warto uczcić tę wyjątkową okazję. Najczęściej odwiedzamy wtedy nową mamę oraz jej maluszka, aby ...

Przeziębienie u noworodka – działaj szybko

Przeziębienie u noworodków bardzo często bywa mylone z zupełnie naturalnymi i całkowicie niegroźnymi objawami. Z drugiej strony nieleczone może prowadzić ...



.