Niemowlę

Małe dziecko budzi się i śpi wtedy, kiedy ma na to ochotę. Nie działa tutaj synchronizacja ze wschodem czy zachodem słońca. Na początku niemowlaki przesypiają aż 16 godzin, przy czym budzą się co trzy lub cztery godziny, wołając o pokarm. Po tygodniu zaczynają budzić się już częściej.

 

Dopiero po miesiącu zaczynają mniej spać w ciągu dnia, a otoczenie zaczyna malców coraz bardziej interesować. Po pewnym czasie rodzice powinni ustalić godziny snu i karmienia. Jak zatem uśpić dziecko i chociaż odrobinę odpocząć wieczorem?


Sposoby na usypianie dzieci, czyli jak bezstresowo zapewnić malcowi słodkie sny?

Zgodnie z opiniami pediatrów, najlepszą pozycją do spania jest w przypadku noworodków ułożenie ich na plecach, na płaskiej powierzchni i bez poduszek. Nie zawsze jednak jest to wystarczające do uśpienia malca. Warto wówczas sięgnąć po inne sposoby. Zaleca się wykonywać masaż całego ciała dziecka czy też twarzy, kołysać dziecko, śpiewać mu kołysankę czy też puścić mu kołysankę prenatalną.

 

Pamiętajmy o tym, że powodem płaczu i bezsenności u dziecka może być głód, mokra pielucha, potrzeba kontaktu z rodzicem czy też zbyt silne emocje. Tak więc warto nakarmić pociechę, przewinąć ją, uspokoić i przytulić. Nawet szeptanie do ucha dziecka okazuje się być bardzo skuteczne podczas usypiania go.

 

Jak ułatwić dziecku zaśnięcie? Sięgnij po gadżety

Spanie na rękach rodziców nie jest dobrym rozwiązaniem. Miejscem do spania są łóżeczka czy też leżaczki dla niemowląt. Dziecko kładziemy do łóżeczka, gdy robi się senne.

 

Powinniśmy być cały czas w pobliżu, aby niemowlę nas słyszało. Relaksująco działa na nie głaskanie kocyka, patrzenie na obrazki i książkę interaktywną. Zasypianie ułatwia także poklepywanie po plecach czy też bujanie na leżaczku. Leżaczki są bezpiecznymi i wygodnym miejscem do usypiania dziecka. Sprawdzają się szczególnie podczas krótkich drzemek za dnia. Pomocnymi produktami na dobry sen dla niemowlaka są też woombie, pozytywka, lampka, przytulanki z bijącym serce oraz szumiące misie.

 

Źródło: Internetowy sklep z zabawkami - Mamisie.pl

Niemowlę /Noworodek

Ulewanie u niemowlaka - poznaj fizjologiczne przyczyny dolegliwości

Ulewanie u niemowlaka jest powszechnym problemem. Wiele mam niepokoi się częstym ulewaniem malucha. Najczęściej obawy te są zupełnie niepotrzebne ze ...

Jak uśpić niemowlę?

Małe dziecko budzi się i śpi wtedy, kiedy ma na to ochotę. Nie działa tutaj synchronizacja ze wschodem czy zachodem ...

ABC higieny noworodka

Każdej młodej mamie bez wątpienia zależy na tym, by zadbać o swoją pociechę w możliwie jak najlepszy sposób. Zanim jednak ...

Gniazdko niemowlęce - HIT czy KIT?

Sen jest nieodzowną i najważniejszą czynnością każdego maluszka. To właśnie podczas snu, dziecko rośnie, a jego mózg się rozwija, dlatego ....