Niemowlę

Karmienie piersią tylko pozornie jest prostą i naturalną czynnością. Tak naprawdę budzi wiele wątpliwości młodych mam – szczególnie tych, które nie mają jeszcze doświadczenia. Pojawia się mnóstwo pytań związanych nie tylko z ilością produkowanego mleka, ale również z częstotliwością karmień. Przychylać się do żądań dziecka czy postawić na cykliczne przystawianie do piersi?

 

Chociaż jeszcze 20 lat temu zalecało się przystawiać dziecko do piersi co kilka godzin, obecnie odchodzi się do tego schematu. Zdaniem ekspertów najlepszym rozwiązaniem jest karmienie piersią na żądanie – z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb malucha.

 

Karmienie na żądanie, czyli co?

Poprzez karmienie na żądanie rozumie się przystawianie do piersi, gdy dziecko się tego domaga – a więc jest głodne. Istnieje jednak pewne zastrzeżenie: liczba karmień w ciągu doby nie może być mniejsza niż 8. Gdy tak jest, istnieje ryzyko, że noworodek będzie niedożywiony.

 

Dlaczego karmienie piersią na żądanie jest korzystne?

Istnieje wiele powodów, dla których karmienie na żądanie jest korzystniejsze w porównaniu z karmieniem według planu.

 

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że naturalny pokarm matki jest lekkostrawny i dobrze przyswajalny. Jako że bardzo dobrze i szybko się trawi, noworodek może odczuwać głód szybciej niż po upływie 3-4 godzin. W pierwszych tygodniach życia dziecko może domagać się jedzenia nawet co 1,5-2 godziny. Dopiero w miarę upływu kolejnych tygodni i miesięcy życia niemowlę rzadziej domagać się będzie jedzenia. Oczywiście nie ma tutaj żadnej reguły, ponieważ w pewnych okresach zachodzi intensywny rozwój malucha, a co za tym idzie – zwiększają się jego potrzeby żywieniowe.

 

Druga kwestia to niewielka pojemność żołądka noworodka. Lepsze dla niego będą mniejsze porcje mleka spożywane z większą częstotliwością.

 

Trzeci powód to dostosowanie się laktacji do faktycznych potrzeb dziecka. Rzadsze karmienie oznacza zmniejszenie produkcji pokarmu, w efekcie czego niemowlę może nie najadać się wystarczająco. Zwiększenie przerw między karmieniami może również zwiększać ryzyko powstania zastojów mlecznych.

 

Kiedy karmienie w określonych porach jest koniecznością?

Chociaż eksperci podkreślają, że najlepszym schematem jest karmienie piersią na żądanie, zdarzają się sytuacje, kiedy zachodzi konieczność przystawiania dziecka do piersi "według zegarka". Dotyczy to przede wszystkim:

  • noworodków, które płaczem nie domagają się jedzenia;
  • noworodków, które nie przybierają na wadze lub u których masa ciała zmniejsza się;
  • noworodków urodzonych przed czasem.

 

Do wyjątków od reguły karmienia na żądanie zalicza się również:

  • pierwsze dni karmienia – co jest związane z utratą ok. 10% masy urodzeniowej zaraz po porodzie;
  • zbyt mała ilość oddawanego moczu;
  • żółtaczka fizjologiczna – z uwagi na to, że maluch jest senny, może przespać głód.

 

W takich przypadkach karmienie np. co 3-4 godziny jest jak najbardziej uzasadnione. Po konsultacji z lekarzem trzeba będzie przystawiać malucha do piersi co kilka godzin, w tym także budzić go na czas jedzenia.

 

 

 

 

.

Niemowlę /Noworodek

Kołysanki dla dzieci, które warto znać na pamięć

Nikt z nas nie potrafi zapomnieć pięknego głosu mamy, która nuciła coś nam na dobranoc. Choć byliśmy za mali, aby ...

Karmienie piersią - karmić na zawołanie czy o określonych porach? Podpowiadamy

Karmienie piersią tylko pozornie jest prostą i naturalną czynnością. Tak naprawdę budzi wiele wątpliwości młodych mam – szczególnie tych, które ...

Przeziębienie u noworodka – działaj szybko

Przeziębienie u noworodków bardzo często bywa mylone z zupełnie naturalnymi i całkowicie niegroźnymi objawami. Z drugiej strony nieleczone może prowadzić ...

4 pomysły na prezent na narodziny dziecka

Gdy w rodzinie pojawia się dziecko, warto uczcić tę wyjątkową okazję. Najczęściej odwiedzamy wtedy nową mamę oraz jej maluszka, aby ....