Zdrowie

Zdrowie dziecka - Dlaczego dieta bogata w zioła jest ważna?

Okazuje się, że dla rozwoju i zdrowia dziecka ogromne znaczenie ma odpowiednia dieta. Powinna ona składać się z naturalnych i jak najmniej przetworzonych składników. Co ciekawe, warto włączać w nią ...

Małe dziecko

Jak ubrać dziecko zimą?

Niezależnie od tego jaka jest pora roku dzieci powinny być ubrane stosownie do panującej na dworze pogody. Wiele mam jednak uważa, że zimą dzieci należy ubierać bardzo grubo. Są przekonane, ...

Rodzina

Czy warto dodatkowo ubezpieczyć dziecko skoro jest już ubezpieczone w szkole?

Ubezpieczenie dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków jest polisą dobrowolną. Mimo nieobligatoryjnego charakteru, większość placówek edukacyjnych wymaga ubezpieczenia swoich podopiecznych. Wielu ...

Niemowlę

Karmienie piersią tylko pozornie jest prostą i naturalną czynnością. Tak naprawdę budzi wiele wątpliwości młodych mam – szczególnie tych, które nie mają jeszcze doświadczenia. Pojawia się mnóstwo pytań związanych nie tylko z ilością produkowanego mleka, ale również z częstotliwością karmień. Przychylać się do żądań dziecka czy postawić na cykliczne przystawianie do piersi?

 

Chociaż jeszcze 20 lat temu zalecało się przystawiać dziecko do piersi co kilka godzin, obecnie odchodzi się do tego schematu. Zdaniem ekspertów najlepszym rozwiązaniem jest karmienie piersią na żądanie – z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb malucha.

 

Karmienie na żądanie, czyli co?

Poprzez karmienie na żądanie rozumie się przystawianie do piersi, gdy dziecko się tego domaga – a więc jest głodne. Istnieje jednak pewne zastrzeżenie: liczba karmień w ciągu doby nie może być mniejsza niż 8. Gdy tak jest, istnieje ryzyko, że noworodek będzie niedożywiony.

 

Dlaczego karmienie piersią na żądanie jest korzystne?

Istnieje wiele powodów, dla których karmienie na żądanie jest korzystniejsze w porównaniu z karmieniem według planu.

 

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że naturalny pokarm matki jest lekkostrawny i dobrze przyswajalny. Jako że bardzo dobrze i szybko się trawi, noworodek może odczuwać głód szybciej niż po upływie 3-4 godzin. W pierwszych tygodniach życia dziecko może domagać się jedzenia nawet co 1,5-2 godziny. Dopiero w miarę upływu kolejnych tygodni i miesięcy życia niemowlę rzadziej domagać się będzie jedzenia. Oczywiście nie ma tutaj żadnej reguły, ponieważ w pewnych okresach zachodzi intensywny rozwój malucha, a co za tym idzie – zwiększają się jego potrzeby żywieniowe.

 

Druga kwestia to niewielka pojemność żołądka noworodka. Lepsze dla niego będą mniejsze porcje mleka spożywane z większą częstotliwością.

 

Trzeci powód to dostosowanie się laktacji do faktycznych potrzeb dziecka. Rzadsze karmienie oznacza zmniejszenie produkcji pokarmu, w efekcie czego niemowlę może nie najadać się wystarczająco. Zwiększenie przerw między karmieniami może również zwiększać ryzyko powstania zastojów mlecznych.

 

Kiedy karmienie w określonych porach jest koniecznością?

Chociaż eksperci podkreślają, że najlepszym schematem jest karmienie piersią na żądanie, zdarzają się sytuacje, kiedy zachodzi konieczność przystawiania dziecka do piersi "według zegarka". Dotyczy to przede wszystkim:

  • noworodków, które płaczem nie domagają się jedzenia;
  • noworodków, które nie przybierają na wadze lub u których masa ciała zmniejsza się;
  • noworodków urodzonych przed czasem.

 

Do wyjątków od reguły karmienia na żądanie zalicza się również:

  • pierwsze dni karmienia – co jest związane z utratą ok. 10% masy urodzeniowej zaraz po porodzie;
  • zbyt mała ilość oddawanego moczu;
  • żółtaczka fizjologiczna – z uwagi na to, że maluch jest senny, może przespać głód.

 

W takich przypadkach karmienie np. co 3-4 godziny jest jak najbardziej uzasadnione. Po konsultacji z lekarzem trzeba będzie przystawiać malucha do piersi co kilka godzin, w tym także budzić go na czas jedzenia.

 

 

 

 

.

Reklama
Reklama

Zabawki

Co warto wiedzieć kupując krótkofalówki dla dzieci?

Krótkofalówki to niezbędny sprzęt dla zawodowców różnych branż wykonujących zadania na dużym terenie – na przykład pracowników budowlanych czy pracowników ochrony. Jednakże mogą one mieć również szersze zastosowania – używane ...

Ksiązki dla Rodziców

Dieta ketogenna w leczeniu padaczki. Poradnik. Monika Jaromin

W Polsce na padaczkę choruje około 1% populacji. U większości udaje się opanować napady padaczkowe, stosując leki. Niestety około 30% chorych to pacjenci z rozpoznaniem padaczki lekoopornej, których leczenie farmakologiczne ni...

Polecany Sklep

Reklama

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama


.