Niemowlę

Dziecięca skóra jest delikatna, a co za tym idzie podatna na podrażnienia. Aby ich uniknąć, należy często zmieniać pieluszkę i zapewnić dostęp powietrza do okolic intymnych dziecka. Trzeba także pamiętać o dokładnym wysuszeniu cienkiej skóry niemowlęcia po kąpieli i o jej nawilżaniu.

Częsta zmiana pieluszek

Podrażnienia skóry na pupie powstają m.in. wtedy, kiedy na skórę dziecka  działają enzymy znajdujące się w kale lub amoniak z  moczu. Odparzenia powodują swędzenie i pieczenie skóry. Dziecko ze zmienioną chorobowo skórą jest niespokojne, nerwowe i płaczliwe, dlatego najlepiej nie dopuścić do sytuacji, w której mogą powstać odparzenia. Aby skóra malucha była w dobrej kondycji, należy zmieniać pieluszkę od razu, kiedy zauważymy, że dziecko się załatwiło. Dziecko nie powinno ich jednak nosić zbyt długo. Częste przewijanie niemowlęcia – np. co 2-3 godziny – uchroni malucha przed powstaniem odparzeń na pupie. Dodatkowo można zastosować maść pośladkową przeciw odparzeniom z serii Ziajka marki Ziaja.

Przed założeniem świeżej pieluszki należy  położyć niemowlaka na kocyku i podkładzie (aby nie zmoczył koca) na 15-30 minut, nie zakładając mu pieluszki, ani bielizny. Dostęp powietrza zmniejsza ryzyko pojawienia się odparzeń, i jednocześnie lekko wysusza naskórek. Wilgotna skóra jest bowiem bardziej podatna na wszelkie podrażnienia. Przegrzewanie okolic intymnych dziecka także może prowadzić do powstania problemów skórnych.

Zakładając dziecku pieluszkę, warto pamiętać, że powinna ona przylegać do ciała. Jej boki z elastycznymi wstawkami nie mogą być natomiast mocno naciągnięte.

Oczyszczanie okolic intymnych dziecka

Przy zmianie pieluszki koniecznie trzeba oczyścić okolice intymne dziecka. Można je przetrzeć wilgotnymi chusteczkami lub umyć ciepłą wodą. Myjąc niemowlę należy zwrócić uwagę na fałdki skóry w pachwinach, w których gromadzą się m.in. kropelki moczu. Po umyciu dziecka należy osuszyć jego skórę czystym ręcznikiem. Najlepiej nie zakładać pieluszki od razu, aby okolice intymne dokładnie wyschły.

Pielęgnacja skóry dziecka po kąpieli

Skórę dziecka po kąpieli trzeba natłuścić i nawilżyć. Przesuszony naskórek również jest narażony na powstanie odparzeń i podrażnień. Do smarowania pupy najlepsza będzie maść z d-pantenolem lub tlenkiem cynku. Skórę nawilży także oliwka lub delikatny krem przeznaczony dla niemowląt. Należy nanieść cienką warstwę kosmetyku i poczekać, aż się wchłonie. Dopiero wtedy można założyć dziecku pieluszkę.

Maści i kremy tworzą ochronną warstwę, która nie przepuszcza wilgoci, moczu i cząstek kału. Tym samym zmniejsza ryzyko pojawienia się odparzeń na pupie.

 

 

.

 

Niemowlę /Noworodek

Gniazdko niemowlęce - HIT czy KIT?

Sen jest nieodzowną i najważniejszą czynnością każdego maluszka. To właśnie podczas snu, dziecko rośnie, a jego mózg się rozwija, dlatego ...

ABC higieny noworodka

Każdej młodej mamie bez wątpienia zależy na tym, by zadbać o swoją pociechę w możliwie jak najlepszy sposób. Zanim jednak ...

Bajkowy świat wyprawek dla maluszków

Wyprawka dla noworodka to podstawa. To coś, co musi się znaleźć w każdym domu nim tylko oczekiwany potomek przyjdzie ...

Pierwsza kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel to niesamowite wydarzenie zarówno w życiu noworodka, jak i jego rodziców. Czynność tą warto wykonywać starannie i powoli, do....